Zavřít reklamu

iOS 7 proti předchozí verzi prodělalo obrovské změny co se designu týče. Ne všechny změny jsou však vizuálního charakteru. Přibyla i velká řada funkcí, malých i velkých. Ty lze zpozorovat nejen v aplikacích, ale i v systému samotném, ať už na hlavní a zamčené obrazovce či v Nastavení.

iOS 7 stejně jako dřívější vydání operačního systému přineslo některé změny, které jsme dlouhou dobu mohli vídat pouze u jailbreaknutých zařízeních prostřednictvím Cydia. Systém se ještě zdaleka nenachází z pohledu funkcí v bodě, kde by ho mnozí z nás chtěli vidět, na to zde chybí řada dalších vymožeností, které můžeme vidět například u Androidu. Vymoženosti jako interakce s notifikacemi v oznamovacím centru, integrování aplikací třetích stran do sdílení (ne pouze předávání souborů) nebo nastavení výchozích aplikací jako náhradu za ty předinstalované. iOS 7 je nicméně velkým krokem kupředu a některé funkce uvítáte s otevřenou náručí.

Ovládací centrum

Zřejmě jako následek letitého naléhání Apple konečně umožňuje uživatelům rychlé přepínání nejpotřebnějších funkcí. Dočkali jsme se Ovládacího centra, dostupného odkudkoliv v systému přejetím prstem nahoru po obrazovce od dolního okraje. Ovládací centrum se zjevně inspirovalo u jedné z nejpopulárnějších jailbreakových aplikací SBSettings, která nabízela velmi podobnou funkcionalitu, byť s více možnostmi. Ovládací centrum je SBSettings přesně podle Applu – zjednodušené s nejdůležitějšími funkcemi. Ne že by nešlo vyvést lépe, alespoň co do vzhledu, na první pohled působí poměrně přeplácaně. Obsahuje však většinu toho, co uživatelé potřebují

V horní řadě lze zapínat/vypínat letový režim, Wi-Fi, Bluetooth, funkci Nerušit a zamknutí rotace displeje. Hned pod se nalézá ovládání jasu obrazovky, hlasitosti a přehrávání hudby. Jako bylo zvykem v iOS 6 a dříve, stále se jedním dotekem můžeme dostat do aplikace, která zvuk přehrává. Ne až tak intuitivně se v iOS 7 činí dotykem na název skladby. Podle potřeby se pod ovládáním hlasitosti objevují kontrolky pro AirDrop a AirPlay. AirDrop umožňuje přenášet určité druhy souborů mezi iOS a OS X zařízeními (podrobnější informace níže) a AirPlay zase umí streamovat hudbu, video nebo rovnou celý obsah obrazovky na Apple TV (či Mac se správným softwarem).

Zcela dole se pak nachází čtveřice zkratek. V první řadě je to ovládání LED diody, spousta totiž lidí používá iPhone také jako svítilnu. Diodu šlo dříve aktivovat buď ve fotoaparátu nebo přes aplikace třetích stran, zkratka dostupná na jakékoliv obrazovce je však  příhodnější. Vedle toho jsme dostali zkratky do aplikací Hodiny (konkrétně na časovač), kalkulačku a fotoaparát. Zkratka pro fotoaparát není iOS cizí, už dříve ho šlo aktivovat ze zamčené obrazovky vytažením ikony prstem nahoru – tato zkratka je stále přítomná – ale stejně jako v případě svítilny je dodatečné umístění příhodnější.

V Nastavení si lze navolit, zda chcete, aby se Ovládací centrum zobrazovalo na zamčené obrazovce (je lepší vypnout z bezpečnostních důvodů kvůli rychlému přístupu k vašim fotkám bez zadání hesla prostřednictvím fotoaparátu) nebo v aplikacích, kde by mohlo gesto pro aktivaci kolidovat s ovládáním aplikace, zvlášť ve hrách.

