Zavřít reklamu

Papírové časopisy? Pro někoho přežitek. Ale elektronické časopisy na chytrém telefonu, tabletu a počítači? To už je něco jiného. Papír má určitě něco do sebe, ale většina lidí v dnešní době raději uvítá možnost mít stovky časopisů na jednom zařízení, než s sebou tahat papírové verze. To si uvědomil Apple a předvedl Kiosek, který je opravdu skvělý, ale je omezený pouze na mobilní systém iOS a až na pár světlých výjimek tak převažují anglické časopisy. A na tuto díru na trhu přišlo Publero. Multiplaformní služba prodávající ty nejzajímavější, a hlavně české, časopisy.

Publero jsem používal již od prvních testovacích verzí a díky tomu vidím velký krok, který za tu dobu služba udělala. A tím největším je nabídka titulů. Před několika dny oznámilo Publero dostupnost 500 titulů v nabídce. Publero nabízí mimo známých časopisů i několik méně známých noviny spolu s katalogy a jednoznačně přebíjí nabídku v Kiosku.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Služba Publero je dostupná pro webové prohlížeče počítačů a také jako aplikace pro mobilní zařízení (iOS a Android). K využití všech funkcí Publera je nutné na webu vytvořit účet. Díky účtu se zpřístupní vaše osobní knihovna, do které lze kupovat časopisy a mít je tak dostupné odkudkoliv. Pro nákup časopisů je samozřejmě nutné platit. Některé časopisy jsou sice zdarma a Publero poskytuje i některá starší, ukázková čísla, ale nové časopisy si zadarmo nepřečtete. Platit lze několika způsoby. Použít můžete kreditní kartu (Visa, Visa Electron, MasterCard), bankovní převod, PayPal, SMS platbu a také online platby některých bank. Omezeni jste pouze minimální částkou 7 korun. Možností, jak dobít kredit, je opravdu mnoho. Považuji to za velkou výhodu Publera, kredit si může dobít opravdu každý. Není totiž nic horšího, než když chtějí zákazníci platit a nemají dostatek vhodných možností. To u Publera nehrozí.

Po dobití kreditu už nic nebrání nakupování časopisů. Můžete si koupit jedno číslo, nebo rovnou předplatné. Období předplatného si nastavuje sám vydavatel magazínu, někdy je k dispozici i archiv starších let. K dispozici jsou samozřejmě i starší, samostatná čísla, často za sníženou cenu. A jak je to s cenami časopisů? Je to tak půl na půl, polovina titulů je levnější než v trafice, polovina vyjde při nákupu na portálu nastejno. Platí to i pro předplatné. Menší změna nastává, pokud nenakupujete přes webový prohlížeč. Nakupovat lze i pomocí mobilního zařízení v Publero aplikaci, ale (konkrétně u Apple App Store) cena se musí řídit podle pravidel. Například časopis Forbes CZ stojí přes webové rozhraní 89 korun, přes aplikaci Publero a In-App nákupy zaplatíte 3,59 eur, tedy 93 korun. Není však problém si na iOS zařízení otevřít prohlížeč a časopis zakoupit přes webové rozhraní Publera.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Časopisy zakoupené přes webové rozhraní se automaticky přidávají do knihovny pod vaším účtem, což je výhoda. Díky synchronizaci je totiž správa na všech zařízeních jednoduchá. Ve webovém rozhraní se časopis automaticky nahrává, jak ho prohlížíte. V mobilním zařízení se automaticky zobrazí zakoupená čísla, která si lze následně stáhnout a poté prohlížet. Velmi šikovná funkce je automatická synchronizace pozice v časopisech, podobně jako v iBooks od Apple. Synchronizace bohužel funguje jenom mezi mobilními zařízeními, na webu ne. Ve webovém rozhraní slouží jako částečná náhrada funkce záložek.

Mobilní aplikace je ke stažení na App Store a Google Play zdarma. Po jejím otevření se přihlásíte pod svůj účet a okamžitě se zobrazí vaše knihovna. Vše, co si chcete přečíst, se musí nejdříve do zařízení stáhnout. Máte tak plnou kontrolu nad tím, co bude v zařízení ke čtení. Časopisy se, podobně jako ve webovém rozhraní, třídí do svých „složek“. Zmíněná synchronizace mezi mobilními zařízeními je spolehlivá a funguje prakticky okamžitě. Samozřejmostí pro tuto funkci je nutnost internetového připojení.

A jak pohodlné je čtení elektronického časopisu, když se nejedná o papír? Hodně závisí na displeji zařízení. Publero je dostupné pro displeje počítačů, tabletů i mobilních telefonů. Ne na všech těchto zařízeních je ovšem čtení ideální.

