Zavřít reklamu

Podle nové zprávy analytiků se Apple připravuje na implementaci vlastních 5G modemů do telefonu iPhone už v roce 2023. Společnost sice pro iPhony vytváří vlastní čipové sady, typicky ty řady A, ale v oblasti bezdrátového připojení se stále spoléhá na Qualcomm. Naposledy tomu však možná bude u iPhonů 14, protože za nedlouho by se mohly udát velké změny. 

Finanční ředitel Qualcommu totiž na setkání s investory zmínil, že od roku 2023 očekává pouhé 20% dodávky svých 5G modemů Applu. Není to navíc poprvé, co se podobné zvěsti o vlastním 5G modemu Applu objevily. Původně se uvádělo, že společnost zahájila vývoj vlastního modemu už v roce 2020, přičemž původně doufala, že je připraví pro vydání iPhonu v roce 2022, tedy iPhonech 14. Společnost zřejmě na toto datum 2022 poměrně tvrdě cílila, ale s touto nejnovější zprávou se zdá, že se termín posunul o rok.

Vlastní modem 5G by mohl přinést řadu výhod 

Jistě, iPhone s modemem vyrobeným společností Apple bude uživatelům stále poskytovat 5G připojení tak, jako modem společnosti Qualcomm v iPhonech 12 a 13, tak proč to vlastně má smysl zmiňovat? Jenže zatímco modemy Qualcommu musí být navrženy pro použití v bezpočtu zařízení od celé řady výrobců, Apple zde bude mít tu výhodu, že vytvoří modem, který bude schopen hladce se integrovat do iPhonu pro co nejlepší uživatelský zážitek. Benefity jsou tedy zřejmé a jedná se o: 

  • Lepší výdrž baterie 
  • Spolehlivější 5G připojení 
  • Ještě vyšší rychlost přenosu dat 
  • Úspora vnitřního prostoru zařízení 
  • Možnost bezproblémové implementace i do dalších zařízení 

Takový krok dává smysl i vzhledem k tomu, že Apple chce mít na starosti všechny možné aspekty jeho iPhonů. Navrhuje si čipovou sadu, která jej pohání, vytváří mu operační systém iOS, spravuje App Store pro stahování nového obsahu atd. Čím méně se Apple musí spoléhat na třetí strany, pokud jde o různé komponenty, tím více může navrhnout každý malý aspekt iPhonu tak, aby byl přesně podle jeho představ.

Vlastní modem 5G by však nemusel být určen výhradně pro iPhony. Samozřejmostí je jeho použití i v iPadech, mnozí uživatelé však už poměrně dlouhou dobu volají po tom, že by 5G chtěli i ve svých MacBoocích. 

.