Zavřít reklamu

V dnešní době většina z nás poslouchá hudbu prostřednictvím nejrůznějších streamovacích služeb. Poslech hudby z tradičních fyzických nosičů je čím dál méně běžnou záležitostí, a na cestách si v drtivé většině případů vystačíme s poslechem přes smartphony, tablety nebo počítače. Dlouhou dobu ale hudebnímu průmyslu kralovaly právě fyzické nosiče, a bylo jen velmi těžko představitelné, že by tomu někdy mohlo být jinak.

V dnešním díle našeho pravidelného „historického“ seriálu si připomeneme chvíli, kdy se iTunes Music Store stal necelých pět let po svém spuštění překvapivou dvojkou mezi prodejci hudby ve Spojených státech. Čelní příčku obsadil řetězec Walmart. Za tuto relativně krátkou dobu se na službě iTunes Music Store prodaly více než 4 miliardy skladeb, a to více než 50 milionům zákazníků. Rychlý vzestup na přední pozice byl v té době pro Apple obrovským úspěchem, a zároveň předznamenal revoluční změnu ve způsobu distribuce hudby.

„Rádi bychom poděkovali více než 50 milionům milovníků hudby, kteří pomohli obchodu iTunes Store dosáhnout tohoto neuvěřitelného milníku,“ uvedl v související tiskové zprávě Eddy Cue, tehdejší viceprezident společnosti Apple pro iTunes. „I nadále přidáváme skvělé nové funkce, jako je například půjčovna filmů iTunes, abychom našim zákazníkům poskytli ještě více důvodů, proč si iTunes oblíbit,“ dodal. Internetový obchod iTunes Music Store debutoval 28. dubna 2003. V době spuštění služby bylo stahování digitální hudby synonymem krádeže – pirátské služby jako Napster byly motorem masivního obchodu s nelegálním stahováním a ohrožovaly budoucnost hudebního průmyslu. iTunes ale zkombinoval možnost pohodlného a rychlého stahování hudby z internetu s legálními platbami za obsah, a odpovídající úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

Přestože iTunes stále zůstával v jistém smyslu outsiderem, jeho rychlý úspěch uklidnil vedoucí pracovníky hudebního průmyslu. Spolu s revolučním hudebním přehrávačem iPod dokázal stále populárnější internetový obchod společnosti Apple, že existuje nový způsob prodeje hudby, který je vhodný pro digitální věk. Údaje, podle kterých se společnost Apple umístila na druhém místě za Walmartem, pocházejí z průzkumu MusicWatch společnosti pro výzkum trhu The NPD Group. Vzhledem k tomu, že mnoho prodejů v iTunes tvořily jednotlivé skladby, nikoli alba, vypočítala firma údaje tak, že CD započítala jako 12 jednotlivých skladeb. Jinými slovy – model iTunes dokonce ovlivnil způsob, jakým hudební průmysl počítá prodej hudby, a přesunul důraz na skladby spíše než na alba.

Vzestup společnosti Apple na vrchol mezi prodejci hudby nebyl na druhou stranu pro některé úplným překvapením. Prakticky od prvního dne bylo jasné, že iTunes budou velké. Dne 15. prosince 2003 oslavil Apple 25milionté stažení. V červenci následujícího roku Apple prodal 100miliontou skladbu. Ve třetím čtvrtletí roku 2005 se Apple dostal mezi deset největších prodejců hudby ve Spojených státech. Stále však zaostával za společnostmi Walmart, Best Buy, Circuit City a další technologickou společností Amazon, nakonec se však iTunes stal jediným největším celosvětovým prodejcem hudby.

.