Zavřít reklamu

V době, kdy ještě neexistoval iPhone kraloval na poli komunikátorů operační systém Windows Mobile. V základu ovšem nenabízel výrazně dobrý přehrávač médií, a tak muselo mnoho uživatelů sáhnout k alternativám. Jednou takovou byl CorePlayer považovaný za nejlepší přehrávač té doby. Nakonec se tato legenda objeví i pro iOS.

CorePlayer ve své době vynikal především svými možnostmi a příjemným uživatelským rozhraním. Téměř neexistoval formát, který by CorePlayer nezvládl a pokud jste měli dostatečně výkonné zařízení, nemuseli jste se vůbec obtěžovat s konverzí videí. Když světlo světa spatřil první iPhone, mnoho vývojářů cítilo velkou příležitost na novém trhu, čekalo se pouze, kdy Apple uvolní vývojářské nástroje. Mezi nimi byli i autoři CorePlayer. První verzi svého přehrávače měli hotovou ještě před příchodem SDK.

Nicméně tehdejší licence neumožňovala existenci podobných aplikací, jelikož přímo konkurovaly těm nativním. Vývoj tedy šel na čas k ledu. První nadějí bylo představení čtvrté verze iOS, která zrušila některé restrikce a vývoj se mohl opět rozběhnout. S představením iPhone 4 bylo jasné, že je tu telefon, který by mohl zvládnout plynule přehrát většino formátů i ve vyšším rozlišení. Posledních 9 měsíců tedy autoři pracovali na nové verzi a dle jejich slov by měla být jejich aplikace brzy odeslána Applu ke schválení a měla poté vyjít společně s verzí pro Android.

Co tedy můžeme od CorePlayeru pro iOS očekávat? Vývojáři si kladou za cíl, aby byla aplikace schopna přehrávat videa o rozlišení 720p v nenativních formátech. A ačkoliv se to nezdá, není snadné takového výsledku dosáhnout. Apple totiž zatím neuvolnil API pro hardwarovou akceleraci videa, proto veškeré renderování musí probíhat na úrovni software, což je také důvod, proč jsme se prozatím nedočkali opravdu výkonného přehrávače. CorePlayer by měl zvládat většinu známých video formátů i s titulky a kromě videa nabídne i přehrávání hudby. Je otázkou, jestli bude u hudby přistupovat k iPod knihovně nebo bude spoléhat na vlastní úložiště.

Uvidíme tedy, zda CorePlayer pro iOS dostojí své pověsti na rozdíl od VLC, které svému věhlasu ze stolních operačních systémů zdaleka nedostálo. Pro hrubou představu, jak by mohl program z hlediska uživatelského prostředí vypadat, se podívejte na následující video. Je nutné upozornit, že pochází z doby, kdy ještě neexistovaly žádné vývojářské nástroje.

.