Zavřít reklamu

Když Apple vydal v roce 2010 Magic Trackpad, dal světu jasně najevo, že vidí budoucnost ovládání počítačů v multidotekových trackpadech spíše než samotné obrazovce stolního počítače. V té době jsme znali takový trackpad pouze na MacBoocích, díky novému zařízení však mohli jedinečné funkce využít i majitelé iMaců a dalších počítačů Apple, navíc na podstatně větší ploše. Společnost Logitech se nyní rozhodla neobvyklému zařízení konkurovat se svým trackpadem T651 a oproti řešení Applu nabízí především vestavěný akumulátor místo baterií. Jak obstojí v konkurenčním boji zařízení o stejné ceně?

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zpracování

Na první pohled vypadá T651 vedle Magic Trackpadu téměř identicky. Délka a šířka jsou zcela shodné a při pohledu seshora obě zařízení odlišuje pouze logo Logitechu a hliníkový pás u trackpadu od Apple. Dotyková plocha je vyrobená ze stejného skleněného materiálu a na omak rozdíl prakticky nepoznáte. Vzhledem k tomu, že Apple má stále nejlepší touchpad mezi všemi notebooky, to je velký kompliment. Místo hliníkového šasi je T651 zasazen do černého plastového obalu. Ten mu však nijak zvlášť neubírá na eleganci, navíc černou plastovou plochu téměř neuvidíte.

Trackpad má dvě tlačítka, jedno na boku, kterým zařízení vypínáte, a druhé na spodní straně, kterým iniciujete párování s počítačem prostřednictvím Bluetooth. O aktivaci vám dá vědět jinak neviditelná dioda v horní části trackpadu. Modrá barva značí párování, zeleně svítí při zapnutí a nabíjení a červenou barvou dává vědět, že je třeba vestavěný akumulátor dobít.

Trackpad se dobíjí prostřednictvím MicroUSB konektoru a součástí je i bytelný 1,3 metrů dlouhý USB kabel. Samotný akumulátor by měl podle výrobce vydržet až jeden měsíc při dvouhodinovém denním používání. Dobíjení pak trvá do tří hodin, trackpad lze samozřejmě zároveň nabíjet a používat.

Výrazný rozdíl oproti Magic Trackapadu je ve sklonu, který je zhruba dvakrát menší. Úhel sklonu trackpadu Applu ovlivňuje převážně komora pro dvě AA baterie, zatímco T651 si vystačí s poměrně tenkým akumulátorem. Nižší sklon je také ergonomičtější a poloha dlaně je přirozenější, i když si předchozí uživatelé Magic Trackpadu budou muset chvíli zvykat.

Trackpad v praxi

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz
Spárování s Macem je jednoduché stejně jako u jiných Bluetooth zařízení, stačí zmáčknout tlačítko na spodní části T651 a najít trackpad mezi Bluetooth zařízeními v dialogovém okně Macu. Pro plné využití je však nutné stáhnout ovladače ze stránek Logitechu. Plným využitím rozumějte podporu všech dostupných multidotekových gest v OS X. Po instalaci se v Předvolbách systému objeví nová položka Logitech Preference Manager, ve které si navolíte veškerá gesta. Manažer je zcela identický se systémovým nastavením Trackpadu, což orientaci v něm značně usnadňuje. K tomu umožňuje i nastavit rychlost dvojkliku, vypnout doběh při scrollování a také zobrazí stav nabití.

Ačkoliv se to hned nezdá, plocha T651 je stejně jako u Magic Trackpadu klikací. Zatímco však u Applu je klikacím tlačítkem celá dotyková plocha (stejně jako na MacBooku), u Logitechu se o klik starají gumové nožičky, na kterých zařízení stojí. Pocitově je kliknutí méně patrné a téměř neslyšitelné, uživatelé si na něm tak budou muset nějakou dobu zvykat. Velkým nedostatkem je fakt, že kliknutí probíhá pouze na dvou spodních nožičkách, jeho použití v horní třetině plochy je téměř nemyslitelné, navíc kliknutí s tažením prstu je místy až frustrující, jelikož musíte vynaložit větší tlak na prst, aby trackpad nepovolil.

Jak jsem popsal výše, T651 nemá onen hliníkový pruh v horní části plochy a nabízí tak teoreticky větší plochu pro manévrování. Bohužel pouze teoreticky. Trackpad má totiž po stranách mrtvé zóny, které na dotek nereagují vůbec. V horní části jsou to celé dva centimetry od okraje, na ostatních stranách je to pak zhruba centimetr. Pro srovnání – dotyková plocha Magic Trackpadu je aktivní po celém svém povrchu a ve výsledku tedy nabízí větší prostor pro manévrování prstů.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Co se týče pohybu kurzoru, ten je velice plynulý, i když se zdá být o něco méně přesnější než u Trackpadu Applu, patrné je to zejména v grafických programech, v mém případě Pixelmatoru. Rozdíl v přesnosti však není tak markantní. Na další problém jsem narazil při používání víceprstých gest, kde T651 má občas problém detekovat jejich správný počet a čtyřprstá gesta, která používám (přesouvání mezi plochami, mission control), občas vůbec nerozpoznal. Je také škoda, že gesta nelze rozšířit prostřednictvím utility BetterTouchTool, která trackpad vůbec nevidí, na rozdíl od Magic Trackpadu.

Až na těchto pár chyb ale trackpad od Logitechu fungoval k mému překvapení bezvadně. Vzhledem k tomu, že výrobci notebooků dodnes nedokázali Apple dohnat v kvalitě touchpadu, odvedl Logitech úžasný kus práce.

Verdikt

Ačkoliv není Logitech zdaleka nováček mezi příslušenstvím pro Mac, vytvořit konkurenceschopné zařízení k Magic Trackpadu je velká výzva a švýcarská společnost se jí zhostila více než dobře. Přítomnost vestavěného akumulátoru je bezesporu největším lákadlem celého zařízení, tím však výčet výhod oproti trackpadu Applu prakticky končí.

T651 sice nemá žádný zásadní nedostatek, ale pokud chce konkurovat Applu, navíc se stejnou cenovkou kolem 1 600 Kč, musí nabídnout přinejmenším stejné dobré použití, aby přesvědčil uživatele, že si mají vybrat raději trackpad od Logitechu. Jeho koupí rozhodně neprohloupíte, jedná se o skutečně povedené ovládací zařízení, ale jen těžko ho lze doporučit proti Magic Trackapadu, alespoň za předpokladu, že nemáte nějakou zásadní nechuť k občasné výměně a dobíjení baterií.

[one_half last=“no“]

Výhody:

[checklist]

  • Vestavěný akumulátor
  • Výdrž baterie
  • Ergonomický sklon[/checklist][/one_half]

[one_half last=“yes“]

Nevýhody:

[badlist]

  • Mrtvé zóny
  • Chyby v rozpoznávání více prstů
  • Řešení klikání trackpadu[/badlist][/one_half]

Diskuze k článku

    vtipný a zároveň příznačný je fakt, že všechny dole vyjmenované výhody trackpadu se týkají právě vestavěné baterie :)

    Řešení klikání trackpadu, v recenzi i v závěru uvedené jako negativum, je stejné jako u trackpadu Apple. Měl jsem ho před měsícem rozebraný (protože neklikal) a i u trackpadu Apple je klikání řešeno přes mikrospínače v nožičkách.

celý text

Čtěte více