Zavřít reklamu

Od uvedení nových iPhonů 5s uběhl téměř jeden měsíc a stále patří k velmi nedostatkovému zboží. Ti nedočkaví si raději stoupli do řady k nejbližšímu Apple Storu, avšak v České republice jsme odkázání pouze na Apple Online Store nebo na některého z Apple Premium Resellerů či operátora. Všichni chceme náš očekávaný iPhone hned, nejlépe příští den po odeslání objednávky. Je však třeba si uvědomit, že Apple iPhony, až na malé množství ohledně servisu, kvůli úsporám financí nikde neskladuje. To v současné době znamená, že váš objednaný iPhone zřejmě není ještě vyroben, sjíždí z výrobní linky nebo „sedí” v letadle. Takových lidí, jako jste nyní i vy, jsou na světě miliony. Miliony iPhonů je třeba rozeslat do všech koutů světa, a to co nejrychleji a nejefektivněji. Jak to ale Apple dělá?

Celý proces začíná v Číně, kde jsou iPhony expedovány z továren z bezpečnostních důvodů v neoznačených kontejnerech. Kontejnery jsou poté naloženy do nákladních automobilů a odeslány předem objednaným letadlem, včetně těch starých transportních vojenských z Ruska. Cesta pak končí v obchodech, případně přímo u zákazníka. Takto byla operace popsána lidmi, kteří pracovali v logistice Applu.

Složité procesy v logistice byly vytvořeny pod dohledem tehdejšího provozního ředitele (COO) Tima Cooka, který měl v té době na starost veškeré dění okolo řetězce dodavatelů. Souvislý přísun iPhonů z továren k zákazníkům je pro kalifornskou společnost kritickým faktorem, jelikož jejich prodej tvoří více než polovinu ročních příjmů. Applu také jistě záleží na číslech ze zahájení prodeje, kdy poptávka značně převyšuje výrobní kapacitu. Letos se během prvního víkendu prodalo úctyhodných 9 milionů iPhonů.

„Je to jako premiéra filmu,” říká Richard Metzler, předseda Transportation Marketing & Communications Association a bývalý manažer ve FedExu a dalších logistických společnostech. „Vše musí dorazit na všechna místa přesně ve stejném čase.” Letos se celý úkol ztížil přibytím iPhonu 5c. Další novinkou je prodej iPhonů u japonského operátora NTT DoCoMo a největšího operátora na světě, China Mobile. Tím se Applu otvírá nový trh se stovkami milionů potencionálních zákazníků. Každé škobrtnutí v dodávce může způsobit zpomalení prodejů nebo zvýšení nákladů.

Celosvětové logistice v Applu nyní šéfuje Michael Seifert, který má vynikající zkušenosti z bývalého působení v Amazonu. V rámci společnosti je jeho zodpovědnou osobou současný COO Jeff Williams, který převzal tuto pozici po Timu Cookovi.

Samotná logistika nového produktu začíná měsíce před jeho uvedením. Apple musí nejprve zkoordinovat všechny nákladní automobily a letadla pro přepravu součástek k montážním linkám Foxconnu. Týmy prodejů, marketingu, provozu a financí spolu úzce spolupracují, aby odhadly, kolik zařízení očekává společnost prodat.

Tyto odhady zevnitř společnosti jsou naprosto kritické. Když se udělají špatně, skončíte v rámci daného produktu v červených číslech. Příkladem budiž 900milionové manko za neprodané tablety Surface konkurenčního Microsoftu. Největší tvůrce softwaru na světě nyní kupuje Nokii, čímž získá schopné zaměstnance v oblasti logistiky. Software je naprosto odlišným zbožím než skutečný fyzický produkt, proto jejich distribuce vyžaduje znalost naprosto odlišných disciplín.

Jakmile je stanoven odhad, jsou vyrobeny miliony iPhonů, tvrdí lidé seznámení s procesem. V této fázi zůstávají všechna zařízení ještě na území Číny, dokud vývojářský tým iOS sídlící v Cupertinu nedokončí finální sestavení nové verze mobilního operačního systému, vysvětluje bývalý manager Applu, který si nepřeje být jmenován, protože popsaný proces je privátní. Jakmile je software hotov, je nainstalován na zařízení.

