Zavřít reklamu

Před několika dny spustil Apple po celém světě iTunes Match. Nabízí porovnání vaší hudební knihovny s obří databází skladeb v iTunes Music Store čítající několik milionů položek. Jak si tato nová služba vede v praxi?

Chtěl bych zdůraznit, že celý tento článek je založen pouze na mých subjektivních pocitech, dojmech a očekáváních. Neutrální popis či recenzi služby zde nenajdete. Pokud nevíte vůbec, oč běží a co to iTunes Match je, podívejte se tento článek.

Tak a je to tady. Apple spustil iTunes Match i mimo USA. Již několik měsíců jsem byl rozhodnutý, že tuto službu chci 100% vyzkoušet. A proč ne? 25 dolarů za přeskenování mojí knihovny a následné přiřazení jednotlivých songů s těmi v iTunes Music Store vypadá lákavě. Jenže ouha! V České republice (i jinde) zaplatíte za totožnou službu 25 € čili o celých 150 Kč více než Američané. No budiž, čert vem těch sedm piv. Nižší ceny v USA nejsou ale přeci žádnou novinkou.

Ihned po kliknutí na tlačítko Buy a zadání hesla k vašemu Apple ID, se začne celá hudební knihovna skenovat. Ta má čítá zhruba 1900 songů. Z důvodů omezené kapacity v mých iZařízeních jsem nedávno celou knihovnu převedl z Apple Lossless do AAC s konstantním bitovým tokem 320 kb/s. Původní bezztrátové soubory jsem pro budoucí použití uchoval na externím pevném disku.

Přesnou dobu skenování jsem neměřil, avšak odhadem trval celý proces dvě hodiny. Po jeho skončení jsem byl docela v šoku. Z oněch 1900 songů zaznamenalo shodu jen 1000 z nich. Ano, pouhá polovina! Tohle mě opravdu zklamalo, protože v knihovně mám z 99 % celá alba, řádně otagovaná – číslo stopy, počet disků, název písně, interpret, název alba, rok, cover, někdy dokonce i texty. Prostě všechno. Navíc se jednalo v drtivé většině o známé zahraniční interperty jako Rammstein, The Offspring, System of a Down, Linkin Park… jejichž alba samozřejmě na iTunes Music Store přítomny jsou. Sem tam se sice liší délka skladeb o jednotky sekund, ale v tomto bych problém neviděl. Důkladně jsem si prošel alba se shodou s iTunes Music Store a i zde se délky skladeb málokdy shodovaly. Odebráním a přidáním problémových alb do knihovny a nové spuštění skenování nemělo za následek absolutně žádný efekt.

Songy, které nenašly shodu se svým dvojčetem v iTunes Music Store, jsou uploadovány do iCloudu. Představa odesílání mých 900 songů s průměrnou velikostí cca 9 MB není zrovna příjemná. Zvlášť když upload neprobíhá úplně závratnou rychlostí. Naštěstí se vše děje automaticky, a tak jsem po nočním přesunu problémových songů měl celou svou knihovnu kdesi v iMráčku.

Ještě bych se vrátil k oněm špatným shodám. Ty mi kupříkladu nezpůsobily moc škody, protože AAC 320 kb/s je vyšší kvalita, i když pro mnohé naprosto zanedbatelná a nepostřehnutelná, než kterou poskytuje Apple (AAC 256 kb/s). Problém bych určitě viděl u souborů s nízkým datovým tokem, většinou MP3 128–192 kb/s. Určitě bych nebyl pozitivně naladěn, kdybych počítal s koupí iTunes Match jako s jakýmsi upgradem mé knihovny na AAC 256 kb/s. K čemu by mi byla služba, která mi nechá téměř polovinu knihovny v původní (ne)kvalitě? Jednoduše – k ničemu.

Další hrubkou, se kterou iTunes Match přichází, je prvotní mizení coverů. Z nějakého důvodu se u nějakých alb po jistou dobu nezobrazuje cover, přičemž v iTunes ano. Nebo naopak v iPadu se cover zobrazuje, ale v iTunes zmizel. Proč? Nedokážu selským rozumem pochopit, jak mohl zmiznout cover z iTunes, když přece právě on má být zkopírován do iCloudu.

Po všech výše popsaných útrapách jsem si o iTunes Match udělal svůj obrázek. Sice nakonec dělá to co dělat má, ale čekal bych prostě více. Ano, můžu hudební knihovnu ve svých iZařízeních obměňovat kdekoli mimo domov. Ano, je dobré být nezávislý na svém počítači. A ne, neprodloužím si iTunes Match další rok. Rozhodně ne v takovém stavu, v jakém se nachází dnes.

Od společnosti, která se chce prosadit s hlasovým ovládáním, chci více. Věřím, že pro skenování hudební knihovny lze použít pokročilejší algoritmy pro rozpoznání jednotlivých skladeb. Proč dokáže například SoundHoud přesně rozeznat písničku z chrchlajícího rádia pomocí obyčejného mikrofonu bez jakýchkoli jiných dodatečných informací? Proč nemůže být podobný algoritmus použit i v iTunes Match na souborech s vysokou kvalitou zvuku? Když se k výstupu tohoto algoritmu připočtou i tagy, musí se blížit pravděpodobnost shody či zamítnutí téměř ke 100 %.

Pokud jste koupi iTunes Match zvažovali, klidně zvažujte dál. Záleží co od něj očekáváte. Pokud jen uložení hudební knihovny do iCloudu bez ohledu na kvalitu – nezáleží vám na ní nebo ji již máte ve vysoké kvalitě – může vám tato služba něco nabídnout. V jiných případech bych si hodně rozmýšlel, jestli se těch 650 Kč ročně nedá využít lepším způsobem. Rozhodnutí je jen na vás.

.