Zavřít reklamu

Apple se světu pochlubil se svými finančními výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Své tržby i zisk dokázal gigant v meziročním srovnání skvěle navýšit, kdy nejlépe se v prodejích dařilo iPhonu a jablečným službám. I přes tento úspěch je ale nutné počítat s blížícím se propadem. Ten totiž bude způsoben globálním nedostatkem čipů, kvůli čemuž se očekává propad v tržbách iPadů a Maců.

Apple oznámil finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí

Apple se včera pochlubil finančními výsledky za druhý fiskální kvartál roku 2021, respektive tedy za uplynulé čtvrtletí. Ještě než se podíváme na samotná čísla, musíme zmínit, že se cupertinské společnosti skutečně dařilo, a dokonce tak pokořila některé své rekordy. Gigant si konkrétně přišel na tržby ve výši neuvěřitelných 89,6 miliard dolarů, z čehož čistý zisk činil 23,6 miliard dolarů. Jedná se o úžasný meziroční nárůst. Vloni se totiž firma pyšnila tržbami 58,3 miliard dolarů a ziskem 11,2 miliard dolarů.

Apple finanční výsledky Q2 2021

Tahounem byl samozřejmě iPhone, přičemž můžeme předpokládat, že lví podíl na tom bude mít model 12 Pro. Po něm byla koncem loňského roku obrovská poptávka, která značně převyšovala samotnou nabídku. Až počátkem roku se totiž telefony začaly znovu objevovat v nabídce prodejců. Špatně si každopádně nevedly ani příjmy ze služeb a prodeje Maců, jelikož právě v těchto dvou případech Apple nastavil nové rekordy za tržby během jednoho kvartálu.

Tržby Applu za Q2 2021 fiskalni

Apple očekává horší prodeje Maců a iPadů v druhé polovině roku

Během včerejšího hovoru vrchních představitelů Applu s investory Tim Cook poodhalil jednu nepříjemnost. Výkonný ředitel byl totiž dotázán na otázku, co můžeme očekávat od Maců a iPadů v druhé polovině letošního roku. Cook samozřejmě nechtěl zabředávat do detailů o produktech jako takových, každopádně zmínil, že můžeme počítat s problémy ze strany dodavatelů, což se negativně projeví i na samotných prodejích. Otázka byla spojena s globálním nedostatkem čipů, což ovlivňuje nejen Apple, ale i ostatní technologické společnosti.

Připomeňte si představení 24″ iMacu:

Cook každopádně dodal, že tyto problémy budou z hlediska Applu spojeny pouze s nabídkou, nikoliv však s poptávkou. Přesto ale cupertinský gigant hodlá vynaložit maximální úsilí k tomu, aby zmiňovanou poptávku ze strany jablíčkářů co možná nejvíce uspokojil. Finanční ředitel Applu, Luca Maestri, následně dodal, že nedostatek čipů způsobí propad ve výši 3 až 4 miliard dolarů v tržbách v třetím kvartálu roku 2021, což se bude týkat právě problémů v případě iPadů a Maců.

.