Zavřít reklamu

Apple před pár hodinami představil nový iPad Pro, který je oproti předchozím modelům velkým skokem kupředu. Pozvaní novináři měli ihned po skončení keynote možnost si novinky osahat a na webu se tak začaly objevovat první „první dojmy“ z nově představených produktů. Co se nových iPadů Pro týče, doposud zveřejněné ohlasy jsou více než pozitivní.

Jedno z prvních preview zveřejnil server Slashgear. Autor měl možnost se oběma verzemi krátce seznámit a z jeho textu doslova hýří nadšení. Vesměs všechny změny, kterých se nové iPady dočkaly, posunuly tento tablet směrem kupředu. Ať už jde o inovovaný design, který podtrhuje moderní vzezření novinky, dává jí zcela novou tvář a v neposlední řadě pozitivně ovlivnil ergonomii. Zmenšené rámečky displeje jsou tak akorát – byť se někomu mohou zdát příliš velké (obzvláště v porovnání s tím, co Apple dokázal v případě iPhonu XS), pro potřeby tabletu jsou zcela adekvátní. Tablet bez rámečků by byl ergonomické peklo.

Nové displeje, jak v 11″, tak ve 12,9″ variantě, jsou skvělé. Apple u nich využil stejné technologie, jako v případě iPhonu XR. Displej v nových iPadech nese také stejné jméno, tedy Liquid Retina. Zaoblené rohy jsou příjemné, barevné podání skvělé.

Představení iPadu Pro pro novináře:

Velkou novinkou je přítomnost Face ID, které v tomto případě funguje jak ve vertikálním, tak v horizontálním režimu. Face Time kamera na přední straně iPadu dokonce podporuje portrétový režim, i přes to, že zadní kamera touto možností nedisponuje.

Velkou pochvalu si údajně zaslouží také druhá generace Apple Pencil. Nejen že se s ní lépe pracuje a manipuluje, vzhledem k upravenému tvaru. Velkou výhodou jsou také nové funkce, jako je magnetické připnutí k iPadu, přítomnost bezdrátového nabíjení (z iPadu) či instantní párování. Přítomnost dotykových senzorů pro potřeby gest je vítanou novinkou, která díky své nastavitelnosti bude zcela jistě hojně využívaným prvkem.

Další pozitivní vlastností je přítomnost univerzálního portu USB-C, který je nepochybně praktičtější variantou než obvyklý Lightning. Co naopak nepotěší je absence 3,5 mm audio konektoru.

Hlavní nevýhodou dnes představených novinek je tak především cena, která je, i na poměry iPadů Pro, poměrně vysoká. Základní modely začínají na třiadvaceti, resp. devětadvaceti tisících a to rozhodně není málo. Přidejte si nějaký ten GB navíc, LTE konektivitu a dostáváte se na cenovou hladinu MacBooků. Připočtěte k tomu tři a půl tisíce za Apple Pencil, pět tisíc za nově představené obaly s integrovanou klávesnicí a investice do tabletu začíná narůstat do závratných výšin. Jestli vám to za ty peníze stojí, na to si musíte odpovědět sami. Nový iPad Pro je však mnohem schopnějším strojem, než tomu kdy bylo u minulých generací. Během keynote jsme mohli vidět, jak na tomto iPadu běží plnohodnotná verze Adobe Photoshop. Podobné aplikace a programy budou přibývat a s tím se budou zvyšovat schopnosti a možnosti iPadů Pro jako takových.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více