Zavřít reklamu

AirTag umožňuje snadno sledovat věci jako klíče, peněženku, kabelku, batoh, kufr a další. Stejně tak ale může sledovat i vás, nebo jím někoho můžete sledovat i vy. Otázka soukromí ohledně různých elektronických zařízení se propírá dnes a denně, je to ale na místě? Dost možná ano, ale uděláte s tím málo. 

Společnost Apple aktualizovala příručku Personal Safety User Guide, která slouží jako zdroj informací pro všechny, kdo se obávají zneužití, pronásledování nebo obtěžování prostřednictvím moderních technologií. Ta je k dispozici nejen na webových stránkách společnosti Apple, ale i ve formátu PDF ke stažení. Jsou v ní popsány bezpečnostní funkce přítomné v Apple produktech, kdy byla nově přidána i část týkající se právě AirTagů, tedy tohoto jednoúčelového produktu určeného právě výhradně „ke sledování“.

Příručka obsahuje užitečné tipy, jak kontrolovat, kdo má přístup k vaší poloze, jak blokovat neznámé pokusy o přihlášení, jak se vyhnout podvodným žádostem o sdílení informací, jak nastavit dvoufaktorové ověřování, jak spravovat nastavení soukromí a další. Tento průvodce by měla společnost navíc stále aktualizovat. Je to sice hezký krok, ale bude ho každý do puntíku studovat? Samozřejmě že ne.

Všechno zlé je pro něco dobré 

V případě AirTagu je tomu spíše naopak. Tento jednoduchý produkt je totiž geniálně zakomponován do platformy Najít, aniž by byl drahý, čerpal data, nebo se výrazně vybíjel. Spoléhá na síť produktů Applu, které jej dokážou lokalizovat, i když není s vaším zařízením ve spojení. Cokoli tak snadno najdete téměř po celém světě, stačí jen, aby kolem vašeho AirTagu prošel někdo se svým iPhonem. Jenže žijeme v době sledování, a to každého každým.

Také proto se pořád řeší, když vám někdo podsune svůj AirTag, že může sledovat, kudy se pohybujete. Ano, je to rezonující téma, kterého si je Apple vědom, proto také nabízí různé formy upozornění, pokud je ve vaší blízkosti nějaký AirTag, který nemá aktivní spojení se svým majitelem, respektive s jeho zařízením. Nejedná se přitom jen o platformu společnosti, ale i na Android si můžete stáhnout aplikaci, která vás o tomto bude informovat (musíte ji však nejdříve spustit).

AirTag není jediný 

AirTag má výhodu v tom, že je malý, a dá se tedy snadno schovat. Vzhledem k nízkým nárokům na energii pak vydrží lokalizovat věc/objekt poměrně dlouhou dobu. Jenže na druhou stranu neumí pravidelně odesílat polohu, pokud není nějakým zařízením lokalizován. A teď se podívejme na jiná řešení, které by ke „stalkování“ byla poměrně vhodnější. Tímto ale k tomu rozhodně nechceme nabádat, jen chceme upozornit, že se samotný AirTag řeší možná až příliš.

Lokalizátory budou v rozporu se soukromím vždy, nicméně ty běžné, které nemají takové napojení na celosvětovou síť, jsou přece jen omezené. I tak ale byly dříve také předmětem různých dohadů. Pak jsou zde ale řešení novější, modernější, dokonalejší a lepší než AirTag. Velikostně přitom nejsou nijak rozměrná, takže i je by šlo poměrně elegantně schovat, přičemž polohu určují v pravidelných intervalech nebo dokonce na vyžádání. Jejich hlavní nevýhodou je výdrž baterie, protože pokud byste jimi chtěli někoho sledovat, nebudete tak moci činit rok, nýbrž se jedná jen o týdny.

Invoxia GPS Pet Tracker je sice primárně určen ke sledování domácích mazlíčků, úplně stejně ale bude fungovat i v zavazadle, nebo kdekoli jinde. Jeho nespornou výhodou je, že nevyžaduje SIM kartu a ani služby operátora. Jede totiž v širokopásmové síti Sigfox, která je nezbytná k fungování zařízení IoT. Umožňuje například bezdrátové propojení, nízkou spotřebu energie a přenos dat na libovolnou vzdálenost (pokrytí v ČR je 100%). Výrobce o něm navíc říká, že je to nejlehčí, nejkompaktnější a nejsoběstačnější řešení geolokace, které vydrží na jedno nabití i měsíc.

Invoxia Pet Tracker

Poměrně nedávno pak Vodafone představil svůj lokátor Curb. Ten už vestavěnou SIM obsahuje, jeho výhoda je ale v tom, že jede přímo v síti operátora a vy se o nic nemusíte starat. Jen jej koupíte a měsíčně pak platíte paušál v hodnotě 69 Kč. Poloha se zde aktualizuje klidně i každé 3 sekundy, o množství přenesených dat se nestaráte. I toto je samozřejmě primárně určeno pro hlídání věcí a domácích mazlíčků. Baterie zde pak vydrží 7 dní. Obě řešené jsou prostě lepší, než AirTag, a jsou to jen dvě z mnoha.

Řešení neexistuje 

Proč se řeší bezpečnost AirTagu? Protože Apple mnohým přerůstá přes hlavu. Po celém světě je množství různých řešení pro sledování lidí, přičemž to hardwarové je jen jedním způsobem, kterého využijí spíše jednotlivci. Pak jsou zde ale korporace, které na to jdou ve velkém a sbírají o vás různá data. Ve značných problémech je teď třeba Google, který své uživatele sledoval, i když mu to nepovolili. 

Problém sledování lze vyřešit jen stěží. Chcete-li si užívat výdobytky moderní doby, prakticky se mu v nějakém ohledu nevyhnete. Leda kdybyste používali tlačítkový telefon s předplacenou kartou a odstěhovali se někam, kde lišky dávají dobrou noc. Bude vám ale hrozit vyhladovění, protože si nebudete moci jít ani nakoupit. Kamery jsou dnes přece na každém kroku.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.