Zavřít reklamu

iOS 7 proti předchozí verzi prodělalo obrovské změny co se designu týče. Ne všechny změny jsou však vizuálního charakteru. Přibyla i velká řada funkcí, malých i velkých. Ty lze zpozorovat nejen v aplikacích, ale i v systému samotném, ať už na hlavní a zamčené obrazovce či v Nastavení.

apple-ios-7

iOS 7 stejně jako dřívější vydání operačního systému přineslo některé změny, které jsme dlouhou dobu mohli vídat pouze u jailbreaknutých zařízeních prostřednictvím Cydia. Systém se ještě zdaleka nenachází z pohledu funkcí v bodě, kde by ho mnozí z nás chtěli vidět, na to zde chybí řada dalších vymožeností, které můžeme vidět například u Androidu. Vymoženosti jako interakce s notifikacemi v oznamovacím centru, integrování aplikací třetích stran do sdílení (ne pouze předávání souborů) nebo nastavení výchozích aplikací jako náhradu za ty předinstalované. iOS 7 je nicméně velkým krokem kupředu a některé funkce uvítáte s otevřenou náručí.

Ovládací centrum

iPhone 5 Control center
Zřejmě jako následek letitého naléhání Apple konečně umožňuje uživatelům rychlé přepínání nejpotřebnějších funkcí. Dočkali jsme se Ovládacího centra, dostupného odkudkoliv v systému přejetím prstem nahoru po obrazovce od dolního okraje. Ovládací centrum se zjevně inspirovalo u jedné z nejpopulárnějších jailbreakových aplikací SBSettings, která nabízela velmi podobnou funkcionalitu, byť s více možnostmi. Ovládací centrum je SBSettings přesně podle Applu – zjednodušené s nejdůležitějšími funkcemi. Ne že by nešlo vyvést lépe, alespoň co do vzhledu, na první pohled působí poměrně přeplácaně. Obsahuje však většinu toho, co uživatelé potřebují

V horní řadě lze zapínat/vypínat letový režim, Wi-Fi, Bluetooth, funkci Nerušit a zamknutí rotace displeje. Hned pod se nalézá ovládání jasu obrazovky, hlasitosti a přehrávání hudby. Jako bylo zvykem v iOS 6 a dříve, stále se jedním dotekem můžeme dostat do aplikace, která zvuk přehrává. Ne až tak intuitivně se v iOS 7 činí dotykem na název skladby. Podle potřeby se pod ovládáním hlasitosti objevují kontrolky pro AirDrop a AirPlay. AirDrop umožňuje přenášet určité druhy souborů mezi iOS a OS X zařízeními (podrobnější informace níže) a AirPlay zase umí streamovat hudbu, video nebo rovnou celý obsah obrazovky na Apple TV (či Mac se správným softwarem).

Zcela dole se pak nachází čtveřice zkratek. V první řadě je to ovládání LED diody, spousta totiž lidí používá iPhone také jako svítilnu. Diodu šlo dříve aktivovat buď ve fotoaparátu nebo přes aplikace třetích stran, zkratka dostupná na jakékoliv obrazovce je však  příhodnější. Vedle toho jsme dostali zkratky do aplikací Hodiny (konkrétně na časovač), kalkulačku a fotoaparát. Zkratka pro fotoaparát není iOS cizí, už dříve ho šlo aktivovat ze zamčené obrazovky vytažením ikony prstem nahoru – tato zkratka je stále přítomná – ale stejně jako v případě svítilny je dodatečné umístění příhodnější.

V Nastavení si lze navolit, zda chcete, aby se Ovládací centrum zobrazovalo na zamčené obrazovce (je lepší vypnout z bezpečnostních důvodů kvůli rychlému přístupu k vašim fotkám bez zadání hesla prostřednictvím fotoaparátu) nebo v aplikacích, kde by mohlo gesto pro aktivaci kolidovat s ovládáním aplikace, zvlášť ve hrách.

Oznamovací centrum

Notifikační centrum mělo svou premiéru před dvěma lety v iOS 5, nicméně k ideálnímu správci všech upozornění měla daleko. Při větším počtu upozornění bylo centrum nepřehledné, widgety na počasí a akcie se mísily s upozorněními z aplikací, později pak přibyly zkratky pro rychlou zprávu na Facebook a Twitter. Proto byla nová podoba konceptu rozdělena na tři obrazovky místo jedné – najdeme zde sekce Dnes, Vše a Zmeškané notifikace, mezi jednotlivými sekce mi se lze pohybovat buď klepáním na horní navigaci nebo pouhým tahem prstu.

