Zavřít reklamu

Hned ze začátku se přiznám, že jsem nikdy nebyl velký fanoušek klávesnic typu Folio, kde napevno umístíte svůj iPad – i přes to, že se moje pracovní náplň skládá z převážné části právě ze psaní. iPad tím ztrácí jednu ze svých největších výhod, kterou je jeho kompaktnost. Přesto jsem dal šanci klávesnici Keyboard Folio mini od Logitechu, která, jak název napovídá, je určena pro menší iPad.

Zpracování a konstrukce

Folio mini na první pohled působí poměrně elegantním dojmem. Umělý látkový povrch v kombinaci s tmavě modrou barvou je příjemný na pohled i na omak. Z obalu vyčnívá menší gumová cedulka s nápisem Logitech, která se při používání ukázala spíše jako nepraktická, pravděpodobně se jen snaží navodit dojem oděvního zboží.

Logitech-Keyboard-Folio-mini

iPad se zasazuje do pevné gumové konstrukce a je zapotřebí vynaložit trochu síly, aby do ní šel tablet vložit. Nejlepší způsob je mírně ohnout spodní část konstrukce a iPad vložit nejprve do horní části. Toto řešení není nejideálnější, pokud plánujete Folio používat jen někdy, na druhou stranu se nemusíte bát, že by vám iPad z obalu vypadl. V konstrukci jsou vyhotovené i výřezy pro tlačítka a konektory tabletu, stejně tak je i v zadní části Folia viditelný výřez pro čočku fotoaparátu.

Nedílnou součástí Folia je samozřejmě Bluetooth klávesnice připevněná ke spodní části obalu. Klávesnice je z šedého lesklého plastu a rozložení kláves je prakticky shodné s dříve recenzovanou Ultrathin Keyboard Mini se všemi klady i zápory. Po její pravé straně se nachází microUSB konektor pro napájení, zapínací tlačítko a tlačítko pro iniciaci párování. Součástí balení je i nabíjecí USB kabel.

Skládání Folia je poměrně šikovně vyřešeno, horní část je jakoby v polovině přepůlená a díky magnetům se spodní část konstrukce pro iPad přichytí k okraji klávesnice. Spojení je velice pevné, i při zvednutí iPadu do vzduchu se nerozpojí. Magnety také zabraňují obalu se samovolně otevřít a zbytečně tak probouzet obrazovku, jelikož i funkce Sleep/Wake je řízena stejně jako u Smart Coveru.

Keyboard Folio mini rozhodně není žádný drobek. Díky své bytelné konstrukci a obsažené klávesnici navýší tloušťku iPadu na 2,1 cm, navíc k zařízení přidá další 400 gramů. Vzhledem k tloušťce není zrovna komfortní držet iPad pro používání bez klávesnice. Sice jej lze složit tak, aby klávesy byly pod displejem místo na spodní straně, přesto je i přes obtížnější vyjímání je praktičtější iPad z obalu vyndat.

Psaní v praxi

Většina kompaktních klávesnic trpí příliš velkými kompromisy v rozmístění a velikosti kláves a bohužel ani Keyboard Folio mini zde není výjimkou. Vzhledem k tomu, že rozložení je identické s Ultrathin Keyboard mini, zopakuji nedostatky pouze v krátkosti: pátá řada kláves s akcenty je výrazně zmenšená a navíc posunutá, psaní na slepo je tak zcela zapovězeno a i má metoda psaní 7–8 prsty se kvůli rozměrům kláves setkávala s častými překlepy. Stejně tak jsou zmenšené i klávesy vedle L a P pro psaní dlouhého „ů“. Klávesnici navíc chybí české popisky kláves.

[do action=“citace“]Rozložení české klávesnice je poněkud náročnější na prostor, kterému kompromisní rozměr klávesnice pro iPad mini nemůže stačit.[/do]

Některé funkce, například CAPS LOCK nebo TAB je nutné aktivovat přes klávesu Fn, což vzhledem k nižší frekvenci používání těchto kláves zas tolik nevadí a je to přijatelný kompromis. Pátá řada ve spojení s Fn funguje také jako multimediální ovládání pro zvuk, přehrávač nebo Home button. Poslední řada je bohužel až moc blízko přilepená k obrazovce iPadu a bude se vám často stávat, že budete omylem na obrazovku klepat prstem a patrně tak posunovat kurzor.

Pokud byste psali výhradně anglické texty, menší klávesy páté řady by patrně asi nevadily, bohužel rozložení české klávesnice je poněkud náročnější na prostor, kterému kompromisní rozměr klávesnice pro iPad mini nemůže stačit. S trochou cviku a trpělivosti lze napsat na klávesnici i delší texty, ostatně je na něm napsaná i tato recenze, přesto se spíš jedná o nouzové řešení než součást každodenního pracovního procesu. Alespoň hmatová odezva klávesnice je velice příjemná a dostává standardu Logitechu.

Verdikt

Ideální klávesnice pro iPad mini je i přes pokusy společností Logitech, Belkin nebo Zagg stále v nedohlednu a nijak nás k ní nepřiblíží ani Keyboard Folio Mini. Ačkoliv nabízí kvalitní zpracování a elegantní vzhled, je na běžné přenášení zbytečně robustní a trochu tím podrývá výhodu tenkého tabletu. Tloušťka je kompromisem, za který nedostaneme nic na oplátku, možná jen pocit bytelnosti s trochou odolnosti navíc.

Největším kompromisem je však klávesnice, která chtě nechtě pořád nestačí na pohodlné psaní. Folio mini má rozhodně i své světlé stránky, například práce s magnety je skvěle řešená a tříměsíční výdrž vestavěného akumulátoru (při užívání 2 hodiny denně) také potěší, nicméně stále se jedná spíše o nouzové řešení za přibližně 2 000 Kč. Je tedy na zvážení každého jedince, zda je pro něj koncept Folio natolik atraktivní, že překoná i zjevné nevýhody této klávesnice.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]

  • Elegantní vzhled
  • Kvalita kláves
  • Magnetické přichycení[/checklist][/one_half]

[one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]

  • Rozměry kláves s akcenty
  • Obecně malé klávesy
  • Tloušťka
  • Vzdálenost klávesnice od displeje[/badlist][/one_half]

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.