Zavřít reklamu

Novinka společnosti Apple – Magic Trackpad nabízí Mac uživatelům jako náhradu za myš, nebo jako další přídavné zařízení, multidotykový trackpad navržený tak, aby pasoval k super tenké hliníkové Apple klávesnici. Připravili jsme pro vás recenzi.

Něco málo z historie

Na začátku nutno říct, že tato novinka není úplně prvním trackpadem společnosti Apple pro stolní počítače. Společnost v roce 1997 dodávala externí drátový trackpad s limitovanou edicí Macu. Kromě tohoto experimentu Apple dodával Macy s myší, která nabízela lepší přesnost než první trackpady. Nicméně tato nová technologie byla následně využívána v noteboocích.

Apple následně začal vylepšovat trackpady v MacBoocích. Poprvé se vylepšený trackpad, který uměl multidotykové přiblížení a rotaci, objevil v MacBooku Air v roce 2008. Poslední modely MacBooků umí již gesta se dvěma, třemi a čtyřmi prsty (např. přiblížení, rotace, srollování, exposé, skrytí aplikací, apod.).

Bezdrátový Trackpad

Nový Magic Trackpad představuje externí bezdrátový trackpad, který je o 80% větší než ten v MacBoocích a zabírá přibližně stejný rozsah prostoru ruky jako myš, jen s ním nemusíte hýbat. Tím pádem může být Magic Trackpad preferovanější pro uživatele, kteří mají omezený prostor na stole vedle svého počítače.

Stejně jako bezdrátová Apple klávesnice, nový Magic Trackpad má hliníkový povrch, je tenký a také mírně sklopený, kvůli místu pro baterie. Dodáván je v menší krabičce s dvěma bateriemi. Velikost krabičky je podobná s tou pro iWork.

Podobně jako moderní, klikací MacBook trackpady, Magic Trackpad funguje jako jedno velké tlačítko, jehož zmáčknutí cítíte i slyšíte.

Nastavení Magic Trackpadu je velmi jednoduché. Stačí zmáčknout “power button” na boku zařízení. Při zapnutí se rozsvítí zelené světýlko. Na vašem Macu vyberte “Set up a new Bluetooth device” nebo-li nastavení nového bluetooth zařízení v system preferences/bluetooth. Poté váš Mac najde pomocí Bluetooth Magic Trackpad, který můžete začít ihned používat.

Pokud jste zvyklí používat trackpad na MacBooku, bude to pří obsluze vašeho Magic Trackpadu velmi znát. Obsahuje totiž stejnou vrstvu skla, která je zde mnohem lépe poznat (zejména při pohledu z boku), poskytující identický nízký odpor při doteku.

Jediný skutečný rozdíl je v umístění, kdy je Magic Trackpad umístěn vedle klávesnice podobně jako myš, na rozdíl od MacBooku, kde je trackpad mezi vašima rukama a klávesnicí.

Pokud byste chtěli používat tento trackpad jako kreslící tablet, tak vás musíme zklamat, to bohužel nelze. Je to pouze trackpad řízený vašimi prsty. Na rozdíl od bluetooth klávesnice ho nemůžete použít ve spojení s iPadem.

Pro některé operace samozřejmě můžete preferovat myš. Nutno dodat, že společnost Apple nevyvinula tento trackpad jako přímou konkurenci Magic Mouse, ale spíše jako přídavné příslušenství. Pokud patříte mezi uživatele, co hodně pracují na MacBooku a na myši vám pak chybí různá gesta, tak Magic Trackpad bude pro vás to pravé.

Klady:

  • Ultra tenký, ultra lehký, snadno přenosný.
  • Pevná konstrukce.
  • Elegantní design.
  • Pohodlný úhel trackpadu.
  • Jednoduché nastavení a použití.
  • Obsahuje baterie.

Zápory:

  • Uživatel může preferovat myš než trackpad za 69 $.
  • Jedná se pouze o trackpad bez dalších funkcí, např. kreslící tablet.

Magic Trackpad se zatím “defaultně” nedodává s žádným Macem. U iMacu stále platí, že k němu dostanete Magic Mouse, Mac mini se dodává bez myši a Mac Pro spolu s drátovou myší. Magic Trackpad je kompatibilní s každým novějším Macem s Mac OS X Leopard 10.6.3.

Zdroj: www.appleinsider.com

21 letý student EF JČU se zálibami: Apple, hudba, sport, filmy a seriály, sneakers, čtení.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Multitouch na MacBook Pro je bomba. A tohle vypada jako velmi dobry pomocnik, kdyz sedim u velkeho monitoru. Jdu do toho a jsem zvedav, jestli bude prace prijemnejsi nez s mysi.

celý text

Čtěte více.