[one_half last=“no“]

Dnes

Dnes má zastávat funkci asistentky – řekne vám dnešní datum, jaké je a bude počasí, jak dlouho by vám trvalo dostat se na vaše častá místa, dále co dnes máte v kalendáři a Připomínkách a jak se vyvíjí akcie. Dokonce vám pogratuluje k narozeninám. Na konci je i mini sekce Zítra, která vám oznamuje, jak plný máte kalendář v následující den. Jednotlivé položky, které se mají zobrazovat, je možné zapnout v systémovém nastavení.

Některé funkce nejsou úplně nové – nadcházející události z kalendáře a připomínky jsme mohli vidět už v první iteraci oznamovacího centra. Jednotlivé položky jsou však zcela přepracované. Kalendář ukazuje místo výpisu jednotlivých událostí výsek plánovače, což se hodí zejména pro překrývající se události. Takto je můžete vizuálně vidět vedle sebe jako obdélníky, ze kterých je okamžitě patrné i délka událostí, což v předchozím konceptu nebylo možné.

Připomínky také zobrazují více informací. Každá připomínka má nalevo od názvu barevné kolečko, kde barva koresponduje s barvou seznamu v aplikaci. Stisknutím kolečka pak úkol dokončíte, niž byste museli aplikaci otevírat. V současné verzi je tato funkce bohužel nespolehlivá a u některých uživatelů úkoly zůstávají nedokončené i po stisknutí. Jednotlivé položky kromě názvu navíc zobrazují i prioritu formou vykřičníků, poznámky a opakování.

Tato sekce je díky velkému datu na začátku, počasí a kalendáři podle mě nejpraktičtější částí nového Notifikačního centra – také proto, že je přístupná i ze zamknuté obrazovky (což, stejně jako pro Ovládací centrum, můžete vypnout v Nastavení).

[/one_half]

[one_half last=“yes“]

Vše

Zde zůstal zachován původní koncept oznamovacího centra, kde vidíte všechna oznámení od aplikací, které jste zatím nevyřídili. Až příliš malé a nevýrazné ‚x‘ umožňuje oznámení pro každou aplikaci odstranit. Kliknutí na upozornění vás do dané aplikace ihned přesměruje.

Zmeškané

Ačkoliv se na první pohled zdá tato sekce identická s Vše, není tomu tak. V této sekci se totiž ukazují pouze upozornění, na která jste nereagovali v posledních 24 hodinách. Po uplynutí tohoto času už je najdete pouze v sekci Vše. Zde ocenuji, že Apple pochopil klasickou situaci nás všech – v Notifikačním centru máme 50 upozornění od různých her a sociálních sítí, ale my chceme nalézt, kdo nám před třemi minutami volal. Proto sekce Zmeškané funguje i jako filtr na (časově) nejvíce relevantní upozornění.

[/one_half]

Multitasking

[three_fourth last=“no“]

Další vylepšenou funkcí je multitasking. Když Apple v iOS 4 představil tuto možnost přepínání mezi aplikacemi, funkčně to byl velký krok dopředu. Avšak vizuálně už se s ním ve starém designu nepočítalo – proto vždy působil nepřirozeně v celém konceptu iOS. Jony Ive si však pro sedmou verzi dal práci znovu si uvědomit, co vlastně člověk od takovéto funkce chce. Došlo mu, že aplikace si nepamatujeme tolik podle ikonky jako podle vzhledu celé obrazovky aplikace. Nově tedy člověk po dvojkliku na Home button odhalí vedle sebe seřazené posledně běžící aplikace. Táhnutím vyfocených posledních vzhledů každé aplikace se můžeme horizontálně přesunovat pomalu, po táhnutí přes ikonky už rychleji.

Koncept je to praktický, ovšem během beta-testování jsem měl často problém s návratem do aplikace. Člověk klikne na aplikaci, ta se přiblíží – ale ještě chvíli vidí pouze fotku aplikace z toho, jak vypadala naposled. Doteky tedy nejsou registrovány, dokud se aplikace znovu nenačte – což může v extrémních případech trvat až sekundy. Nejhorší však není to čekání, ale ta nevědomost, jestli se díváme na fotku či už běžící aplikaci. Snad na tom ještě Apple zapracuje a buď přidá nějaký ukazatel načítání nebo se postará o rychlejší načtení.

