Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podíváme na sluchátka FreeBuds 3 z dílny Huawei, která s chutí šlapou díky svým vlastnostem na paty AirPods od Applu. Jak tedy jejich přímé porovnání s jablečnými peckami, které se ve světě těší obří popularitě, dopadlo? Na to se podíváme v následující recenzi.

Technické specifikace

FreeBuds 3 jsou zcela bezdrátová pecková sluchátka s podporou Bluetooth ve verzi 5.1. Jejich srdcem je čipset Kirin A1 zajišťující jak reprodukci zvuku, tak aktivní ANC (tedy aktivní potlačení okolního šumu),  velmi nízkou latenci, spolehlivé propojení, ovládání skrze poklepy či telefonování. Sluchátka mají velmi slušnou výdrž baterie, kdy na jedno nabití vydrží hrát celé čtyři hodiny. Stejnou dobu si pak užijete i v případě telefonátu, u kterého rovněž oceníte integrované mikrofony. K nabíjení sluchátek slouží nabíjecí krabička s USB-C portem na spodní straně (podporuje ale rovněž i bezdrátové nabíjení), která je schopná sluchátka z 0 na 100 % dobít při svém plném nabití zhruba čtyřikrát. Pokud by vás pak zajímala velikost měniče sluchátek, ta je 14,2 mm, frekvenční rozsah je pak 20 Hz až 20 kHz. Sluchátka váží i s krabičkou příjemných 58 gramů a k dostání jsou jak v lesklé bílé, tak i černé a červené barevné variantě. 

freebuds 3 1

Design

Nemá smysl si nalhávat, že se Huawei u Applu a jeho AirPods při vývoji FreeBuds 3 neinspiroval. Tato sluchátka jsou si totiž s AirPody skutečně velmi podobná a jinak tomu není ani u nabíjecích krabiček. Při detailnějším porovnání FreeBuds 3 a AirPods si všimnete, že jsou sluchátka od Huawei celkově robustnější a v uších tak mohou působit masivněji. Hlavním rozdílem je pak nožka, která u FreeBuds nenavazuje plynule na “hlavičku” sluchátka, ale jakoby z ní trčí. Osobně se mi toto řešení příliš nelíbí, jelikož mi nepřijde ani za mák elegantní, nicméně věřím, že si své příznivce jistě najde. 

Vzhledem k tomu, že jsou FreeBuds 3 designově velmi podobná AirPods, i ony se potýkají s problémem s “nekompatibilitou” uší. Pokud mají tedy vaše uši tvar, kvůli kterému v nich sluchátka nesedí, máte holt smůlu a zapomeňte na ně. Spolehlivé řešení, jak přinutit sluchátka k  pohodlnému setrvání v nekompatibilním uchu totiž zkrátka neexistuje. 

V krátkosti se ještě zastavme u nabíjecího pouzdra, které není jako v případě AirPods kvádrové se zaoblenými hranami, ale kruhové se zaoblenými hranami. Po designové stránce působí vcelku fajn, byť je na můj vkus možná až zbytečně velké – tedy alespoň s ohledem na to, co v sobě skrývá. Za vyzdvihnutí stojí logo Huawei na jeho zádech, kterým se tato čínská společnost odlišuje od konkurenčních sluchátek včetně Applu. 

freebuds 3 2

Párování a seznámení se s funkcemi

O párování s iPhonem á la AirPods si můžete u FreeBuds 3 nechat jen zdát. Propojit s jablečným telefonem je totiž musíte pěkně “postaru” skrze Bluetooth rozhraní v nastavení telefonu. Nejprve je však nutné na krabičce sluchátek stlačit na pár vteřin boční tlačítko a počkat, než se na ní rozbliká signalizační dioda na důkaz spuštěného vyhledávání okolního Bluetooth zařízení. Jakmile se tak stane, stačí v iPhonu vybrat FreeBuds 3 v nabídce Bluetooth, tapnout na ně prstem a chvíli počkat. Sluchátkům se vytvoří standardní Bluetooth profil, které slouží k jejich rychlejšímu propojení v budoucnu.

Jakmile sluchátka propojíte s telefonem, zobrazí se vám ve widgetu Baterie jejich úroveň nabití. Tu můžete pak kontrolovat i ve stavovém řádku telefonu, ve kterém se vám zobrazí vedle ikony připojených sluchátek i malinká baterčička zobrazující úroveň jejího nabití. Jasně, ikonky typu AirPods ve widgetu nenajdete, avšak to vám zřejmě žíly trhat nebude. Hlavní jsou totiž samozřejmě procenta baterie a ty si prohlédnete bez problému.