Webovové rozhraní počítače

Na počítači jste omezeni velikostí a rozlišením monitoru. Většinu času budete jednotlivé stránky přibližovat, protože text bude často malý k přečtení. Publero umožňuje pomocí lupy a jedním kliknutím rychle přibližovat a oddalovat části časopisu včetně posouvání, takže se nevýhoda částečně smazává. Rozhodně to není tak pohodlné, jako s papírovým časopisem, ale na občasné čtení to určitě postačí. Při čtení potěší možnost přidávat záložky a poznámky. U některých časopisů lze dokonce vytisknout určitou stránku. Líbila se mi také funkce vyhledávání textu, což u tištěnému časopisu není možné. Navigace funguje bezchybně, při rychlém přecházení stránek je však znatelné načítání.

Hodnocení: 4 z 5

iPhone

Hodně přibližování a hodně posouvání. Tak se dá shrnout prohlížení časopisů na iPhonu. Malý displej je v této situaci docela problém. Pokud budete chtít číst časopisy často a dlouho, zřejmě vás bude malý displej otravovat. Na přečtení článku v autobuse a ve volné chvíli však bude i malý displej dostačovat. Jen zřejmě nestrávíte u časopisu hodiny. Naštěstí je přecházení mezi stránkami, přibližování a posouvání v aplikaci zvládnuto dobře. Škoda jen, že nerozpozná a automaticky nepřiblíží text a odstavce, jako například mobilní Safari. S touto funkcí by byl zážitek o něco lepší.

Hodnocení: 3,5 z 5

iPad/iPad mini

To nejlepší nakonec. Ze všech variant pro čtení elektronických magazínů jsou na tom tablety nejlépe. Alespoň tedy iPad a iPad mini. Většinu stránek magazínů nemusíte přibližovat. I menší texty jsou dobře viditelné. Pokud hůře vidíte, stačí si iPad obrátit na šířku. Pak text přečte opravdu každý a pro navigaci na stránce stačí jezdit jen nahoru a dolu. Dokonce i malé náhledy stránek sloužící pro lepší navigaci časopisem jsou velké a nejlépe se v nich orientuje. Pokud hledáte to pravé zařízení pro čtení elektronických časopisů (a i knih), je jím právě tablet, který spolu s aplikací Publero potěší nejednoho čtenáře.

Hodnocení: 5 z 5

Ze zajímavých funkcí iOS aplikace bych kromě synchronizace stránek v magazínech zmínil i správu knihovny. Přehledně vidíte, kolik místa zabírají jednotlivé časopisy. Jejich mazání se provádí jako u ikonek v iOS. Podržíte prst na magazínu, všechny ostatní se rozklepou (zřejmě strachy před smazáním) a pomocí křížku je smažete. Tapnutím vedle z mazání vyskočíte. Určitě vás také zajímá, kolik jednotlivé magazíny zabírají. Z mé zkušenosti se vejdou do 50 MB, takže i s 16GB zařízením si jich můžete stáhnout velké množství.

Nakonec nesmím zapomenout zmínit alespoň ty nejzajímavější magazíny, kvůli kterým stojí za to Publero mít. Jsou to: Magazín FC (First Class), Forbes (CZ i SK), česká verze National Geographic, 21. století, 100+1, Epocha, Super Apple magazín a Computer (dostupný i v Kiosku). Pokud se více zaměříme na pohlaví, ženy potěší třeba: Maminka, Vlasta, Paní domu, Báječné recepty či Šikovná máma. Pro muže jsou tu například: Zbraně, ForMen, Playboy, AutoMobil či Hattrick. A to není všechno, další zajímavé magazíny si, podle kategorií, najdete na stránkách Publera.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/publero/id507130430?mt=8″]

Diskuze k článku

    Připadá mi, že někdo objevil Ameriku, proč místo publera nejsou tituly dostupné v Kiosku ? Rozhodně bych to uvítal více…

    Zdravim, take me to stve, ale musime si uvedomit, ze v pripade distribuce pres kiosek jde cast platby Applu. Takze se nekterym vydavatelum nedivim. Nedavno jsem se ptal redaktoru SuperApple magazinu a tento argument mi defakto potvrdili. Co se da delat. Je to ale skoda, ze vydavatelstvi jsou takto rozfrcana. Z kiosku mam akorad casopisy od Mlade Fronty. Publero je vynikajici, ale je to jen jakesi PDFko. Multimedialni prvky, ktere umi kiosek, by se pro mnohe casopidy hodilo.

celý text

Čtěte více