Ještě před oficiálním odhalením na keynote jsou iPhony odeslány do distribučních center po celém světě, do Austrálie, Číny, Japonska, Singapuru, Velké Británie, USA a pozor – do České republiky. Teď vám stejně jako mně vrtá hlavou, kde se ono místo může nacházet. To bohužel vědí zřejmě jen v Applu. Během celého transportu je u nákladu přítomna ochranná služba sledující každý jeho krok, od skladiště přes letiště až po obchody. Ochranka se od iPhonů nehne, dokud není oficiálně představen.

FedEx přepravuje iPhony podle Satishe Jindela, konzultanta v oblasti logistiky a prezidenta SJ Consulting Group, do USA většinou Boeingy 777. Tyto letadla dokáží letět z Číny do USA 15 hodin bez nutnosti natankování paliva. V USA letadla přistávají v Memphisu v Tennesse, který je hlavním americkým uzlem pro nákladní dopravu. Boeing 777 unese na své palubě 450 000 iPhonů, přičemž jeden let stojí 4 600 000 Kč (242 000 dolarů). Z této ceny tvoří polovinu jen náklady na palivo.

V minulosti, kdy se zařízení Applu neprodávaly po desítkách milionů za kvartál, byla využívána méně běžná letadla. iPody byly tehdy naloženy do ruských vojenských transportérů, aby se z Číny dostaly včas do obchodů.

Vysoká cena iPhonu, jeho nízká váha a malé rozměry znamenají, že Apple nepřijde o svou vysokou marži ani při použití letecké dopravy. Dříve se pro elektroniku používala výhradně lodní doprava. Dnes už jen pro produkty, u nichž by se přeprava letadlem nevyplatila. „Pokud máte produkt jako tiskárnu v hodnotě 100 dolarů, která je navíc docela velká a těžká, nemůžete je poslat letadlem, protože byste přišli do mínusu,” vysvětluje Mike Fawkes, bývalý logistik v Hewlett-Packard.

Jakmile jde iPhone do prodeje, Apple musí řídit tok objednávek, protože lidé si vybírají specifickou barvu a kapacitu paměti. Někteří také využijí bezplatného gravírování na záda přístroje. iPhone 5s je nabízen ve třech barevných variantách, iPhone 5c dokonce v pěti. Online objednávky jsou směrovány přímo do Číny, kde je pracovníci vyrobí a uloží do kontejnerů k ostatním iPhonům, které směřují do podobné části světa.

„Lidé rádi hovoří o tom, že hlavním úspěchem Applu jsou jejich produkty,” říká Fawkes. „S tím samozřejmě souhlasím, avšak pak tady jsou jejich provozní schopnosti a schopnost přivést nový produkt na trh efektivně. To je něco zcela nebývalého, co umí jen Apple a čímž si před konkurencí vytvořil obrovskou výhodu.”

Monitorováním prodejů v Apple Storech a prodejnách autorizovaných prodejců je Apple schopen realokovat iPhony podle toho, jaká je v jednotlivých oblastech silná poptávka. iPhony sjíždějící z výrobní linky v Číně, které jsou určeny pro evropské obchody, mohou být pružně přesměrovány jinam, aby například pokryly výkyvy v online objednávkách. Tento proces vyžaduje analýzu mnoha dat, která se mění s každou další sekundou.

„Informace o zásilkách jsou stejně důležité jako samotný jejich fyzický pohyb,” říká Metzler. „Když v každém okamžiku víte, kde přesně se nachází každý kus z vašeho inventáře, můžete dělat změny naprosto kdykoli.”

Teď už je i vám zřejmé, že jakmile vypukne počáteční šílenství okolo nového iPhonu, v Applu rozhodně ještě nezačínají slavit. Každým rokem se prodá více iPhonů než kdykoli předtím, proto i Apple musí své procesy v logistice neustále vylepšovat. Má k tomu z minulosti dostatek dat, protože nikdy nemohlo vše jít stoprocentně hladce.

Zdroj: Bloomberg.com
.