Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podíváme na službu, která se těší v poslední době čím dál větší oblibě. Řeč je konkrétně o internetové televizi Sledování TV, která začíná v domácnostech mnoha lidí nahrazovat klasické kabelové či anténní televize, jelikož je její provozování velmi jednoduché a neomezuje jej žádné DVB-T2 či podobné šílenosti, které se co pár let mění. Jak tedy tato televize na běžného smrtelníka, který využívá ve svém životě produkty od Applu v čele s Apple TV, působí? 

Seznámení se se službou

Ještě než se pustím do hodnocení služby jako takové, je potřeba vás s ní alespoň v rychlosti seznámit. Sledování TV je internetovou televizí nebo chcete-li IPTV, pro jejíž příjem není potřeba žádná televizní anténa či satelit, nýbrž internet. Pro její využití se stačí zaregistrovat na stránkách sledovanitv.cz, vybrat si příslušný balíček a potažmo další doplňkové minibalíčky a máte hotovo. Pomocí přihlašovacích údajů se do služby jednoduše přihlásíte a obsah, který jste si předplatili, může začít naplno konzumovat. 

Na výběr máte celkem ze tří hlavních balíčků, přičemž pro zprovoznění služby je nutné vybrat si jeden z nich. Balíčky se mezi sebou liší jak cenou, tak i obsahovou nabídkou, kdy základní za 199 korun nabízí třeba “jen” 82 televizních kanálů a žádné filmy, zatímco nejdražší za 799 korun vám dá 159 kanálů a 91 filmů. Zlatá střední cesta pak vyjde na 399 korun a nabízí 123 kanálů a 91 filmů. Všechny tři hlavní balíčky nabízí zpětné přehrávání až 168 hodin dozadu či možnost nahrávání pořadů. Doplnit je lze další spoustou zaměřených na různorodý obsah. Jejich kompletní nabídku si můžete prostudovat přímo zde. 

První spuštění

První spuštění služby na Apple TV je velmi jednoduché. Rozhraní televize vám po stažení aplikace Sledování TV z App Store a jejím spuštění nabídne možnost přihlášení pomocí vašeho přihlašovacího emailu a hesla, který do něj stačí jen vyplnit a máte hotovo. Druhou možností je pak přihlášení přes číselný kód vygenerovaný na webové stránce služby v rozhraní pro správu zařízení, na kterých služba běží. Touto cestou jsem šel i já, protože mi přijde uživatelsky nejkomfortnější a i nejrychlejší. Přeci jen, “nacvakat” na ovladači k Apple TV pár čísel je pořád snadnější než se snažit o dlouhou mailovou adresu. 

Sledování TV
Zdroj: Jablíčkář.cz

Jakmile přihlášení proběhne, objeví se se obrazovce rozhraní celé služby v celé její kráse. To je laděno do tmavých barev, díky čemuž se na něj velmi příjemně kouká i večer za tmy, což můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Kdybych pak měl zhodnotit grafické zpracování aplikace jako takové, hodnotil bych jej jako výborné. Osobně mám moc rád, když se vývojáři při tvorbě svých softwarů pro produkty z dílny Applu snaží přidržet jeho designového jazyka, což se zde povedlo vskutku znamenitě. Skoro bych si až troufl říci, že kdybych před neznalého člověka Apple TV se spuštěnou aplikací Sledování TV postavil, považoval by jí za nativní. Hodnocení designu je však samozřejmě vždy velmi subjektivní záležitostí a tak v něm nemá příliš smysl dále pokračovat. Přejděme proto rovnou k ovladatelnosti celé aplikace. 

V hlavní roli přehlednost

Aplikace je rozdělena celkem do čtyř velkých sekcí TV, Filmotéka, Nahrávky a Program, které doplňují další tři podsekce – konkrétně Domů, Vyhledávání a Nastavení. Všechny tyto sekce jsou vměstnány do lišty u horní hrany obrazovky, na jejímž levém boku je dále k vidění ikona pro rychlou deaktivaci celého orientačního rozhraní a tedy de facto návrat ke sledovanému pořadu. 

