Zavřít reklamu

Apple uvedl první 5G telefon už s iPhony 12, nyní tuto síť nové generace podporují i iPhony 13. S 5G každopádně počítají i výrobci ostatních značek, kteří už nepřidávají podporu této sítě jen svým vrcholným modelům. Oproti listopadu loňského roku se navíc pokrytí České republiky tímto signálem také začíná zlepšovat. 

Protože zde máme 4G/LTE, není 5G pro běžného uživatele zatím nijak životně důležité. Rozdíl zde samozřejmě je, ale ten, kdo chce takové připojení použít jen k procházení internetu, jej příliš nepozná. To se projeví až při hraní MMORPG her a těch podobného žánru, které jsou na připojení závislé. To hlavní přijde až s dobou budoucí.

5g

Hlavní přínos zde bude v korporátní sféře v případě zvýšení efektivity práce v podnikových aplikacích, ale také při využívání rozšířené a virtuální reality. V té vidí nemalý potenciál nejen Meta, ale i ostatní výrobci, přičemž od Applu bychom se už brzy mohli dočkat také jeho headsetu pracujícího s virtuální realitou nebo brýlí, které naopak budou spoléhat na realitu rozšířenou. A tato realita by měla nadchnout i právě běžné uživatele. Aby jejího potenciálu ale plně využili, budou potřebovat rychlý mobilní internet, který jim dá právě 5G síť.

Aktuální situace 

Co se zabarvených částí republiky týče, jasně zde převládá červená Vodafonu. Oproti listopadu, kdy jsme o situaci s 5G pokrytím u nás psali naposledy, je vidět růst. Jednotlivé červené plochy se rozšířily nejen v okolí Prahy a Brna, ale také Olomouce, Pardubic nebo Plzně. Zcela nově pak přibylo pokrytí Hradce Králové. O2 se po České republice naopak příliš nešíří a místo toho rozšiřuje okruh už pokrytých míst. Pěkně je to vidět v okolí Prahy, kde jednolité pokrytí 5G sahá podél dálnice na Brno až do Benešova. Zesílilo i pokrytí kolem Prostějova.

Trochu zvláštní situace je u T-Mobilu. I on sice roste (např. mezi Olomoucí a Brnem), ale místa, která obvykle pokrývá, nemusí mnohým dávat příliš smysl. Často totiž pokrývá neobydlené plochy, i když už i ve městech se trochu snaží. Přítomné screeny map vycházejí přímo z map pokrytí jednotlivých operátorů, které jsou dostupné na jejich stránkách. První mapa je vždy z 11. listopadu 2021, druhá pak ukazuje situaci k 6. lednu 2022. 

.