Oznamovací centrum

Notifikační centrum mělo svou premiéru před dvěma lety v iOS 5, nicméně k ideálnímu správci všech upozornění měla daleko. Při větším počtu upozornění bylo centrum nepřehledné, widgety na počasí a akcie se mísily s upozorněními z aplikací, později pak přibyly zkratky pro rychlou zprávu na Facebook a Twitter. Proto byla nová podoba konceptu rozdělena na tři obrazovky místo jedné – najdeme zde sekce Dnes, Vše a Zmeškané notifikace, mezi jednotlivými sekce mi se lze pohybovat buď klepáním na horní navigaci nebo pouhým tahem prstu.

[one_half last=“no“]

Dnes

Dnes má zastávat funkci asistentky – řekne vám dnešní datum, jaké je a bude počasí, jak dlouho by vám trvalo dostat se na vaše častá místa, dále co dnes máte v kalendáři a Připomínkách a jak se vyvíjí akcie. Dokonce vám pogratuluje k narozeninám. Na konci je i mini sekce Zítra, která vám oznamuje, jak plný máte kalendář v následující den. Jednotlivé položky, které se mají zobrazovat, je možné zapnout v systémovém nastavení.

Některé funkce nejsou úplně nové – nadcházející události z kalendáře a připomínky jsme mohli vidět už v první iteraci oznamovacího centra. Jednotlivé položky jsou však zcela přepracované. Kalendář ukazuje místo výpisu jednotlivých událostí výsek plánovače, což se hodí zejména pro překrývající se události. Takto je můžete vizuálně vidět vedle sebe jako obdélníky, ze kterých je okamžitě patrné i délka událostí, což v předchozím konceptu nebylo možné.

Připomínky také zobrazují více informací. Každá připomínka má nalevo od názvu barevné kolečko, kde barva koresponduje s barvou seznamu v aplikaci. Stisknutím kolečka pak úkol dokončíte, niž byste museli aplikaci otevírat. V současné verzi je tato funkce bohužel nespolehlivá a u některých uživatelů úkoly zůstávají nedokončené i po stisknutí. Jednotlivé položky kromě názvu navíc zobrazují i prioritu formou vykřičníků, poznámky a opakování.

Tato sekce je díky velkému datu na začátku, počasí a kalendáři podle mě nejpraktičtější částí nového Notifikačního centra – také proto, že je přístupná i ze zamknuté obrazovky (což, stejně jako pro Ovládací centrum, můžete vypnout v Nastavení).

[/one_half]

[one_half last=“yes“]

Vše

Zde zůstal zachován původní koncept oznamovacího centra, kde vidíte všechna oznámení od aplikací, které jste zatím nevyřídili. Až příliš malé a nevýrazné ‚x‘ umožňuje oznámení pro každou aplikaci odstranit. Kliknutí na upozornění vás do dané aplikace ihned přesměruje.

Zmeškané

Ačkoliv se na první pohled zdá tato sekce identická s Vše, není tomu tak. V této sekci se totiž ukazují pouze upozornění, na která jste nereagovali v posledních 24 hodinách. Po uplynutí tohoto času už je najdete pouze v sekci Vše. Zde ocenuji, že Apple pochopil klasickou situaci nás všech – v Notifikačním centru máme 50 upozornění od různých her a sociálních sítí, ale my chceme nalézt, kdo nám před třemi minutami volal. Proto sekce Zmeškané funguje i jako filtr na (časově) nejvíce relevantní upozornění.

[/one_half]

Multitasking

[three_fourth last=“no“]

Další vylepšenou funkcí je multitasking. Když Apple v iOS 4 představil tuto možnost přepínání mezi aplikacemi, funkčně to byl velký krok dopředu. Avšak vizuálně už se s ním ve starém designu nepočítalo – proto vždy působil nepřirozeně v celém konceptu iOS. Jony Ive si však pro sedmou verzi dal práci znovu si uvědomit, co vlastně člověk od takovéto funkce chce. Došlo mu, že aplikace si nepamatujeme tolik podle ikonky jako podle vzhledu celé obrazovky aplikace. Nově tedy člověk po dvojkliku na Home button odhalí vedle sebe seřazené posledně běžící aplikace. Táhnutím vyfocených posledních vzhledů každé aplikace se můžeme horizontálně přesunovat pomalu, po táhnutí přes ikonky už rychleji.

