Zavřít reklamu

Chytré sluneční brýle, které vytvořila světoznámá značka Ray-Ban ve spolupráci s Facebookem, vyvolaly sice značné obavy o soukromí, jak to tak ale vypadá, probudily i kreativitu svých uživatelů. Slavný britský fotograf Rankin totiž nedávno nafotil první obálku časopisu na světě s použitím přesně tohoto malého gadgetu. A to jako rekvizity i jako fotoaparátu. 

Rankin použil Ray-Ban Stories k fotografování obálky vydání magazínu Hunger, kde se stejnými brýlemi pózovala herečka Anya Chalotra. Ta je známá zejména pro svou roli Yennefer z Vengerbergu z netflixovského seriálu Zaklínač, jehož velmi očekávaná druhá série má premiéru už 17. prosince.

Facebook

Focení obálek různých časopisů mobilními telefony rozhodně není ničím novým. Už v roce 2016 to zkusil Sport Illustrated, a vyšlo mu to. Netrvalo to dlouho, a následovaly magazíny, jako jsou Billboard, Elle, Time, COSAS a další. Když už obálky nestačily, začaly se natáčet nejen reklamy a hudební videoklipy, ale rovnou i celé filmy, a to třeba Soderberghova Nepříčetná, nebo aktuálně i české Město, které bylo dokonce natočeno na iPhone 8 Plus s objektivem Moondog. Nejednalo se ale vždy zákonitě o iPhony. Kvality se posouvají obecně napříč trhem.

Ray-Ban Stories 

Ve spolupráci s Facebookem vyvinula americká společnost zabývající se výrobou slunečních a dioptrických brýlí Ray-Ban první generaci svých chytrých brýlí, které se vás pokusí udržet ve spojení. Nejedná se přitom o první takový pokus, protože se svou verzí to zkoušela i společnost Snap, tedy tvůrce Snapchatu, a to s brýlemi Spectacles. Jenže Ray-Ban je pojem, Facebook pak má miliardy uživatelů, kdežto Snapchat má jasně užší záběr. Proto se zde dá očekávat úspěch o poznání větší.

Bylo tak jen otázkou času, kdy se začne technika posouvat takovým směrem, že otevře vrátka novým možnostem, což právě duo Ray-Ban/Facebook dělá. A stačí jim k tomu jen 5MPx fotoaparát, kterým jsou brýle osazeny. Ne nadarmo se ale říká, že technika je jen polovina fotografie. Musíte samozřejmě ještě vědět, co dělat, a pak i z takového zařízení dostanete skutečně kvalitní výsledek hodný podobné prezentace, jako je právě obálka časopisu.

Očekávání od Apple Glass

A teď si vezměte ten potenciál, který se zde dále nabízí. Tím, že máte brýle na očích, můžete svou kreativitu ve tvorbě fotografií a videí posunout úplně na jinou úroveň. Záleží jen na tom, jak ji dokážete uchopit a co dokážete vymyslet. A osobně jsem nesmírně zvědavý, co dokáže vymyslet sám Apple v jeho velmi očekávaném produktu pracovně pojmenovaném jako „Glass“.

 

O něm se totiž nejčastěji hovoří v souvislosti s rozšířenou realitou, ale nikoli už v kombinaci s fotografickými schopnostmi. Není zde ale prakticky jediný důvod, proč by něco takového neuměly. Na „další“ realitu sází všichni velcí hráči a je prakticky otázkou jen to, kdy se dočkáme první vlaštovky spíše, než jestli vůbec. 

.