[do action=“citace“]Aplikace mají nově možnost běžet v pozadí, když je systém vyzve.[/do]

[/three_fourth]

[one_fourth last=“yes“]

[/one_fourth]

Samotné řazení aplikací a jejich chování je ovšem v iOS 7 na mnohem vyšší úrovni než kdy dřív. Jak se Apple chlubil, iOS se snaží pozorovat, jak často a které aplikace používáte tak, aby mohl zajistit vždy aktuální obsah. Aplikace mají nově možnost běžet v pozadí, když je systém vyzve (Background Fetch). To, kdy a na jak dlouho tedy systém dá aplikaci možnost na pozadí běžet záleží na tom, jak moc ji používáte. Pokud tedy každé ráno v 7:20 zapnete Facebook, systém se naučí v 7:15 nabídnout Facebook aplikaci Background Fetch, která tím pádem umožní mít aktuální obsah, kdykoliv ji spustíte. Všichni známe to otravné čekání, kdy zapneme aplikaci a ta při naběhnutí teprve začne dotazovat server na nová data. Nově by se tedy tento krok měl dít automaticky a včas. Samozřejmostí je uvědomění si iOS, že např. má skoro vybitou baterii a je připojeno na 3G – proto tato stahování dat v pozadí probíhají převážně při připojení zařízení k Wi-Fi a dostatečném nabití baterie.

Ačkoliv by to mělo být krajní řešení, i v iOS 7 lze ručně ukončit aplikaci. Již nemusíme vyvolat editační mód a poté kliknout na malé mínus, nově jen po vyvolání Multitasking obrazovky přetáhněte aplikaci nahoru.

AirDrop

iOS 7 AirDrop
AirDrop se nově dostal do iOS. Poprvé jsme tuto funkci mohli vidět v OS X verzi 10.7 Lion. AirDrop vytváří šifrovanou ad-hoc síť, využívající jak Wi-Fi, tak Bluetooth pro přenos souborů. Zatím umožňuje (na iOS) přenášet fotografie, videa, Passbook karty a kontakty. Další typy souborů umožní až eventuální API pro AirDrop. Kompatibilní by měl být AirDrop na iOS 7 s OS X až od 10.9 Mavericks.

Dostupnost pro AirDrop v iOS sami ovládáte z Ovládacího centra, kde ji úplně vypnout, zapnout pouze pro vaše kontakty či zapnout pro všechny. Přenos souborů mezi zařízeními byla dlouhou dobu často kritizovanou záležitostí. Apple odmítl pro přenos využít klasicky Bluetooth, což ovládaly i hloupé telefony před uvedením iPhone. Stejně tak se postavil kriticky i k NFC. AirDrop je velice elegantní způsob pro přenos souborů mezi iOS zařízeními, pro transfer mezi jinými systémy však bude třeba stále využít řešení třetích stran, e-mail nebo Dropbox.

Siri

Po dvou letech Apple odebral Siri štítek beta a je k tomu důvod. Za tuto dobu se Siri z věčně nefungující, nepřesné či pomalé asistentky stala mnohojazyčným, spolehlivým a pro mnohé (zejména nevidomé) nenahraditelným nástrojem. Nově Siri interpretuje výsledky vyhledávání na Wikipedii pro určité dotazy. Díky její integraci s Wolfram Alpha, která je v systému dostupná od představení iPhone 4S, můžete se Siri vést konverzaci, aniž byste se na telefon kdykoliv podívali. Také Vám vyhledá konkretní Tweety, a dokonce je schopna měnit určitá nastavení telefonu, např. zapnutí bluetooth, Wifi a regulování jasu.

Nově využívá Siri pro výsledky hledání Bing místo Googlu, souvisí to pravděpodobně s méně přátelským vztahem se společností z Mountain View. Platí to jak pro hledání klíčových slov, tak nově i pro obrázky. Stačí Siri říct, jaké obrázky chcete vidět a prostřednictvím Bingu zobrazí matici obrázků odpovídající zadání. Google lze však používat stále, jen je třeba Siri říct „Google [hledaná fráze]“.  Siri v iOS 7 také změnila hlas. Ten zní mnohem více lidsky a přirozeně. Apple využívá hlasovou syntézu, kterou vyvíjí společnost Nuance, zásluha tak patří spíše této společnosti. A pokud vám nesedí ženský hlas, lze jen vyměnit za mužský.

Siri je stále dostupná jen v omezeném množství jazyků, mezi které čeština nepatří a budeme muset ještě nějakou dobu čekat, než naše mateřština na seznam přibude. Aktuálně jsou servery, na kterých Siri běží, zřejmě přetížené a mnohdy uvidíte hlášku, ze aktuálně není možné zodpovídat dotazy. Možná měla Siri v betě ještě chvíli zůstat…

Další funkce

[three_fourth last=“no“]