Zatímco na Androidu si s FreeBuds 3 užijete díky speciální aplikaci od Huawei relativně dost legrace, v případě iOS máte v tomto směru smůlu a musíte si vystačit jen se třemi nepřenastavitelnými poklepovými gesty – konkrétně poklepem pro spuštění/pozastavení skladby a dále poklepem pro aktivaci/deaktivaci ANC. Osobně mi přijde vcelku škoda, že na iOS aplikace pro lepší správu sluchátek zatím nedorazila, jelikož by jim určitě u jablíčkářů zajistila větší oblibu – tím spíš, když poklepová gesta fungují skutečně dobře. Dokonce bych se nebál říci, že možná i lépe, jelikož jsou nožky sluchátek na poklep pocitově o něco málo citlivější než je tomu u AirPods. Pokud se tedy řadíte mezi vášnivé poklepávače, zde budete spokojení. 

freebuds 3 9

Zvuk

Na nekvalitní zvuk si Huawei FreeBuds 3 rozhodně stěžovat nemohou. Sluchátka jsem porovnával především s klasickými AirPods, jelikož k těm mají svým designem i celkovým zaměřením skutečně blízko, a sportovně musím přiznat, že z hlediska reprodukce zvuku bez zapnutého ANC FreeBuds 3 při přehrávání hudby vyhrála. Nebavíme se tu sice o drtivém vítězství, nicméně rozdíl slyšitelný zkrátka je. FreeBuds 3 mají v porovnání s AirPods o něco čistší zvuk a působí na mě i jistěji v hloubkách a výškách. V reprodukci středů jsou pak sluchátka od Applu a Huawei víceméně srovnatelná. Co se pak týče basové složky, ani zde jsem nevyposlechl žádné markantnější rozdíly, čemuž se však zřejmě nelze vzhledem ke konstrukci obou modelů divit. 

Na testování ANC jsem se u FreeBuds 3 skutečně těšil. Bohužel, jak mile mě sluchátka překvapila svým zvukem bez ANC, tak mě přesně naopak překvapila právě s ANC. Jakmile tuto funkce zaktivujete, do přehrávaného zvuku se začne vkrádat vcelku nepříjemný, byť tichý, šum a hlasitost zvuku se mírně zvýší. Že by se však okolní ruchy jakkoliv výrazně ztlumily jsem opravdu nezaregistroval a to ani v jedné z mnoha situací, ve kterých jsem se této vychytávce pokoušel přijít na kloub. Ano, mírného útlumu okolí si při aktivním ANC například při pozastavené hudbě všimnete. Nejedná se však o nic, z čeho byste byli vyloženě paf a kvůli čemu byste sluchátka kupovali. To se však zřejmě dalo s ohledem na peckovou konstrukci čekat. 

Přes sluchátka jsem samozřejmě vyzkoušel i mnohokrát telefonovat, abych vyzkoušel zejména jejich mikrofon. Ten snímá hlas skutečně dobře a vy si tak můžete být jistí, že vás osoba “na druhém konci drátu” uslyší jasně a zřetelně. Totéž si ve sluchátkách užijete i vy, jelikož mají reprodukci hlasu zvládnutou na jedničku. Například při FaceTime audiohovorech máte pocit, že druhou osobu neslyšíte ve FreeBuds, ale že stojí vedle vás. Nicméně je potřeba brát v potaz to, že u hovorů záleží hodně i na tom, přes co jsou prováděny. Pokud tedy pojedete přes GSM a bez aktivace VoLTE, uslyšíte zřejmě protistranu nekvalitně s jakýmikoliv sluchátky. Naopak FaceTime je zárukou kvality.

airpods freebuds

Resumé

Pokud hledáte bezdrátová sluchátka s velmi dobrou výdrží a pravdu kvalitním zvukem, myslím, že při koupi FreeBuds 3 nesáhnete vedle. Minimálně z hlediska zvuku totiž AirPods překonávají. Smířit se však musíte s tím, že do jablečného ekosystému tak dobře jako AirPody zkrátka nezapadají a tudíž bude při jejich využívání nutné přistoupit na určité kompromisy. Pokud však na ekosystém nehrajete a chcete zkrátka jen skvělá bezdrátová sluchátka, právě jste je našli. Za cenu 3990 korun není dle mého moc o čem přemýšlet. 

.