Zavřít reklamu

Je sice ještě zima, ale pomalu ale jistě se nám blíží doba jara a možnost toulat se venku. Mnoho z nás se rozejde nebo rozjedeme do přírody, za různými kulturními zážitky, ať už po České republice, tak i do zahraničí. Určitě se nám bude hodit něco užitečného, co nám poví, co se kdy a kde děje.

Existuje spousta stránek na internetu, ale většinou se zabývají jen jednou oblastí kulturního vyžití, ať jsou to kina nebo různé festivaly. Jen málo z nich však nabízí pestrou nabídku v jedné databázi. Takové jsou například stránky qool.cz, mobilní verzi najdete na m.qool.cz.

Zde naleznete různé akce, které můžete třídit podle lokace, data a tak podobně. Autoři této stránky šli však o trochu dál a nechali si vyrobit, nebo si vyrobili aplikaci, která zprostředkovává tento obsah i na našich oblíbených iZařízeních. Tato bezplatná aplikace se jmenuje Qool a následující recenze vyzdvihne její výhody a zmíní se i o nevýhodách.

Hledáme, kam vyrazit

Aplikace vám po svém spuštění nabídne několik voleb vyhledávání. Můžete najít akce, které máte poblíž, případně co se kde dnes děje, podívat se jaké filmy jdou právě do kin nebo zkusit najít zajímavá místa ve svém okolí. Po výběru se načtou data a rozdělí se dle příslušných skupin. V každé skupině je napsáno, kolik událostí bylo nalezeno a lze ji otevřít a zjistit další podrobnosti.

V detailech jednotlivých událostí uvidíte informace o akci, jako je její popis, adresa, kde se koná, případně www stránky objektu, kde se událost pořádá. Takové věci jako volání na uvedené číslo, případně vytvoření emailu na uvedenou adresu ani nezmiňuji, neb je považuji za nutnost a tato aplikace ji splňuje. Velmi zajímavé se mi zdá řešení uložení dané události do mobilu, což udělá jen to, že se vám zobrazí QR kód, který si načtete QR čtečkou a máte událost „vždy po ruce“. Aplikace dokonce umí vyhledat i spojení, přesměruje vás na stránky iDOSu a podle GPS souřadnic obou míst se pokusí vyhledat všechna možná spojení.

K dispozici je také mapa, kde jsou jednotlivé události či kulturní objekty načteny a ukázány pomocí „špendlíků“, případně pokud je jich tam více, pak je tam údaj s číslem, kolik událostí/objektů se na daném místě nachází a po přiblížení mapy na dostatečnou vzdálenost se objeví „špendlíky“. Nutno podotknout, že špendlíky se zobrazí podle vybraného rádiusu v nastavení, takže pokud jste v Liberci a nastavíte 20 km, neuvidíte co se děje v Praze.

ktuálního a děje se to v nejbližších dnech, bohužel jsem nepřišel na to, dle jakého klíče se kulturní akce na tuto záložku dostávají, v době psaní této recenze tam lze najít pouze 2 aktuality a to Antropofest a Australia day.

Na záložce Nastavení, kde si zvolíme rádius, v jakém okolí máme hledat a lze si změnit jazyk jak na Angličtinu tak Češtinu, případně zapnout obnovení při zatřesení, či se podívat, kdo aplikaci připravil.

V kostce jsme si popsali možnosti aplikace Qool, které se jeví jako velmi slušné, ale bohužel i tato aplikace má svoje mušky.

Vyberte si

Aplikace má dobrou databázi, tým kolem Qool aktualizuje cca 10 000 událostí hlavně z Prahy a okolí každý měsíc. Bohužel zbytek republiky je velmi sporadický. Kina jsou pouze pražská. Tady na severu Čech, kde se momentálně nalézám, akcí není mnoho, ale co se týče institucí, které nabízejí kulturní vyžití je to lepší, ale určitě nejsou všechny. Na druhou stranu je lehké kritizovat takovouto věc, ale nutno podotknout, že není zrovna jednoduché zajistit dostatečný počet lidí, aby v aplikaci, či na stránkách byly všechny akce a podniky, to je nadlidský výkon. Je fakt, že by pomohlo, kdyby se autoři stránek dohodli s jednotlivými servery, které se starají o jednotlivá města a spojili své databáze, což by jim ušetřilo spoustu práce. Avšak z praxe vím, že takováto myšlenka je sice nádherná, ale těžko se realizuje.

Tato chyba je tak trochu pod pás, neboť není přímo chybou autorů. Ti jen používají API, ale jako postřeh se to určitě hodí. Aplikace používá oblíbené Apple Mapy. O těchto mapách bylo napsáno již dost, ale i tak je třeba zmínit, že ne všechny názvy jsou na 100 % správné. Evergreen „Gottwaldov“ je samozřejmostí, ale za ním je v závěsu „Leitomischl“ či „Wszetyn“.

Aplikace má na každé stránce odkaz Klasické zobrazení. Na pár stránkách je umístěn na konci, ale je za ním ještě jeden ovládací prvek Nahoru a tak na něj jde kliknout. Jedná se o zobrazení klasických stránek qool.cz přímo v aplikaci, ale na stránkách, kde prvek Nahoru chybí, se tento odkaz ukrývá pod spodním ovládacím menu a nelze na něj kliknout. Samotný koncept je dle mého názoru špatný a to z několika málo důvodů:

  • aplikace není schopna rozeznat přibližovací a oddalovací gesto, takže se stránky zobrazují tak, že je třeba prstem taháním po stránce,
  • aplikace se není schopna otočit na šířku iPhonu, takže je vidět hodně malá část stránky,
  • neexistuje tlačítko zpět, takže do restartu aplikace nejste schopni toto zobrazení opustit,
  • byl jsem schopen toto otestovat pouze na kartě „Aktuality”, každopádně mi stránky skočily na záložku aktuality na stránkách qool.cz, nikoliv na detail dané akce.

QR kódy jsou nádherná věc, ale proč mít v telefonu, či druhém telefonu čtečku? Nebylo by lepší uložit odkaz do oblíbených v Safari, nebo přímo v aplikaci? Nebo uložit offline verzi oblíbené stránky, čímž by se zabilo i to, že ne všichni mají mobilní připojení v iPhonu.

Aplikace má své drobné mouchy, ale myslím, že tyto podněty by mohly sloužit autorům ke zlepšení. Pokud se jim podaří aplikaci vyladit, bude použitelná a funkční. Nevím kolik obdobných aplikací na trhu je, ale vím, že jakmile budou tyto chyby opraveny, bude aplikace plně konkurenceschopná.

[app url=“http://clkuk.tradedoubler.com/click?p=211219&a=2126478&url=https://itunes.apple.com/cz/app/qool/id507800361″]

.