Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podíváme na další mobilní flashdisk z dílny SanDisku, skrze který lze rozšířit úložiště iPhonu, iPadu či iPodu touch. Řeč je konkrétně o modelu Flash Drive Go, který je blízkým příbuzným nedávno recenzované flashky iXpand Flash Drive. 

Technické specifikace

Flashku SanDisk iXpand Flash Drive Go lze bez jakékoliv nadsázky označit za designově modernější odnož modelu iXpand Flash Drive, který jsme recenzovali na Jablíčkáři nedávno. Záměrně nicméně říkám “designově modernější”, jelikož design je jediná větší věc, která Flash Drive Go od Flash Drive odlišuje. Zatímco druhý jmenovaný model má atypický design se silikonovým “krokem” propojujícím oba konce flashky, model Flash Drive Go vypadá jako standardní rovná flashka s porty na obou koncích a plastovou krytkou, která může jak jeden, tak druhý konec skrýt pod sebe a zabránit tak jejich poškození. Co se týče portové výbavy, ta je stejně jako v předešlém případě USB-A ve verzi 3.0 a Lightning. Majitele novějších Maců si tedy v tomto směru na své nepřijdou, jelikož budou kvůli flashce potřebovat sáhnout po redukci. 

Zatímco u modelu Flash Drive se SanDisk rychlostmi čtení a zápisu chlubí, u modelu Go tomu tak není. To možná proto, že jsou alespoň dle mého měření nižší než u Flash Drive. Konkrétně jsem naměřil 25 MB/s pro zápis a 36 MB/s pro čtení, což jsou sice hodnoty pro běžné uživatele (a s ohledem na povahu produktu) naprosto dostatečné, v porovnání s 93 MB/s při čteni a 30 MB/s pro zápis u předešlého modelu však působí možná trochu úsměvně. Znovu však opakuji, že na používání, které SanDisk u flashky zamýšlí, jsou i přenosové rychlosti modelu Go naprosto dostačující. 

Flash Drive Go lze bez jakýchkoliv obav označit za jeden z nejkompaktnějších mobilních flashdisků na trhu. Jeho rozměry jsou totiž 12 x 12,5 x 53 mm, díky čemuž jej není problém strčit do kapsy, batohu, pouzdra či do větší peněženky. V tomto směru je tak velmi podobný svému staršímu bratříčkovi. Drive Go lze zakoupit ve dvou kapacitách – konkrétně 128 GB a 256 GB, přičemž za nižší variantu zaplatíte kolem 1699 korun a za vyšší pak 3849 korun. SanDisk dává nicméně na své iXpandy poměrně často velké slevy, díky čemuž je můžete mnohdy sehnat i za polovinu ceny. 

V krátkosti ještě ke zpracování a designu flashky. Přiznám se, že se mi disk líbí mnohem víc než její předchůdkyně a to právě kvůli jejímu univerzálnímu designu, který je minimalistický a celkově hezky uhlazený. Kombinace světlého kovu a tmavého plastu byla v tomto případě trefou do černého, jelikož i díky ní vypadá flashka poměrně hodnotně. Zároveň o ní lze říci, že díky poměrně robustnímu plastovému krytu portů je poměrně odolná. 

Testování

S trochou nadsázky by se dalo říci, že pokud vás zajímá testování, můžete si o něm přečíst detailněji v recenzi iXpandu Flash Drive z minulého týdne. Flashky totiž fungují díky tomu, že využívají stejnou aplikaci, naprosto stejným způsobem. Využít je tedy můžete ke všemu, co zvládne i klasický iXpand. To jinými slovy znamená, že je lze využít jak k přenosu souborů z telefonu do počítače a naopak, tak i pro zálohu sociálních sítí, kontaktů, fotografií či kalendářů. Milovníky focení pak potěší, že lze na flashku fotit – respektive ukládat snímky vyfocené přes iPhone rovnou na ní a tím tak nezahlcovat úložiště telefonu. Z flashky pak lze samozřejmě fotky přes aplikaci do paměti telefonu v horizontu několika vteřin dostat. Dle mého je tato funkce využitelná zejména v případě, že fotíte například sekvenci fotek či obecně obrovské množství snímků v krátkém čase a z těch si následně chcete vybrat svoje favority. 

SanDisk iXpand Flash Drive Go
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Kromě přenášení souborů z bodu A do bodu B jsem si v poslední době poměrně dost oblíbil i možnost přehrávání filmů z flashky v telefonu. Stačí je na ní zkrátka v počítači “natáhnout” a následně v telefonu spustit buď přes její nativní přehrávač, nebo třeba přes aplikaci Infuse, která přelouská daleko větší množství formátů než právě nativní přehrávač. Pokud však sledujete filmy či videa v klasických formátech, nebude s nimi mít nativní přehrávač zaručeně žádný problém. Kdyby vás pak zajímala kvalita přehrávání, ta je naprosto bezproblémová. Multimediální obsah z flashky běží naprosto spolehlivě bez jakýchkoliv záseků, díky čemuž si jej můžete vychutnat skutečně naplno. Jen je holt potřeba překousnout trčící flashku z Lightning portu, což může být pro někoho nepříjemný oříšek. 

Abych nicméně jen nechválil, narazil jsem po upozornění od čtenářů u flashky na jednu negativní věc. Tou je konkrétně špatná podpora souborů s diakritikou v názvu. Ta se projevuje de facto tak, že soubory odesílané z iPhonu na flashku s diakritikou v názvu nejsou na Macu vůbec vidět, což je poměrně zvláštní věc a nepříjemný problém. Proč tomu tak je netuším, ale myslím si, že má tato “nefunkce” co do činění s lokalizací produktu. Přeci jen, diakritiku na podobné úrovni jako my příliš mnoho států nepoužívá a tak jí mohl SanDisk jednoduše z podpory odstřihnout. Mě osobně tato věc příliš nevadí, jelikož jsem soubory zvyklý již roky pojmenovávat bez jakékoliv diakritiky právě ze strachu s problémů s kompatibilitou, ale lidé, kteří mají návyk jiný, budou s touto věcí určitě bojovat mnohem víc. 

Resumé

iXpand Flash Drive Go od SanDisku je velmi dobře fungující flashka s minimem nedostatků. Pokud hledáte příslušenství, které vám pomůže jak v přenosu dat z iPhonu do počítače a naopak, je schopné rozšířit úložiště telefonu a zároveň poslouží jako malá filmotéka, mohla by se vám flashka Flash Drive Go opravdu líbit. 

SanDisk iXpand Flash Drive Go
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více