V sekci TV naleznete veškeré vámi předplacené televizní programy, které jsou v ní zobrazovány v přehledné mřížce podobně jako například na iPhonu. Pod každým programem je pak uvedeno, co na něm zrovna běží, díky čemuž si můžete své preferované pořady vybrat takřka bleskově. Skvělé je i to, že spuštění programu, potažmo přepnutí na jiný je naprosto bleskové stejně jako u klasických televizí. Oproti nim si však můžete užít výše zmíněné zpětné přehrávání, které je částečně k dispozici i přes tyto kanály. Po jejich spuštění se vám totiž po swajpnutí prstem na ovladači směrem dolů v horní části obrazovky objeví jak informace o daném pořadu, tak možnost jeho puštění od začátku (či z jakékoliv jiné části pořadu – stačí si jej přetočit na klasické spodní liště), popřípadě nahrání. Možné je i jeho streamování přes AirPlay – pokud tedy samozřejmě máte kam. 

Do hlavního orientačního rozhraní se navracíte pomocí tlačítka Menu na ovladači Apple TV, kterým lze samozřejmě pořady i pozastavovat či zesilovat a zeslabovat. Super je, že jakmile se do orientačního rozhraní vrátíte z rozkoukaného pořadu, ten vám bude stále běžet “na pozadí” a vy jej tak můžete i nadále sledovat – byť samozřejmě přes ikony. Pokud však chcete jen omrknout, co kde dávají a zároveň nechcete přijít o obsah, který máte právě rozkoukaný, je i tato varianta jeho sledování celkem fajn. Další možností přepínání programů je pak swajpnutí při sledování programu na ovladači zleva doprava. V tomto případě vyjede z levé strany obrazovky seznam programů i s popisky pořadů, které na nich běží. Zde je však nutné počítat s tím, že kvůli omezenosti místem, ke které se vývojáři uchýlili kvůli snaze zachovat co největší “sledovací prostor” pro pořad, není toto přepínání kanálů tak pohodlné jako první varianta. Nicméně využít se přesto bez problému dá. 

Sledování TV
Zdroj: Jablíčkář.cz

Sekce Filmotéka a Nahrávky jsou do značné míry ovlivněny tím, jaký typ balíčku si u služby předplatíte. Pokud to bude základní a nedokoupíte si ani žádný z nabízených přídavných balíčků, na obsah z Filmotéky si můžete nechat zajít chuť. Myslím si však, že jak hlavní, tak i doplňkové balíčky jsou z hlediska filmů poskládány natolik zajímavě, že zkrátka neodoláte a nějaký si přeci jen předplatíte a “sjedete”. Výběr filmů je totiž opravdu široký a co víc – objevují se v nim i skutečné trháky, které bortily kina. 

Co se týče sekce Nahrávky, do ní se ukládají veškeré vaše záznamy pořadů nahraných z televize a to samozřejmě hezky přehledně. Pokud si tedy chcete užít nějaký pořad i víc než 168 hodin po jeho odvysílání (takto dlouho lze dozadu programy “přetáčet” díky zpětnému přehrávání), právě Nahrávky jsou tou nejjednodušší možností, jak to udělat. Je však potřeba opět pamatovat na to, že úložné místo pro nahrávání se různí v závislosti na balíčku, který si předplácíte. Pokud využíváte základ, lze takto uložit jen 25 hodin záznamů. U středního balíčku se dostanete na 50 hodin záznamů a u prémium balíčku pak parádních 120 hodin záznamů, což už je pořádná porce. Nahrávat však jdou samozřejmě jen věci z televize. Filmy z předplacených filmových balíčků tímto způsobem uložit nelze.

Poslední sekcí, která si zaslouží hlubší rozebrání, je Program. Asi vás nepřekvapí, že v této sekci naleznete úplný vysílací program všech televizních stanic, které si předplácíte, na několik týdnů dopředu. Díky tomu si tak můžete jednak udělat perfektní přehled o tom, co se v televizi blíží, ale také si můžete s dostatečným předstihem přednastavit nahrávání vámi vybraných pořadů. To je totiž právě přes Program možné. Stačí k tomu na ovladači pro Apple TV jednoduše na vybraný pořad kliknout a zvolit možnost Nahrát. Jakmile tak učiníte, nahrávání je nastaveno na daný pořad a jakmile je vysílán, zaznamená se do Nahrávek.

