Zavřít reklamu

S příchodem iPadOS 15.4 a macOS 12.3 Monterey Apple konečně zpřístupnil dlouho očekávanou funkci s názvem Universal Control, která prohlubuje propojení mezi jablečnými počítači a tablety. Díky Universal Control lze totiž využít Mac, potažmo jednu klávesnici a myš, k ovládání nejen samotného Macu, ale také i iPadu. A to vše kompletně bezdrátově. Tuto technologii můžeme brát jako další krůček k prohloubení schopností iPadu.

Apple své iPady častokrát prezentuje jako plnohodnotnou alternativu k Macu, což se ale v realitě rozhodně říct nedá. Ani fungování Universal Control na tom není úplně nejlépe. Sice funkce výrazně rozšiřuje možnosti uživatelům, kteří pracují s oběma zařízeními, avšak na druhou stranu to nemusí být vždy úplně ideální.

Chaotické ovládání jako nepřítel číslo jedna

V tomto směru spousta uživatelů naráží především na ovladatelnost kurzoru v rámci iPadOS, která není na takové úrovni, jakou bychom mohli očekávat. Kvůli tomu může v rámci Universal Control přesun z macOS na iPadOS trošku zabolet, jelikož se systém chová zkrátka úplně jinak a není nejjednodušší naše akce správně zkorigovat. Samozřejmě je to o zvyku a je jen otázkou času, než si na něco takového každý uživatel zvykne. Rozlišné ovládání je ale i tak nepříjemnou překážkou. Pokud totiž daný člověk nezná/neumí gesta ze systému jablečných tabletů, tak má lehce problém.

Jak už bylo zmíněno v odstavci výše, ve finále se o markantní problém rozhodně nejedná. Je ale potřeba se zaměřit na rétoriku cupertinského giganta a přihlédnout k jeho zdrojům, z čehož jasně vyplývá, že vylepšení už tady dávno mělo být. Systém iPadOS je obecně pod nemalou kritikou od umístění čipu M1 (Apple Silicon) do iPadů Pro, čímž Apple překvapil drtivou většinu jablíčkářů. Ti si totiž nyní mohou pořídit profesionálně vypadající tablet, který ale nedokáže plně využít svůj výkon a stejně tak není úplně ideální z hlediska multitaskingu, což je ostatně jeho největší problém.

universal-control-wwdc

Ostatně proto se také vedou rozsáhlé debaty na téma, zdali iPad skutečně dokáže nahradit Mac. Pravdou je že ne, tedy alespoň prozatím. Samozřejmě pro některou skupinu jablíčkářů může tablet jakožto primární pracovní zařízení dávat podstatně větší smysl než laptop či desktop, avšak v tomto případě se bavíme o poměrně malé skupině. Momentálně tedy můžeme pouze doufat v brzké vylepšení. Podle aktuálně dostupných spekulací a úniků si ale ještě nějaký ten pátek holt budeme muset počkat.

.