Zavřít reklamu

Asi jen těžko byste hledali někoho, kdo by neznal kultovní reklamní spot 1984 propagující první Macintosh od Applu. Reklama samotná se jistě okamžitě vryla do paměti každému, kdo ji viděl. Nyní máme díky copywriterovi Stevu Haydenovi skvělou možnost prohlédnout si originální storyboard k legendární reklamě.

Storyboard sestává ze série kreseb, které měly za úkol vytvořit co nejvěrnější představu o plánovaném reklamním spotu. Tuto techniku poprvé použila společnost Disney ve třicátých letech minulého století, dnes jsou storyboardy běžnou a samozřejmou součástí téměř jakéhokoliv natáčení, počínaje několikasekundovými reklamami a konče celovečerními snímky. Součástí storyboardu mohou být jednoduché i vysoce detailní kresby zachycující podstatné části výsledného snímku.

Storyboard ke spotu 1984 se skládá z celkem 14 barevných kreseb a jedné závěrečné, zobrazující poslední záběr spotu. Obrázky v nízkém rozlišení zveřejnil web Business Insider jako součást upoutávky na podcast, jehož hostem byl právě Steve Hayden.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zdroj: Business Insider / Steve Hayden

Reklama 1984 se nesmazatelně zapsala do dějin. Nechybělo ale málo a vůbec nemusela spatřit světlo světa. Nejspíš jedinými, které v Applu myšlenka spotu nadchla, byli Steve Jobs a John Sculley. Představenstvo Applu reklamu rezolutně zamítlo. Jobs se Sculleym ale nápadu bezvýhradně věřili. Zaplatili dokonce devadesát sekund vysílacího času v době konání Super Bowlu, který tradičně sledovala skoro celá Amerika. V celostátním vysílání se reklama ocitla pouze jednou, vysílaly ji ale nejrůznější místní stanice a definitivní nesmrtelnosti se dočkala s masovým rozšířením internetu.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více