 • Spotlight – Systémové vyhledávání se přesunulo na nové místo. Pro jeho aktivaci je třeba stáhnout hlavní obrazovku dolů (ne úplně odshora, jinak se aktivuje oznamovací centrum). Tím odhalíte lištu pro hledání. Vzhledem k tomu, že se jedná obecně o méně používanou funkci, je umístění příhodnější než vedle první obrazovky v hlavní nabídce.
 • iCloud klíčenka – Zřejmě už v Applu někoho přestalo bavit stále zadávat hesla na nových zařízeních, proto se rozhodli Klíčenku na OS X 10.9 a iOS 7 synchrozovat přes iCloud. Úložiště hesel tedy budete mít všude sebou. První zařízení se zapnutou iCloud Klíčenkou slouží jako referenční – vždy když chcete tuto funkci zapnout na dalším zařízení, musíte akci potvrdit na vašem referenčním. V kombinaci se senzorem otisku prstu v iPhonu 5S můžete tedy docílit opravdu vysoké bezpečnosti za cenu minimálního zpomalení workflow.
 • Hledat iPhone – V iOS 7 se Apple snaží docílit také nižší náchylnosti vašich zařízení k odcizení. Nově se Apple ID uživatele „obtiskne“ přímo do telefonu a přetrvá i přeinstalování operačního systému. I když Vám iPhone ukradou, pokud jste měli zapnuté Hledat iPhone, tento telefon již nepůjde aktivovat bez Vašeho Apple ID. Tato překážka by měla tedy přispět k radikálnímu snížení odcizených iPhonů, protože již znovu nepůjdou prodat.

[/three_fourth]

[one_fourth last=“yes“]

[/one_fourth]

 • Složky – složky na ploše nyní pojmou více než 12 aplikací. Nyní je zobrazeno v matici 9 aplikací najednou, přičemž složka je stránkovaná jako hlavní obrazovka. Nejste tedy omezeni počtem obsažených aplikací.
 • Kiosek – speciální složka Kiosek se nyní nechová jako složka, ale jako aplikace, tedy lze ji přesunout do složky. Vzhledem k tomu, že ji na iPhone málokdo používá, je toto vylepšení pro schování Kiosku velmi vítané .
 • Rozpoznávání času i v češtině – pokud vám například v e-mailu nebo v SMS někdo napíše časový údaj, například „dnes v 8“ nebo „zítra v 6“, tento údaj se zmení v odkaz a klepnutím na něj si můžete rovnou vytvořit novou událost v kalendáři.
 • iCar – iOS zařízení bude možné lépe integrovat do auta. Díky AirPlay bude možné palubní deska vozidla přistupovat k některým funkcím iOS
 • Herní ovladače – iOS 7 obsahuje framework pro herní ovladače. Díky tomu na iOS konečně existuje standard pro výrobce ovladačů i vývojáře her. Na hardware již pracují společnosti Logitech a Moga.
 • iBeacons – Poměrně nenápadná funkce v rámci API pro vývojáře by mohla v budoucnu nahradit NFC. Více se dozvíte v samostatném článku.

 Na článku se podílel Michal Žďánský 

Ostatní části:

[related-posts]

Studuje MSc Advanced Computing na King’s College v Londýně. Předtím ve firmě SwiftKey pracoval na nejpopulárnější prediktivní klávesnici pro iOS. Má bakalářský titul v oboru Robotika na ČVUT a píše na svém blogu http://honzadvorsky.com.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Nehorázný je redesign „Hudba“, na stránku u IP4 se vejdou kvůli kravinám kolem jen 3 playlisty a to první je ještě „One the go“, kdyby ty náhledy alb šly alespon vypnout :( To je opravdu hnusný a jsem z toho brutálně zklamanej!

  Hm, na ip5 to vypadá slušně ale na ipadu mini je to katastrofa a na velkým padu si to ani nedovedu představit. Ale co, Ecoute bude snad upgradován do ios7 dizajnu a alespoň na telefonu to bude v pohodě.

  Sorry, ale ten článek by měl přepsat někdo, kdo umí aspoň trošku psát. To je děs.

  Je mi lito, ze se vam nelibi. Urcite vas radi privitame v tymu, kde budete moci predvest vlastni schopnosti – ozvete se na libor@jablickar.cz. :)

  A Ty, když se např. nelíbí, jak popeláři vyvážejí popelnice, hned se vším sekneš a jdeš to dělat ?

  Obsah je fajn. Ale stylisticky je to strašně toporné. Ti, co mě nazývají brblalem, asi budou chtít příklady: „Systém se ještě zdaleka nenachází z pohledu funkcí v tom bodě, kde by ho mnozí z nás viděli“, „Zkratka fotoaparátů není iOS cizí“, a podobně.

  „Jony Ive si však pro sedmou verzi dal práci znovu si uvědomit, co vlastně člověk od takovéto funkce chce. Došlo mu, že aplikace si nepamatujeme tolik podle ikonky jako podle vzhledu celé obrazovky aplikace. “

  staci rovno napisat, ze to obslahol z webos.