Koncept je to praktický, ovšem během beta-testování jsem měl často problém s návratem do aplikace. Člověk klikne na aplikaci, ta se přiblíží – ale ještě chvíli vidí pouze fotku aplikace z toho, jak vypadala naposled. Doteky tedy nejsou registrovány, dokud se aplikace znovu nenačte – což může v extrémních případech trvat až sekundy. Nejhorší však není to čekání, ale ta nevědomost, jestli se díváme na fotku či už běžící aplikaci. Snad na tom ještě Apple zapracuje a buď přidá nějaký ukazatel načítání nebo se postará o rychlejší načtení.

[do action=“citace“]Aplikace mají nově možnost běžet v pozadí, když je systém vyzve.[/do]

[/three_fourth]

[one_fourth last=“yes“]

[/one_fojejich chování je ovšem v iOS 7 na mnohem vyšší úrovni než kdy dřív. Jak se Apple chlubil, iOS se snaží pozorovat, jak často a které aplikace používáte tak, aby mohl zajistit vždy aktuální obsah. Aplikace mají nově možnost běžet v pozadí, když je systém vyzve (Background Fetch). To, kdy a na jak dlouho tedy systém dá aplikaci možnost na pozadí běžet záleží na tom, jak moc ji používáte. Pokud tedy každé ráno v 7:20 zapnete Facebook, systém se naučí v 7:15 nabídnout Facebook aplikaci Background Fetch, která tím pádem umožní mít aktuální obsah, kdykoliv ji spustíte. Všichni známe to otravné čekání, kdy zapneme aplikaci a ta při naběhnutí teprve začne dotazovat server na nová data. Nově by se tedy tento krok měl dít automaticky a včas. Samozřejmostí je uvědomění si iOS, že např. má skoro vybitou baterii a je připojeno na 3G – proto tato stahování dat v pozadí probíhají převážně při připojení zařízení k Wi-Fi a dostatečném nabití baterie.

Ačkoliv by to mělo být krajní řešení, i v iOS 7 lze ručně ukončit aplikaci. Již nemusíme vyvolat editační mód a poté kliknout na malé mínus, nově jen po vyvolání Multitasking obrazovky přetáhněte aplikaci nahoru.

AirDrop

AirDrop se nově dostal do iOS. Poprvé jsme tuto funkci mohli vidět v OS X verzi 10.7 Lion. AirDrop vytváří šifrovanou ad-hoc síť, využívající jak Wi-Fi, tak Bluetooth pro přenos souborů. Zatím umožňuje (na iOS) přenášet fotografie, videa, Passbook karty a kontakty. Další typy souborů umožní až eventuální API pro AirDrop. Kompatibilní by měl být AirDrop na iOS 7 s OS X až od 10.9 Mavericks.

Dostupnost pro AirDrop v iOS sami ovládáte z Ovládacího centra, kde ji úplně vypnout, zapnout pouze pro vaše kontakty či zapnout pro všechny. Přenos souborů mezi zařízeními byla dlouhou dobu často kritizovanou záležitostí. Apple odmítl pro přenos využít klasicky Bluetooth, což ovládaly i hloupé telefony před uvedením iPhone. Stejně tak se postavil kriticky i k NFC. AirDrop je velice elegantní způsob pro přenos souborů mezi iOS zařízeními, pro transfer mezi jinými systémy však bude třeba stále využít řešení třetích stran, e-mail nebo Dropbox.

Siri

Po dvou letech Apple odebral Siri štítek beta a je k tomu důvod. Za tuto dobu se Siri z věčně nefungující, nepřesné či pomalé asistentky stala mnohojazyčným, spolehlivým a pro mnohé (zejména nevidomé) nenahraditelným nástrojem. Nově Siri interpretuje výsledky vyhledávání na Wikipedii pro určité dotazy. Díky její integraci s Wolfram Alpha, která je v systému dostupná od představení iPhone 4S, můžete se Siri vést konverzaci, aniž byste se na telefon kdykoliv podívali. Také Vám vyhledá konkretní Tweety, a dokonce je schopna měnit určitá nastavení telefonu, např. zapnutí bluetooth, Wifi a regulování jasu.

