Zavřít reklamu

V současném technologickém světě se poměrně často řeší přechod na novější síťový standard 5G, který je stále více rozšířenější. Ačkoliv jeho větší implementaci jsme mohli zaznamenat již před několika lety ze strany výrobců konkurenčních telefonů s operačním systémem Android, tak ve finále nezahálel ani Apple, kterému se podařilo naskočit do již rozjetého vlaku. Jako první s 5G přišel iPhone 12 (Pro) a následně i iPhone 13, podle čehož je prakticky jasné, že v následujících Apple produktech bude 5G samozřejmostí.

V tomto směru akorát není zcela jasné, jaká je budoucnost iPhonu SE z hlediska 5G konektivity. Současný model z roku 2020 neboli druhá generace totiž nabízí pouze LTE/4G. Proč tento model doposud nenabízí 5G jako jeho kolegové je poměrně jasné – Apple se snaží co možná nejvíce osekat výrobní náklady, aby pro něj výroba a prodej těchto modelů byly co možná nejziskovější. Nabízí se proto otázka – skutečně je implementace 5G natolik drahá, že se vyplatí ji přehlédnout? Když se totiž podíváme na konkurenční telefony s podporou 5G, můžeme si všimnout i modelů, které vyjdou na pouhých 5 tisíc korun a zmiňovaná podpora jim přesto nechybí.

Přechod z 3G na 4G/LTE

Odpověď na naši otázku nám může z části poskytnout historie. Když se totiž podíváme na iPady, konkrétně tedy na druhou a třetí generaci, můžeme mezi nimi spatřit jeden zásadní rozdíl. Zatímco model z roku 2011 nabízel pouze podporu 3G sítí, tak v následujícím roce se cupertinský gigant konečně vytáhl s 4G/LTE. A to nejlepší na tom je, že se cena nezměnila ani o cent – v obou případech jablečný tablet startoval na 499 dolarech. To nám ale neříká, jak tomu bude v případě 5G, respektive zdali přechod na novější standard zvýší ceny například i u levnějších produktů.

Jedno je ale jisté – 5G není zdarma a potřebné komponenty zkrátka něco stojí. Vraťme se například ke zmiňovaným iPhonům 12, které tuto novinku přinesly jako první. Podle dostupných informací totiž 5G modem v tomto telefonu, konkrétně Snapdragon X55, je dokonce dražší než například použitý OLED panel nebo čip Apple A14 Bionic. Dle všeho měl vyjít na 90 dolarů. Z tohoto pohledu je na první pohled jasné, že se přechod musí projevit na ceně samotných produktů. Cupertinský gigant navíc podle nejrůznějších úniků pracuje na svém vlastním modemu, díky čemuž by teoreticky mohl výrazně srazit náklady.

Rozebraný iPhone 12 Pro
Rozebraný iPhone 12 Pro

Zároveň lze ale počítat s jednou věcí. Technologie jdou neustále kupředu a tlak na implementaci 5G konektivity se stále zvyšuje. Z tohoto úhlu pohledu je tak patrné, že dříve či později dojde k zakomponování potřebných komponentů i u levnějších zařízení, u kterých ale výrobci nebudou moci přespříliš zvýšit cenu, jelikož by mohli být poměrně snadno smeteni konkurencí. To lze ostatně vidět i nyní. Nejhorší je to však samozřejmě pro mobilní operátory, kteří musí provést rozsáhlé změny sítí a dostat tak podporu 5G i do dalších lokalit.

.