  „AirDrop umožňuje přenášet určité druhy souborů mezi iOS a OS X zařízeními “

  Pletu se, nebo je to špatně? Měl jsem za to, že AirDrop je hloupý, že umí přenos jen z iOS na iOS či z OS X na OS X, ale ne křížem?

  ve výpisu hovoru nevidím jediný hovor který jsem vedl,neukazují se mi zmeškane hovory.,prostě historie volání je prázdná..může mi někdo poradit??? Iphone 4s iOS7 nainstalovaný dnes

  Zdravím, proč se mi v oznamovacím centru nezobrazuje počasí? Zkoušel jsem prolézt nastavení, ale nikde jsem to neobjevil. Díky

  Jen drobná poznámka – přístup k fotografiím ze zamčené obrazovky není. Jen se spustí foťák a uživatel se může podívat na fotografie, které s ním vyfotí. K těm, co jsou uložené před uzamknutím se bez odemčení dostat nedá (a umí to i iOS6).
  Jak přesně funguje to, že „Apple ID uživatele „obtiskne“ přímo do telefonu“ a to tam přetrvá i po resetu telefonu? Zařízení by na to muselo mít nějaký čip, kde by byl uložen v zašifrované podobě. Pokud je to „jen“ nějaký kus software, tak ho půjde vždy násilím smazat. Jinak „Hledat iPhone“ šlo zabezpečit i v iOS6 přes omezení přístupu k účtům, aby nešlo bez hesla vypnout. Jen to nebylo dostupné přímo z menu s popiskem Hledat iPhone – ale bez „otisku přímo do telefonu“.

  Ano, prezije i reset telefonu. To je cela pointa, aby ani po resetovani ci pokusu o premazani nesel znovu aktivovat.

  Mě k tomuhle ale napadá otázka, že po koupi IP5S budu chtít svůj iP4 prodat. Jak to udělám bez svého ID? :-D

  Aha, takže odhlásím Find my iPhone, zadám k tomu heslo z ID a pak, když ho dám obnovit, tak bude komplet čistý bez ID, připravený pro nového uživatele? :) Děkuju..

  Presne tak. Samozrejme, kdyz neni prihlaseny zadny Apple ID v dobe, kdy se telefon restoruje, tak to pak zadny Apple ID nechce pri aktivaci.

  Funguji nekomu ty automaticke aktualizace? Po instalaci ios7 to bylo v nastaveni povolene a prestoze jsem vsude cetl o spouste novych verzi aplikaci na ios7 tak mi to nic nestahlo, a podle app storu bylo pry vse aktualni. Pritom kdyz jsem si rucne nasel treba Facebook tak jsem si aktualizaci stahnout mohl. Kdyz to v nastaveni vypnu tak mam najednou 15 aktualizaci a v pohode je stahnu pres store. To prece neni normalni aby to takhle (ne)fungovalo ne? Mam iP5 a iPad2 a chova se to stejne.

  Funguje to v pohode. V nastaveniach skontroluj ze to mas naozaj povolene. Ja som si to zapol, dnes rano som vstal a mal som updatnute appky, az som pozeral co sa deje ze sami od seba zmenili vzhlad.. a potom mi doplo ze automaticky update :)

  Zvláštní… iOS7 jsem měl včera zhruba od 9 večer na obou zařízeních a doteď se samo od sebe nic nestáhlo :) Zkusím to zase zapnout a uvidím u dalších aktualizací. Dik

  Jen se zeptám – je iOS 7 dostupný i pro iPhone 4 – tedy bez přídomku S ?? Díky

  Fakt? Chtěl jsem si totiž starší čtyřku pořidit na testování. Sám mám Lumii, ale chci iOS 7 lépe poznat. Pokud je to nestabilní, tak to snad neměli ani vydávat.. :-/

  Jede dobre, ale ne na 100%, A4 procesor i s grafickym koprocesorem nestiha nektere efekty a tak je radsi apple pro iP4 vypl. System je celkove pomalejsi, nicmene pouzitelny.

  I tak je to škoda, člověka to trošku odradí..ikdyž je mi jasné, že to bude stále lepší, jak zasekaný Android :-D

  Mě to funguje tak jak ios6 a 6 už bych nechtěl. Já jsem s novým systemem velice spokojen. I manželka která je hrozná konzerva si ho nechala dát na svůj foun a to včera tvrdila že ho nechce a když si to osahala na iPadu tak také konvertovala. Mě už spíš vadí ty aplikace, které ještě nejsou přizpůsobené novému systému.

  Souhlas, prijde mi pomalejsi prepinani mezi aplikacema a obecne nacitani aplikaci. Jinak odezva UI je bez problemu.

