Zavřít reklamu

Psal se rok 2017 a Apple 5. června pořádal WWDC. Vyjma svých softwarových novinek zde představil i nové MacBooky, iMac Pro a první produkt v segmentu chytrých reproduktorů – HomePod. Od té doby byly WWDC čistě softwarové, což ale neznamená, že by nemohla společnost letos překvapit. Rozšíření portfolia HomePodů by to totiž opravdu chtělo. 

Původní HomePod už Apple neprodává. V jeho portfoliu najdete jen model s přídomkem mini. To tedy ne u nás, protože společnost v České republice chytré reproduktory oficiálně neprodává. Je tomu s největší pravděpodobností z důvodu nedostupnosti české Siri, na kterou jsou HomePody Applu úzce vázány. Pokud ale chcete, i u nás si je můžete koupit v šedé distribuci (např. zde).

Už před loňskou WWDC se spekulovalo nad tím, co že to znamená homeOS, které Apple uváděl při hledání nových zaměstnanců na uveřejněné přihlášce. O ohledem na označení by se mohlo jednat o vlastní operační systém HomePodu, mohl by to být ale i systém zastřešující cokoli, co by se týkalo chytré domácnosti. A pokud jsme se ho nedočkali loni, neznamená to, že by nemohl přijít letos. Mnohé patenty společnosti ostatně odkazují k tomu, že by chtěla sama ze svého chytrého zařízení udělat ještě chytřejší.

Patenty naznačují hodně, záleží ale na realizaci 

V souvislosti s chytrými kamerami by tak mohl být uživatel upozorněn, když bude u jeho dveří stát někdo, koho zná. Nemusí se přitom jednat jen o člena domácnosti. Přijde-li k vám známý na odpolední kávu, Homepod by mohl obdržet od kamery notifikaci a zahlásit vám, o koho že se to jedná. Pokud by mlčel, hned na první dobrou byste věděli, že je tam někdo cizí. Toto by jistě zvládl i HomePod mini formou aktualizace.

HomePody mají na své horní straně dotykovou plochu, skrze kterou je můžete ovládat, pokud nechcete na reproduktor mluvit. Lze přes ní vlastně jen určovat hlasitost, přehrávat a pozastavovat hudbu, či ručně aktivovat Siri. Kdyby si Apple chystal novou generaci, má k tomu i patent, který popisuje, jak by šel HomePod ovládat gesty. 

Reproduktor by tak obsahoval senzory (LiDAR?) sledující pohyb rukou uživatele. Jaké gesto byste pak směrem k HomePodu udělali, tak by se ten zachoval a podle toho vyvolal patřičnou akci. Už u mnoha bezdrátových reproduktorů také známe, že jsou v jejich těle integrovány LED. Kdyby je implementoval i Apple pod síťovinu HomePodu, mohl by vás ten skrze je informovat o „porozumění“ vašemu gestu.

Senzory by byly první úrovní, protože se zde nabízí i použití kamerového systému. Ten už by nesledovaly ani tak vaše gesta jako spíše oči a směr kterým se dívají. Díky tomu by HomePod věděl, jestli na něho hovoříte zrovna vy nebo jiný člen domácnosti. Tím by se zpřesnila analýza hlasu, protože by k ní byl připojen i vizuál, a samozřejmě by to vedlo ke zpřesnění výsledku, který by vám nebo někomu jinému v místnosti HomePod vrátil. Každému uživateli by tak HomePod také poskytoval jeho obsah.

Rozuzlení se dozvíme už poměrně brzy. Pokud totiž na WWDC na HomePody nedojde, budeme je moci očekávat až na podzim letošního roku. Jen doufejme, že Apple má pro nás ve spojitosti s nimi ještě něco připraveno, a že jeho pokus o své místo v segmentu chytrých reproduktorů nezačal HomePodem a neskončil HomePodem mini.

.