Sledování TV
Zdroj: Jablíčkář.cz

Co se týče podsekce Domů, o které jsem psal v předešlých řádcích, ta je de facto vyprofilovanou nabídkou obsahu přesně pro vás. Zobrazují se v ní sice i televizní kanály, avšak suverénně nejužitečnějším prvkem této sekce je dle mého názoru sekce Nenechte si ujít a další jí podobné, které sdružují nejzajímavější nebo chcete-li nejlepší filmy běžící na vámi předplacených kanálech. Díky tomu si tak můžete být jisti, že vám nic dobrého neuteče. Samozřejmostí je pak možnost jejich nahrání a uložení “na horší časy”. 

Na úplný závěr mých postřehů z testování bych rád vypíchl dvě věci, které sice zcela 100% s Apple TV nesouvisí, avšak přesto potěší. Tou první je možnost rychlého návratu do přehrávače, čehož jste schopni po dvojitém stisknutí kulatého tlačítka Menu na ovladači (jak od Apple TV, tak samozřejmě na telefonu a tak podobně). Díky tomu se tak do něj nemusíte vracet přes horní nabídkovou lištu, což je zkrátka super. Tou druhou pak funkce Pokračovat v přehrávání, která – jak už její název napovídá – umožňuje rozkoukané pořady pustit po jejich ukončení přesně tam, kde jste je ukončili. Na tom by zřejmě nebylo nic až tak překvapivého, kdyby ovšem tato funkce nefungovala multiplatformně – tedy na všech zařízeních, které budete mít k účtu na Sledování TV přihlášené. Pokud tedy počítáte s tím, že budete občas čas od času konzumovat třeba na iPadu a pak se přesunete na televizi, vězte, že tam, kde jste na iPadu skončili, můžete na Apple TV velmi jednoduše navázat, což se mi zdá velmi užitečné. Zdlouhavé přetáčení pořadů a vzpomínání, kde že jsme to vlastně včera při sledování skončili, totiž nebaví absolutně nikoho. 

Kvalita

Filmy i televizní vysílání běží v nejvyšší možné kvalitě, což je v případě televizního vysílání tuzemských televizních stanic HD. To se sice může zdát na první pohled již jako přežité, ale vězte, že tomu tak není. Službu jsem osobně testoval na 4K televizi s úhlopříčkou 139 cm a HD kvalita obsahu u televizních stanic mě absolutně neurážela. Vyšší rozlišení i filmů je však samozřejmě jiná káva a bude vás opravdu bavit.

Kromě obrazu mě potěšila i nízká datová zátěž internetové sítě, ke které jsem měl Apple TV využívající aplikaci připojenou. Ačkoliv jsem měl neustále kvalitu vysílání nastavenou na neomezeno (a tedy jsem de facto dovolil aplikaci “žrát” data, jak se jí chtělo), na rychlosti internetového připojení jsem to absolutně nepociťoval. A pozor, celý test probíhal na maloměstě, ve kterém chytám internet vzduchem o rychlostech zhruba 30 Mb/5Mb. Je tedy jasné, že každé větší zatížení takto “rychlé” sítě zkrátka bolí. Při zapnutí televize se však její rychlost snížila řádově maximálně o nižší jednotky Mb/s (kolem 3 Mb/s), což je rozhodně super. Znovu přitom opakuji, že televize “jela” na maximální rozlišení, které pořady dovolovaly. Pokud máte tedy internet ještě horší, myslím, že při nastavení nižší kvality se stejně do potíží nedostanete. 

Resumé

Po několika dnech testování aplikace služby Sledování TV na Apple TV jsem nenarazil na jedinou věc, která by mi vadila či jakkoliv nedávala smysl. Díky tomu vám proto mohu tuto službu s klidným srdcem doporučit. Funguje totiž naprosto skvěle, krásně vypadá a navíc je cenově přívětivá. Pokud tedy hledáte službu, která vám zprostředkuje televizní vysílání prakticky kdekoliv či se vám jen nechtějí v domě tahat další zbytečné kabely, je Sledování TV skvělou volbou.

.