  Ale bacha, kamarád má 4ku a zde mu nejde psani textu. Vždy když píše, ať už v aplikacích, sms a nebo v mailu, tak mu zamrzne zobrazování napsaného textu, takže musí psát poslepu a doufat. Text se nakonec zobrazí ale až po několika sekundách… Já mám 4s a vadí mí že nemám air drop.. Holt apple chce aby si člověk kupoval nové stroje.

  Ahoj, proč na iphone 4 mám v horní oznamovací liště v pohodě kalendář v tabulce DNES, hezky mi to ukazuje co mě čeká a na iphonu 4S to nemám? Možnost Dnes není ani v nastavení oznamovacího centra, ehm? Děkuji za odpověď.

  Home Sharing pre iTunes vyvojari nedorobili, nefunguje… ten tenky font vyzaduje zrejme retina displej s vysokym rozlisenim, na ipade mini hroza… iOS7 sklamanie… ziadna revolucia… co fungovalo nefunguje a tie nove „vychytavky“ – nic z coho by mal clovek padnut na zadok… neostava nic ine ako hladat na nete ako sa dostat spat k iOS6

  Kdyz jsem videl tento komentar, hned jsem bezel Home Sharing vyzkouset, protoze ho casto pouzivam, a funguje. Hudba i audioknihy mi na iP4 iOS7 hrajou. Na pocitaci jsem mel 10.8.4 a iTunes 10.0.5 i aktualizovanou verzi 10.8.5 a iTunes 10.1. Na iPadu mini jsem jeste na iOS7 neaktualizoval, uvidim, jak se mi bude libit na iP.
  To pismo je hodne tenky a myslim ze hodne lidi bude mit s citelnosti problemy.

  V nastavení
  general settings > Accessibility > Bolt text
  První věc co jsem si v iOS7 zapnul.
  Pak písmo vypadá jako v iOS6

  iPad 2 a nejde mi Siri, jak jí mám aktivovat?

  stejný problém, ani ji v nastavení nikde nemohu najít

  Máte pravdu. Na iPad 2 Siri nikdy nebude, ale neřekl bych, že je to z důvodu slabého hardware. Siri se totiž pár „šikovným lidem“ povedlo rozchodit i na iPhone 3G. Spíš to bude tím, že to Apple prostě zakázal.

  Duvodem je ve skutecnosti Applovsky standard „vsechno nebo nic“. Pro pouzitelne vysledky potrebujete dvojity mikrofon, ktery se poprve objevil v iPhonu 4S. Se single mikrofonem je obzvlast v hlucnem prostredi Siri nespolehliva, proto to Apple u techto zarizeni zakazal. Takze nejde o vykon, ale o chybejici hardware.

  Dobrý den, jeden dotaz. Na 5 když se dostanu z příchozí pošty na hlavní stránku, nejde se mi vrátit zpět na příchozí poštu. Pouze na všechny zprávy…?!!! Je v tom nejaký fígl?!? Diky

  Na hlavnej stránke si dajte v pravo hore „upraviť, následne si môžete vybrať/označiť tie položky, ktoré majú byť na hl. stránke zobrazované a opačne.

  Zdravím,

  v prvom rade chválim autorov článok, avšak musím podotknúť, že moju radosť kazí jeden detail…

  Celkovo je sytém super (páči sa mi), za 5 minút som bol so všetkým stotožnený…avšak sklamala ma jedna vec a tou je multitasking.

  Táto verzia je určite v krok v pred, avšak čakal som „aj“ možnosť uživateľského nastavenia, kde by som si mohol vybrať niektoré appky, ktoré chcem aby bežali stále aj na pozadí. Takto nemôžem využiť napr. appku internet bankingu so súvisiacou appkou generátora kódov…ako náhle jednu hodím na pozadie, ihneď sa odhlási, tým je to celé nepoužiteľné.

  Mal som podľa predbežných recenzií za to, že táto možnosť už bude v novom systéme implementovaná…apple to však pojali inak cez b. fetch.

  Neviete o nejakej možnosti, riešení? Neexistuje vážne nejaké nastavenie?

  Bohuzel ne. Sam pouzivam 1Password, mobilni app pro bankovnictvi atd a tam lze nastavit, jestli chcete odhlasit pri prechodu do pozadi. Muzete to teoreticky (v zavislosti na aplikaci) tuto funkci vypnout. Ale z bezpecnostnich duvodu bych to nedoporucoval.
  iOS samotne stale neumoznuje opravdovy multitasking, predevsim z bezpecnostnich a energetickych duvodu.

  nevíte někdo jak zrušit ze safari ty tři odporné odkazy na apple disney a yahoo?

  Po nainstalování nového ios 7 se iPhone 4S vždy po zhasnutí displaye zamkne a je nutno vždy znovu zadat PIN a odemknout jej. Nevíte, jak toto automatické zamykání zrušit?

