Zavřít reklamu

Dlouho očekávané pokračování závodní série Real Racing 3 dorazilo do App Store. S každým novým dílem přicházejí větší a větší očekávání. Podaří se i třetímu dílu pokračovat v úspěšné sérii, nebo to bude zklamání?

Prvním velkým překvapením je cena. Real Racing byl vždy placený, nyní však přichází s freemium modelem. Hra je zdarma, za některé věci ve hře si však můžete připlatit.

Při prvním spuštění hry si zahrajete tutoriál. V závodním Porsche se naučíte zatáčet a brzdit. Brzdit však nebude potřeba, zapnuté jsou všechny asistenční služby, které to udělají za vás. I když je tutoriál o ničem a pro hardcore hráče jen nudná nutnost, představí vám hru a naláká vás na další hraní. Zvuky řvoucích motorů, skvěle propracovaná grafika automobilů i tratí a jako bonus příjemná hudba v pozadí.

Po počátečním nadšení přichází výběr prvního auta a začíná kariéra. Na výběr máte buď Nissan Silvia, nebo Ford Focus RS. Na další zatím nemáte peníze, které si samozřejmě vyděláváte závoděním. Celkem hra nabízí 46 automobilů – od klasických silničních až po závodní speciály, které si v průběhu budete moci koupit. A nezapomeňte, pokud vám při tutoriálu nevyhovovalo ovládání, lze změnit v menu. Na výběr je velké množství ovládání – od šipek, přes akcelerometr až k volantu.

A jde se závodit! Už chvíli po startu si uvědomíte, že jsou zapnuty asistenční služby pro řízení, kontrolu trakce a brzdy. Doporučuji vypnout minimálně asistenta řízení a brzd, jinak nebude řízení, a tím i celá hra, taková zábava. Po vypnutí asistentů a pokračování na trati je velká pravděpodobnost, že v další zatáčce nebudete pořádně brzdit a čeká vás první srážka. Řeknete si: „Nevadí, ještě to doženu“. Doženete a zřejmě i vyhrajete. Rána však přijde po ukončení závodu – budete muset auto opravit. Každá chyba tedy něco stojí. A nejen to, Real Racing 3 chce navodit atmosféru reálných závodů, tudíž se kromě kosmetických oprav musíte starat i o olej, motor, brzdy, tlumiče a pneumatiky.

Tvůrci původně nastavili hru tak, že při každé opravě musíte platit a čekat. Nebo platit pomocí In-App nákupů za zlaté mince. To přineslo obrovskou vlnu protestů a nyní, při oficiálním spuštění po celém světě, už je hra aktualizovaná. Pokud při závodu nabouráte, pouze zaplatíte a auto je hned opraveno. V předchozích verzích se čekalo. Nyní budete čekat „pouze“ na opravy (motoru, doplnění oleje…) a také na vylepšení. Nejsou to nijak závratné časy (5–15 minut), ale pokud uděláte více oprav, budou se sčítat. Jednou za čas se to však dá přežít. Myslím si, že tento krok Real Racing 3 zachránil. Čekat totiž na každou opravu škrábnutí na voze, to by se nechtělo asi nikomu. Samozřejmě si můžete zakoupit zlaté mince a opravit auto ihned, ale In-App nákupy nejsou u hráčů moc v oblibě.

[do action=“citace“]Real Racing 3 je skutečně právoplatný pokračovatel této herní série. Vývojáři opravdu tvrdě pracovali a výsledkem je jedna z nejlepších závodních her v App Store.[/do]

Jak postupujete ve hře, odemykají se další tratě a herní režimy. Tratí je velké množství a kromě toho, že jsou detailně propracované, jsou i reálné. Zazávodíte si například na Silverstone, Hockenheimringu či na Indianapolis. Herních režimů je také několik. Klasické závody, jeden proti jednomu, Drag race (známý třeba z PC klasiky Need For Speed), co největší rychlost v jednom bodu tratě, eliminace a další.

Novým herním módem je však multiplayer. Tedy spíše se jedná o nový herní mód multiplayeru jako takového. Vývojáři ho nazvali Time Shifted Multiplayer. Jedná se vlastně o online hraní, při kterém nemusí být oba hráči zároveň online. Závod se zaznamenává a vy soupeříte pouze s identickým náhradníkem vašeho kamaráda. Je to opravdu skvěle vymyšlené, protože největší problém při online hraní je domluvit se na společném čase, kdy se bude hrát. Takto můžete závodit jeden den a kamarád klidně až den následující – jak se mu to bude hodit. Podporován je Game Center a Facebook.

