Zavřít reklamu

V Las Vegas sice odstartoval největší veletrh spotřební elektroniky, kde se představují stovky nových produktů od nejmenších chytrých gadgetů po futuristické skútry, ale včera večer se stejně mluvilo o někom, kdo na CESu vůbec není – o Applu. Unikly totiž informace o chystaném dvanáctipalcovém MacBooku Air, který by mohl způsobit mezi jablečnými notebooky revoluci.

Dvanáctipalcový MacBook Air není nikterak novou spekulací. O tom, že Apple plánuje po letech radikálně proměnit vzhled svého nejtenčího přenosného počítače, se mluvilo průběžně celý loňský rok a nejblíže jsme měli být novému železu na říjnové keynote.

Nyní však Mark Gurman z 9to5Mac přišel se zcela exkluzivním materiálem, v němž s odkazem na své zdroje uvnitř Applu odhaluje, jak by mohl zbrusu nový 12palcový MacBook Air vypadat. Gurman, který má velice úspěšný záznam úniků z Cupertina, hovořil s několika lidmi, kteří používali interní prototyp nového počítače, a na základě jejich informací nechal vytvořit rendery (přiložené obrázky tedy nejsou reálnými produkty).

[do action=“citace“]Mohlo by jít o docela jiné zařízení, než většina čeká – o dosud nejdostupnější MacBook Air.[/do]

Pokud se za pár měsíců ukáží Gurmanovy zdroje jako pravdivé, můžeme se těšit na skutečně velké změny. Ostatně nejnovější uniklé informace potvrdil také TechCrunch, podle kterého se skutečně jedná o aktuální podobu stroje, jejž v Cupertinu testují.

Menší, tenčí, bez portů

Nový dvanáctipalcový MacBook Air má být mnohem menší než současná třináctipalcová varianta a zároveň ještě zhruba o třičtvrtě palce užší než současná „jedenáctka“. O třičtvrtě palce bude ale na druhou stranu vyšší, aby se do něj mohl ukrýt větší displej. Jelikož se 12palcový displej má vejít zhruba do podobných rozměrů, jakými nyní disponuje 11palcový MacBook Air, budou výrazněji ztenčeny okraje kolem displeje.

Po čtyřech letech se dočkáme výrazné proměny celého hliníkového unibody, klávesnice, touchpadu i reproduktorů. Kdo si pamatuje na dvanáctipalcový PowerBook G4, nepřekvapí ho, že by měl Apple v novém Airu nasadit tzv. edge-to-edge klávesnici, tedy že tlačítka budou rozpostřena od hrany jedné strany ke druhé. Aby se na zmenšenou plochu všechna tlačítka vešla, mají být rozsazena s mnohem menšími rozestupy.

Zásadnější změna z uživatelského pohledu by ale mohla potkat skleněný trackpad. Ten by měl být možná jen o něco širší než na 11palcovém Airu, ale vyšší tak, že by se těsně dotýkal spodní hrany notebooku a dolních tlačítek klávesnice. Nový touchpad prý již nemá mít možnost klikat na něj, jako je tomu dosud u všech jiných MacBooků.

Nemožnost klikání má přijít kvůli jedinému důvodu – maximálnímu ztenčení celého těla stroje. 12palcový Air by měl být výrazně tenčí než současná 11palcová varianta. I letošní verze má přijít s „kapkovitým“ tvarem, kdy je tělo od vrchu ke spodku stále tenčí. Nad klávesnicí pak jsou čtyři reproduktory, jež zároveň slouží jako ventilace.

Dosáhnout zásadního ztenčení by však nebylo možné jen díky neklikacímu touchpadu, ale obětována má být většina portů. Gurman dokonce tvrdí, že zůstat mají na 12palcovém MacBooku Air jen dva – vstup pro sluchátka vlevo a vpravo nové USB Type-C. Apple se údajně zbaví standardního USB, slotu na SD karty a dokonce i vlastních řešení pro přenos dat (Thunderbolt) a nabíjení (MagSafe).

Gurman upozorňuje, že se jedná o podoby aktuálních prototypů a ve finálních verzích nakonec Apple může vsadit na jiné řešení, ale odstranění většiny portů není z technického hlediska nereálné. Nové USB Type-C, které Apple v tichosti velice mohutně svými vývojářskými zdroji podporuje, totiž je nejen menší (navíc oboustranné jako Lightning) a rychlejší pro přenos dat, ale dokáže také pohánět displeje a nabíjet zařízení. Thunderbolt i MagSafe by tedy mohl Apple nahradit jedinou technologií, byť by například v případě nabíjení přišel o své magnetické připojení kabelu.

Dvanáctipalcový Air jako nejdostupnější počítač Applu

O čem se však celá zpráva Marka Gurmana vůbec nezmiňuje, je rozlišení displeje. O novém 12palcovém MacBooku Air se zatím vždy mluvilo jako o prvním Airu, který přinese této řadě Retina displej. Jenže pokud by se vyplnil model načrtnutý Gurmanem, bez Retiny by se mohlo jednat o docela jiné zařízení, než většina čeká – o dosud nejdostupnější MacBook Air schopný konkurovat například Chromebookům.

Stejně jako se s 12palcovým Airem skloňoval Retina displej, počítalo se, že ho Apple osadí nejnovějšími procesory od Intelu s označením Haswell, které se nyní začínají objevovat v prvních počítačích. Jenže tyto čipy se nadále zahřívají natolik, že zřejmě budou potřebovat chladit větráčkem, tedy něčím, co se do spekulovaných, výrazně zmenšených útrob nového Airu prakticky nemůže vejít.

Apple by proto mohl pro svůj nový notebook vsadit na procesory Intel Core M, jež by zajistily dostatečnou výdrž, maximální štíhlost i minimální požadavky na prostor. Ruku v ruce s tím by byl ovšem obětován výkon, který by s tímto procesorem nebyl nijak závratný. Případný Retina displej by pohánět zvládl, ale jinak by se jednalo spíše o notebook na brouzdání internetem, sledování videí či kancelářskou práci.

Tomu, že by se jednalo především o počítač pro nejméně náročné uživatele, by mohla napovídat i přítomnost jediného portu USB Type-C. Mnoho uživatelů, kteří používají MacBook Air zejména ke zmíněné nenáročné kancelářské práci a brouzdání po internetu, další porty typu Thunderbolt či slot na SD karty prakticky nepotřebuje.

Zatím sice není jasné, zda by se byl Apple ochoten ve prospěch nového standardu zbavit svého vyšlechtěného MagSafe konektoru či Thunderboltu, který tolik prosazoval, ale rozhodně by to s ohledem na historii nebylo bezprecedentní.

Představa „low-endového“ MacBooku Air, který by si své označení ovšem vysloužil pouze ve srovnání s ostatními jablečnými počítači, je zatím poměrně vzdálená, ale pro Apple může být velice lákavá představa ovládnout další část trhu. Již nyní je MacBook Air vysoce populární, ale stále je pro mnohé příliš drahý. S ještě dostupnějším modelem by kalifornská firma mohla zaútočit na stále oblíbenější Chromebooky i na notebooky s Windows.

Zdroj: 9to5Mac, TechCrunch, The Verge
Foto: Mario Yang
.