Zavřít reklamu

Koncem dubna se Apple pochlubil finančními výsledky za první čtvrtletí letošního roku, kterými opět lámal rekordy. Gigant z Cupertina konkrétně uvedl, že tržby z prodeje jablečných počítačů činily 9,1 miliardy dolarů, což představuje 70% meziroční nárůst a reprezentuje tak doposud nejlepší čtvrtletí pro Mac. S čím už se pak ale Apple nepochlubil, je konkrétní počet prodaných kusů. S těmito informacemi nyní přišla populární analytická společnost Strategy Analytics.

Ještě než se podíváme na konkrétní čísla, měli bychom si zmínit jednu věc. Trh s počítači obecně zaznamenal obrovský boom, kdy se prodeje napříč všemi prodejci vzrostly o průměrných 81 %. V případě Applu by pak mělo jít dokonce o neuvěřitelných 94 %. Podle zveřejněné analýzy měl cupertinský gigant za první čtvrtletí letošního roku prodat 5,7 milionů zařízení, což právě představuje zmiňovaný 94% meziroční nárůst. Vloni se totiž jednalo „pouze“ o 2,9 milionů prodaných zařízení. Díky tomu se Apple na žebříčku nejpopulárnějších prodejců počítačů dostal na čtvrté místo s tržním podílem 8,4 %. První příčku pak obsazuje Lenovo s 24% podílem, v těsném závěru následuje HP s 23% podílem a takzvanou bronzovou pozici si zabezpečil Dell s podílem ve výši 15 %.

Strategy Analytics Prodeje PC 1Q2021

Společnost nadále dodává, že je na trhu stále místo pro růst a prodeje rozhodně jen tak neskončí. Již brzy se totiž svět bude muset vypořádat s globálním nedostatkem čipů, kvůli čemuž se očekává zvýšení poptávky. Zároveň musíme upozornit na jednu věc. Jelikož Apple přímo nesdílí konkrétní čísla v souvislosti s prodanými kusy, neměli bychom zmiňované hodnoty brát se 100% přesností. Analytické společnosti je totiž jen odhadují na základě zpráv z dodavatelského řetězce, tržeb a průzkumů. Přesto ale nikdo nemůže popřít, že se tentokrát Macům doopravdy dařilo.

.