Před hraním Real Racing 3 jsem měl dvě obavy. První byla, že na starších zařízeních nebude zážitek ze hry ideální. Opak je pravdou, nový Real Racing se hraje velmi dobře i na iPadu 2 a iPadu mini. Druhou obavou byl freemium model, který zničil už nejednu herní pecku. V tomto případě tomu tak nebude. Vývojáři totiž včas zakročili a model lehce poupravili (viz čekací doby). I bez peněz lze hrát hru velmi dobře, bez větších omezení.

Hra se snaží být závodním simulátorem, a to se jí stále daří. Automobily se na trati chovají realisticky – při sešlápnutí pedálu je znát menší odezva plynu, brzdy nezastaví auto na dvou metrech, a pokud to v zatáčce přeženete s plynem, ocitnete se daleko za tratí. Při soupeření s ostatními hráči si auto i potlučete, zde však působí auta poněkud pevněji než ve skutečnosti. Na adrenalinu při jízdě přidají i autentické zvuky motorů a pískajících pneumatik, to vše doprovázené příjemným soundtrackem.

Hra ukládá průběh do iCloudu, k případné ztrátě uložených pozic by tedy dojít nemělo. Hra je zdarma, univerzální pro iPhone i iPad, ale velkou nevýhodou je její velikost – téměř 2 GB. A jediný důvod, proč hru nezkusit, je zřejmě jen málo místa ve vašem iOS zařízení.

[app url=http://clkuk.tradedoubler.com/click?p=211219&a=2126478&url=https://itunes.apple.com/cz/app/real-racing-3/id556164350?mt=8]

Jsem student, co se zajímá o IT svět, Apple  a píše pro několik jablečných webů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Hraju ju už od 16.2. (vím že vyšla 28.2.), mam 6 aut a dal bych jí tak 2,5 hvězdy.. Fyzika dobrá, vozový park taky, zrcátka fungují – to vše je plus. Ale není tam ani multiplayer, leda tak v názvu něčeho čemu říkají time-shifted multiplayer, ale tomu bych multiplayer fakt neříkal. Absence replayu taky zamrzí. Dvojka byla podle mého názoru lepší, škoda že tam bylo jenom jedno top auto bez konkurence (repsektive 2 – jedno pro nižší třídu a McLaren pro vyšší třídu). Článek jsem nečetl.

  Když jsem hru spustil tak jsem chvíli nevěděl jestli se jedná o předrenderované video nebo jestli už opravu jedu. Fantazie. Perfektní chování, GUI, zvuky i hudba. Líbí se mi systém distribuce jako FREE plus když chteš upgradovat rychleji dokup si za CASH.

  Lze auta které jsem koupil taky prodat? Já to teda nemůžu najít, pokud teda budu chtít hrát další sérii závodů s novými auty, chybí mi peníze, takže další možnost, jak z nás tahat peníze….radši bych zaplatit 10 eur a hru si pak pořádně užil než toto

   Auta prodávat nelze. Ale vůbec mi to nevadí. Dokonce jsem tomu ještě nedal ani korunu a už mám 6 vozů během prvních dvou dnů, kdy to střídavě hraju. Jeden kompletní „event“ hotov a rozehraných dalších asi 5 „eventů“.
  Docela oceňuji tu možnost jet s jedním autem a další vozy mít v servise, nebo se mi zrovna“upgradují“. Čekací lhůty a utracené peníze vyjedu v pohodě s vozem (-y), které jsou v ok stavu. Takže hra má i v této fázi slušnou dynamiku. Jen co dojedu, tak mám další vůz opravený a ten stávající zase do servisu. :-)))
  Grafika ve zpětném zrcátku se krapet drolí na horizontu. Občas některá auta přede mnou mají nárazníky nedokreslené i v relativně nevelké vzdálenosti, ale ihned se to vždy spraví. To jsou takové maličkosti, které moc nevnímám. Soupeři jsou relativně obtížní, a trochu mě mrzí, že začínám vždy jako poslední v pelotonu. Když je těch aut 22 a více, tak už je docela jisté, že než se proderu do první pětky například, tak mám vůz už docela pomlácený. :-))) Jinak, doporučuji vypnout všechny asistenty. Omezuje to a šance vyhrát, nebo alespoň se umístit na stupínek vítězů pod asistenty je výrazně nízká. RR2 jsou odehrál celý, ale v během relativně krátké době. Tady pozoruju, že to bude mnohem delší hra, a to je dobře!

  Tahle hra je jednoznačně nejlepší závodní hra na iOS. Grafika je výborná, tomu se dá vytknout jen to, že na tak skvělou grafiku má i iPhone 5 malé rozlišení (jsou vidět spáry v autech jako řádky pixelů). Jinak hře bych vytkl to, že když nejsem online, pořád mám u závodníků jména z TSM jako bych online byl, je to matoucí. Dále mě mrzí, že si nekoupím žádné Ferrari. To už jsou ale jen detaily a jak bylo psáno v článku – zabránit ve stažení vám může pouze málo místa :)

celý text

Čtěte více.