Zavřít reklamu

V duu nových reklam si Samsung dělá legraci z toho, jak jeho vlajková loď v podobě modelu Galaxy S21 Ultra předčí fotografické schopnosti iPhonu 12 Pro Max. Nejdříve s ohledem na přiblížení, poté v počtu megapixelů. Moudří ale vědí, že takové poměřování sil nemusí být na místě. Samsung obě reklamy zahajuje sloganem „Upgrade vašeho smartphonu by neměl být downgrade.“ První je pojmenovaná jako Space Zoom a věnuje se fotografování Měsíce. Obě zařízení zde za úplné tmy fotografují Měsíc, přičemž iPhone 12 Pro Max jej dokáže přiblížit 12×, Samsung Galaxy S21 Ultra 100×. Výsledek jasně hraje pro rivala Applu, ale…

V obou případech se samozřejmě jedná o digitální přiblížení. Apple iPhone 12 Pro Max nabízí 2,5× optické přiblížení, Samsung Galaxy S21 Ultra pak u 108Mpx fotoaparátu 3×, disponuje ale i 10× periskopovým fotoaparátem. Cokoli poté je činěno jen a pouze výřezem vyříznutého výřezu ze snímku. Oba výsledky pak budou stát za starou bačkoru. Ať už budete fotografovat cokoli, zkuste se digitálnímu přiblížení maximálně vyvarovat, protože tím leda degradujete výsledek. A to nehledě na to, který smartphone používáte.

Není 108 Mpx jako 108 Mpx 

Druhá reklama pak zobrazuje fotografii hamburgeru. Jmenuje se jednoduše 108 MP a odkazuje na rozlišení hlavního 108Mpx fotoaparátu modelu Galaxy S21 Ultra, přičemž jej porovnává s tím 12Mpx v případě iPhonu 12 Pro Max. Reklama zmiňuje, že fotografie pořízená více megapixely umožní vidět skutečně ostré detaily, zatímco fotografie pořízená pomoci iPhonu nikoli.

Vezměte si ale velikost čipu, který poskytne tak obrovské množství pixelů, jako Samsung. Ve výsledku to znamená, že jeden pixel má velikost 0,8µm. V případě iPhonu 12 Pro Max šel Apple cestou, že zachová počet pixelů, které ještě zvětší se samotným čipem. Výsledkem je pixel o velikosti 1,7 µm. Velikost pixelu iPhonu je tak více jak dvakrát větší oproti tomu Samsungu. A tudy vede cesta, ne honbou za počtem megapixelů.

Samsung nicméně nabízí technologii pixel binning, tedy slučování pixelů do jednoho. Samsung Galaxy S21 Ultra tak jednoduše řečeno spojí 9 pixelů do jednoho. Toto sloučení pixelů kombinuje data z několika malých pixelů na obrazovém senzoru do jednoho většího virtuálního pixelu. Výhoda má být ve větším přizpůsobení obrazového snímače různým podmínkám. To je opravdu užitečné v situacích s nízkým osvětlením, kde velké pixely lépe udržují obrazový šum na uzdě. Ale…

DXOMARK má jasno 

Na co jiného se odvolat, než na renomovaný test (nejen) fotografických kvalit mobilních telefonů DXOMARK, aby náš spor „rozstřelil“. Kdo jiný může podat nezaujatý názor, kdo není fanouškem ani jedné značky a každý stroj testuje dle jasných specifik. Model iPhonu 12 Pro Max v něm se 130 body zaobírá 7. místo (model bez přídomku Max je hned za ním). Samsung Galaxy S21 Ultra 5G s čipem Snapdragon je se 123 body až na sdíleném 14. místě, ten s čipem Exynos s 121 body dokonce až na sdíleném 18. místě.

O tom, že se po fotografické stránce novinka Samsungu moc nepovedla, svědčí i fakt, že ji předběhl nejen iPhone 11 Pro Max, ale i předchozí model z vlastní stále Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. Je tedy vhodné neskočit na lep každému, kdo se snaží útočit senzacechtivými marketingovými triky. My tuto strategii Samsungu přece nebaštíme. Reklamy jsou určeny jen pro americký trh, protože na tom evropském by neuspěly z důvodu místní legislativy.

.