Nově využívá Siri pro výsledky hledání Bing místo Googlu, souvisí to pravděpodobně s méně přátelským vztahem se společností z Mountain View. Platí to jak pro hledání klíčových slov, tak nově i pro obrázky. Stačí Siri říct, jaké obrázky chcete vidět a prostřednictvím Bingu zobrazí matici obrázků odpovídající zadání. Google lze však používat stále, jen je třeba Siri říct „Google [hledaná fráze]“.  Siri v iOS 7 také změnila hlas. Ten zní mnohem více lidsky a přirozeně. Apple využívá hlasovou syntézu, kterou vyvíjí společnost Nuance, zásluha tak patří spíše této společnosti. A pokud vám nesedí ženský hlas, lze jen vyměnit za mužský.

Siri je stále dostupná jen v omezeném množství jazyků, mezi které čeština nepatří a budeme muset ještě nějakou dobu čekat, než naše mateřština na seznam přibude. Aktuálně jsou servery, na kterých Siri běží, zřejmě přetížené a mnohdy uvidíte hlášku, ze aktuálně není možné zodpovídat dotazy. Možná měla Siri v betě ještě chvíli zůstat…

Další funkce

[three_fourt13px;“>Spotlight – Systémové vyhledávání se přesunulo na nové místo. Pro jeho aktivaci je třeba stáhnout hlavní obrazovku dolů (ne úplně odshora, jinak se aktivuje oznamovací centrum). Tím odhalíte lištu pro hledání. Vzhledem k tomu, že se jedná obecně o méně používanou funkci, je umístění příhodnější než vedle první obrazovky v hlavní nabídce.

 • iCloud klíčenka – Zřejmě už v Applu někoho přestalo bavit stále zadávat hesla na nových zařízeních, proto se rozhodli Klíčenku na OS X 10.9 a iOS 7 synchrozovat přes iCloud. Úložiště hesel tedy budete mít všude sebou. První zařízení se zapnutou iCloud Klíčenkou slouží jako referenční – vždy když chcete tuto funkci zapnout na dalším zařízení, musíte akci potvrdit na vašem referenčním. V kombinaci se senzorem otisku prstu v iPhonu 5S můžete tedy docílit opravdu vysoké bezpečnosti za cenu minimálního zpomalení workflow.
 • Hledat iPhone – V iOS 7 se Apple snaží docílit také nižší náchylnosti vašich zařízení k odcizení. Nově se Apple ID uživatele „obtiskne“ přímo do telefonu a přetrvá i přeinstalování operačního systému. I když Vám iPhone ukradou, pokud jste měli zapnuté Hledat iPhone, tento telefon již nepůjde aktivovat bez Vašeho Apple ID. Tato překážka by měla tedy přispět k radikálnímu snížení odcizených iPhonů, protože již znovu nepůjdou prodat.
 • [/three_fourth]

  [one_fourth last=“yes“]

  [/one_fourth]

  • Složky – složky na ploše nyní pojmou více než 12 9 aplikací najednou, přičemž složka je stránkovaná jako hlavní obrazovka. Nejste tedy omezeni počtem obsažených aplikací.
  • Kiosek – speciální složka Kiosek se nyní nechová jako složka, ale jako aplikace, tedy lze ji přesunout do složky. Vzhledem k tomu, že ji na iPhone málokdo používá, je toto vylepšení pro schování Kiosku velmi vítané .
  • Rozpoznávání času i v češtině – pokud vám například v e-mailu nebo v SMS někdo napíše časový údaj, například „dnes v 8“ nebo „zítra v 6“, tento údaj se zmení v odkaz a klepnutím na něj si můžete rovnou vytvořit novou událost v kalendáři.
  • iCar – iOS zařízení bude možné lépe integrovat do auta. Díky AirPlay bude možné palubní deska vozidla přistupovat k některým funkcím iOS
  • Herní ovladače – iOS 7 obsahuje framework pro herní ovladače. Díky tomu na iOS konečně existuje standard pro výrobce ovladačů i vývojáře her. Na hardware již pracují společnosti Logitech a Moga.
  • iBeacons – Poměrně nenápadná funkce v rámci API pro vývojáře by mohla v budoucnu nahradit NFC. Více se dozvíte v samostatném článku.

   Na článku se podílel Michal Žďánský 

  Ostatní části:

  [related-posts]

  .