  Dobrý den, mám problém s obrázky (fotky)které si chci nastavit jako tapetu, před update na iOS7 vše ok, ale ted jsou všechny nějak velký a když se to snažím oddálit a vybrat výřez nedostanu se absolutně na požadovanou velikost
  to samé i s obrázky z app wallpapers HD…

  Mám stejný problém,nevíte někdo jestli se s tím dá něco udělat?Takhle se nedá totiž min půlka tapet či fotek z dřívejška použít :( hodně to vadí

  Je to z toho důvodu, že máte novou fci náklonu obrazovky.. Tzn: když nakloníte mobil, tak se můžete podívat jakoby pod ikonu… Právě kvůli tomuto pohybu potřebuje mít tapeta rezervu i za hranami dispeje :)

  Zdravim, v případe ze nainstaluji aplikaci v ios7, uz se mi nezobrazí přes aplikaci pruh s popiskem nova aplikace, jako to bylo v ios 6, nevíte zda to jde nějak změnit v nastavení?

  Nove se zobrazuje modra tecka pred nazvem nove nainstalovane/updatovane aplikace.

  Pokud se to synchronizuje pres iTunes, tak se tam ta tecka neukazuje, coz je taky dost blby (mozna bylo i driv, ale to jsem iTunes nebyl nucen pouzivat).

  Protoze od iOS7 mam iTunes Store tak strasne pomalej, ze nejsem schopen na iPadu 2 stahnout vubec nic. Stejne jako update na 7.0.2 jsem musel stahnout skrz iTunes, protoze iPad mi ho ani nenasel. No des.
  PS: Ja jsem ja, ne vy :-D.

  Vtisknutí Apple ID bude i u iPadu?

  Ano, je to funkce iOS 7, ne iPadu ci iPhonu.

  Samozrejme je to dalsi krok jak nedat sve zarizeni lacino kazdemu moulovi. Tzn. urcite je to jedna z mala featur ktera je opravdu k dobru.
  Myslim ale ze nejaka cesticka by se nasla jak to dostat ven, pokud to neni v nejake specialni pameti. Pokud je to jenom soucast iOS ktery jde smazat, tak to pujde dostat pryc.

  Je to soucast iOS – ano, ale rozhodne nic, co by slo smazat preinstalovanim iOS. Sam jsem si to overil, kdyz jsem preinstalovaval iOS manualne a opravdu jsem musel pred aktivaci zadat Apple ID, ktere tam v dobe smazani iOS bylo.

  Jasny, nemyslel jsem jen reset, ale spis nejakej Jailbreak, nebo nejaky iso atp…
  Kazdopadne urcite kazdej klacek pod nohy zlodejum je spravnej :-).

  Kalendář, poznámky, úkoly, ale i Safari působily v šestkové verzi velmi příjemně, protože celkový vzhled mi nenamáhal zbytečně oči. Tím bílým prostředím a nitkovým písmem, které jediné šlo zlepšit nastavením na Bold, to podělali. Práci s mým iPad mini mi tak Apple pořádně otrávil. Proč to, co bylo a je tlačítkem přestało vypadat jako tlačítko? Komu to vadilo? Co to zlepšilo? To co přidali je buď omezeně funkční (control centrum nedovoluje vyměnit ty dvě nepotřebné aplikace za jiné) nebo stále nefunkční (Siri v češtině).
  Co vítám je AirDrop, byť pro trapně omezený výčet funkcí. Smutné je, že to trvalo tak dlouho, když posílat si kde co přes IR, později přes BT umožňovaly už před mnoha lety nejen tzv. chytré telefony, ale i ty naprosto obyčejné, jakými byly např. Nokie s nativním systémem S40.
  Můj závěr je tedy ten, že já osobně bych vyměnil původní design šestkové verze za nové funkce, které nepovažuji za takovou revoluci jakou byl přechod na vše v bílé a nitkové písmo.

  Nejsem zastancem iOS7, ale…
  Pismo se da zvetsit (nebo jen boldovat).
  AirDrop ma omezeni kvuli sireni nelegalniho SW (celkem to chapu) a abych se priznal moc to ani nepotrebuju, protoze je uz tolik sluzeb a aplikaci. Doporucuju iFiles + BOX nebo nejake obecne sluzby.
  Ikony jsou proste hnusny a vypada to trosku jako cirkus, coz je divny u manazerskeho mobilu a ne hracky pro deti. s tim se ale nic delat neda ;-).
  Se zaverem souhlas, taky bych sel nejradeji zpet. On se ale Apple postara aby to moc lidi nedelali (uz jenom tim, ze bude nutit vyvojare, aby to nepodporovali).

