Zavřít reklamu

Je tomu akorát rok, co Apple ukázal světu jeho AirTag. Představil jej totiž 20. dubna a na trh šel 30. dubna 2021. Díky svému napojení na síť Najít se jistě jednalo o revoluční zařízení, a to i s ohledem na cenu. Měl to být hit, jehož potenciál ale možná zůstává i v dnešní době ještě nevyužitý. Mluví se totiž o něm zejména ve spojitosti se sledováním lidí. 

U Applu jsme tak nějak zvyklí na to, že jsou jeho produkty drahé. AirTag ale vybočuje, protože i když na trhu najdete různé lokalizátory v ceně několika stokorun, tak přímá konkurence v podání chytrého přívěsku Galaxy SmartTag stojí shodně, tedy 890 Kč za kus, model Galaxy SmartTag+ dokonce vyjde na 1 090 Kč. Pokud tedy nepočítáme kabely, adaptéry a podobné příslušenství, je vlastně AirTag nejlevnějším produktem společnosti.

Právě cena by také měla z AirTagu udělat prodejní trhák, protože majitel Apple zařízení nenajde k trackování věcí lepší alternativu. Mnoho lidí ale v AirTagu nyní vidí spíše předmět ke sledování lidí než věcí. Mohou za to četné medializované kauzy, a to je rozhodně škoda. Jenže proč jinak se vlastně o AirTagu vůbec bavit, když to, k čemu je určen, prostě plní tak, jak má – a to ať už sleduje zavazadlo, peněženku, kolo nebo člověka.

O AirTagu se nicméně nehovořilo jen s ohledem na sledování, ale i v souvislosti s jeho na poškrábání náchylnou povrchovou úpravou, zbytečně veliké tloušťce, která limituje jeho nošení v peněžence, a také s příliš drahým originálním příslušenství. Díky absenci oka jej totiž na nic samostatně neuchytíte.

Chystané novinky 

Apple na AirTag ale úplně nekašle. Snaží se ho přece jen trochu ladit, protože na začátku jeho cesty sám nevěděl, jak jej ideálně nastavit. Mezi plánované novinky, které mají přijít do konce roku, tak patří např. upozornění synchronizované se zvukem, tedy že AirTag automaticky vydá zvuk, aby na svou přítomnost upozornil, přičemž se na vašem zařízení také zobrazí upozornění. Dále přesné hledání i u neznámého AirTagu, nebo chce upravit sekvenci zvuků, aby se používalo více těch hlasitějších a lokalizování AirTagu tak bylo ještě snazší.

Rozšíření vázne 

Možná i sám Apple si sliboval více, ale ani ne tak od AirTagu jako spíše od sítě Najít. Jejích možností totiž využívá jen hrstka výrobců a ani po roce se do této platformy nikdo příliš nehrne. Pokud si tedy někdo myslel, že Apple udělal s otevřením platformy ostatním chybu, tak to vlastně dopadlo tak, že se sice vlk nažral (antimonopolní úřady), ale koza zůstala opravdu celá (Apple).

Nemohu tedy zastírat mírné zklamání. Osobně považuji otevřenost a možnosti platformy Najít za to největší, co nám Apple v uplynulém roce ukázal. Bylo to totiž něco, co zde dosud nebylo a něco, na čem se dalo skutečně stavět. Možná je ten rok jen příliš krátká doba na komplexní integraci do života běžných smrtelníků, možná ale také sami výrobci (a možná i Apple) nevědí, jak takové hozené rukavice využít.

Různé lokátory včetně Apple AirTagu koupíte například zde

.