  Ahoj, po instalaci ios 7 na muj 4S mam problem s nastavenim iMessage a FaceTime. Pise mi to hlasku ze se nelze pripojit a ze mam overit pripojeni k siti… Pritom jsem na wifi. Nevite prosim proc? Moc diky za info. Jirka

  Ahooj, jak mam na iPadu dostat zalozku do oblibenych? V iOS 6 se objevovaly samy podle navstevovanosti, ale ted nevim jak na to, jelikoz nejsem jablickar vubec, mam pouze iPad a to skoro nahodou =D diky

  v ios 7 (IP4S) mi v rychlym pristupu (swipe from the bottom) funguje vse az na prehravani hudby. Hlasitost i jas taky jdou, ale vypnout/zapnout/predchozi/nasledujici skladka nejde zmacknout – vubec to nereaguje. Hledal jsem to na netu a vypada to, ze jsem asi jediny, kdo ma tenhle problem

  Zdravím – poradí prosím někdo – v oznamovacím centru nevidím u aktuálniho dne počasí (TWC) – i když mám v nastavení vše aktivní (zatržítka zelená….).
  Díky – Bob, Praha

  Zdravím tak včera jsem si nainstalovala IOS7 a myslím že mě navždy opustila siri, na ipadu po instalaci 7 vše klape ale iphon ani náhodou, tlačítko vůbec nereaguje v nastavení mám vše zaplé jazyk nastavený ale žádná reakce,jako by v telefonu tahle funkce nebyla. a při zamklém telefonu v roletce kde mám dnes zmeškané a vše se mi zobrazuje pouze dnešní datum žádné počasí nic a nastavené vše je, tak nevím kde bude problém.

  Ahoj, pri otoceni telefonu nefunguje otoceni displeje, pritom ikonu na zamceni nemam aktivni.. Taky mi nahore zmizely ukazatele signalu, casu a baterky. Objevi se to jen kdyz otevru nejakou aplikaci, nevite kde se to da zmenit?? Diky.

  V článku píšete: „Dnes má zastávat funkci asistentky – řekne vám dnešní datum, jaké je a bude počasí, jak dlouho by vám trvalo dostat se na vaše častá místa“.
  Poradíte mi jak dosáhnout aby mi v oznamovacím centru iphone zobrazoval trasy na ty častá místa? Díky

  Nevim z ceho je autor tak vysmatej. Kdybych si udelal poradnou zalohu iOS 6, tak uz jsem zpet.
  Tech par usmudlanejch funkcni co k necemu jsou nejsou dobrou vymenou za hnusny GUI a nevim jak vam, ale na iPadu 2 se mi to cele optimalozovani tak podelalo, ze se mi to seka i v menu. Do iTunes Storu jsem se poradne od iOS 7 nedostal a musim zase zpet synchronizovat pres (alespon uz) MAC jak pako. Aktualizace na 7.0.2 sla uz jenom pres MAC, protoze v iPadu se to proste ani nezaclo stahovat.
  Takze 2 kroky zpet a jeden vpred!

  Ahoj všem co přešli na 7…Máte stejně jako já problém s tím,že se uzamčená obrazovka se samočinně odemyká (např. při vytahování z kapsy při zvonění si hovor přijmu)…a další nepříjemnost, když je aktivní hovor, a obrazovka při telefonu u ucha by měla být nečinná, začne pípat, protože se např. aktivovala klávesnice…atd atd…
  Díky Karel

  Od té doby co jsem stáhla ios7 mi iphone 4S nejde nabít přes počítač ukáže se mi okénko duvěřovat nebo nedůvěřovat tomuto počítači, když dám důvěřovat zachvíly mi opět naběhne a takhle pořád dokola s tím že nabíjení minutu funguje posléze to vypadne a dokola takže třeba za hodinu se mi nabil o 10 % ..:/ !

  nejdou zmensit ikony, neotaci se automaticky obrazovka. uz jsem prosel nastaveni snad 100 krat. zacinam byt fakt nasrany…….jo a objevila se mi nejaka poloviditelna ikona na obrazovce kde je oblibene/zarizeni/plocha/hlas.vytaceni

  Dobrý den, v dřívějších verzích mi šlo nechat spuštěnou aplikaci se staženými videoklipy (free video pro), ale teď když vyjedu na hlavní obrazovku a chci dělat něco jiného, hudba neběží v pozadí..
  Nevíte si s tím někdo rady?

  Díky moc!

  Neví někdo, jak opět nastavit, aby iPhone nedůvěřoval PC, kterému jsem jednou důvěřovat chtěl, kvůli přesunu fotografií ale už nechci…
  Jde to někde smazat, přímo v iPhone?

celý text

Čtěte více.