Zavřít reklamu

Na populárním youtubovém kanálu PhoneBuff se objevilo video porovnávající reálnou rychlost téměř rok starého iPhonu 6S a zbrusu nového topmodelu Samsungu s označením Galaxy Note 7. Test, ve kterém se již iPhone úspěšně utkal s mnoha letošními vlajkovými loděmi, dopadl navzdory papírovým hardwarovým předpokladům jasným vítězstvím iPhonu.

[su_pullquote align=“right“]Nutně to neznamená, že je iPhone lepší telefon.[/su_pullquote]Kanál PhoneBuff rychlost telefonů testuje spuštěním série 14 náročnějších aplikací a her a renderováním videa, přičemž „závod“ má dvě kola. Ačkoliv má iPhone 6S rok starý, papírově slabší procesor a jen 2 GB RAM a Note 7 má novější procesor s dvojnásobnou RAM, iPhone v tomto testu vyhrál takříkajíc „o parník“.

Svá dvě kola iPhone dokončil za minutu a jednapadesát sekund. Samsung Galaxy Note 7 potřeboval dvě minuty a čtyřicet devět sekund.

[su_youtube url=“https://youtu.be/3-61FFoJFy0″ width=“640″]

Test dokazuje stále platící fakt, že se výrobcům telefonů s Androidem nedaří sladitsladit software a hardware tak, aby se přístroje iPhonu v rychlosti vyrovnaly. Android je zkrátka díky pověstné fragmentaci mnohem náročnější na hardware a výrobci telefonů tak musí přicházet se silnějším hardwarem, aby se jejich telefony rychlostí vyrovnaly papírově slabším iPhonům.

Toto však nutně neznamená, že je iPhone lepší telefon. Málokdo bude spouštět aplikace stejným způsobem, jakým je to činěno v testu a nutno podotknout, že největší náskok iPhone získal při načítání her.

Note 7 má navíc své velké výhody. Oproti iPhonu 6S Plus využívá Note mnohem lépe potenciál velkého displeje, a to nejen optimalizací pro pero S Pen, ale také prostřednictvím mnoha softwarovým vychytávek v čele s možností rozdělit displej a pracovat tak se dvěma aplikacemi najednou. Přidejme navíc funkce jako rychlé bezdrátové nabíjení, voděodolnost či odemykání snímáním lidské duhovky a iPhone může blednout závistí. Samsungu se navíc daří dostat krásný velký displej do relativně mnohem menšího těla a ukazuje, že na poli hardwaru Apple bohužel momentálně není králem.

Témata: , ,

Student Mediálních studií na UK. Žiju technologiemi, sportem, politikou a literaturou.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Jedna z posledních výhod applu.. Vyladěný systém.. Jen škoda že nemůže běžet na hardwaru s výkonem a funkcemi toho samsungáckého…

  to by asi nemělo smyslu…nebo nějaký vidíš? Jediný smysl toho všeho odladění je výdělek Applu. Odladit a ušetřit za HW, který tím pádem není potřeba. Spokojený je Apple i zákazník.
  U Samsungu to jen potvrzuje nesmyslnost vysokého rozlišení a z lapsing videa je zase vidět, že jenom rozlišení ten mobil nezpomaluje. Prostě za ty prachy je naprd.

  No myslel jsem trěba vodotěsnost, menší rozměry telefonu a tak. S procesorovým a grafickým výkonem jsem spokojem ale ty 4gb ram bych klidně bral.. Osobně pořád doufám že se apple poučí od konkurence a velikost displaye trochu využije.. Osobně doufám v 2 appky a picture kn picture aspoň na plusku ale uvidíme..

  Co chcete ušetřit ??? součástky v takových seriích stojí prakticky to samé ….
  Stále platí to jedno Android sráží kdejaké nadstavby a aktualizace jsou spíše vyjímka než standart. To je jeho hlavní problém – ale Google to nevadí on inkasuje stejně jako svého času MS taky nechal rozšířit svůj systém za každou cenu ….

  já nechci nic ušetřit, ale Apple hodně ušetří pokud optimalizuje systém na 2GB a klidně papírově slabší procesor na rozdíl od sporadicky funkčním Androidu se 4 a více GB. Jak píšete je to věc systému a s tím Apple pracuje. A nemyslím si že součástky v takovém množství je prakticky to samé. Kdyby to tak bylo už tam ta paměť je tak jako tak.

  Apple nic neoptimalizuje na 2GB, při dnešních aplikačních nárocích stačí 2GB RAM bohatě při FullHD rozlišení na veškerou činnost, jenom ten telefon třeba neudrží v paměti tolik tabů prohlížeče, jako kdyby měl 4GB RAM.

  1GB RAM u starších iPhone 6 je stále použitelné při „zhrubaHD“ rozlišení, které mají menší iPhone 5S/6.

  Jestli Apple v budoucnu osadí QHD panel, bude muset dát minimálně 3GB RAM, jinak to dopadne podobně jako s iPhonem 6 Plus, který měl FullHD a 1GB a neustále killoval appky, neudržel v paměti ani 3rd party klávesnice.

  Naopak Apple pravidelně osazuje výkonný SoC a na optimalizaci jako takovou kašle.

  Na většinu běžné činnosti (i na hraní her) dnes stačí SoC s výkonem na úrovni Apple A8.

  Kdo chce dobře optimalizovaný Android, vybere si Nexus 5X/6P, Moto X Play/Style/Force, Sony řada Z a X nebo něco od Xiaomi či OnePlus.

  http://goo.gl/Si7ywT
  XA Ultra s Helio P10 výkonem na úrovni Apple A8 není v reálu o tolik pomalejší než 6S Plus s Apple A9, který disponuje až o třetinu vyšším výkonem, obě zařízení mají FullHD a 2GB RAM, tím lépe poslouží pro srovnání.

  Xperia XA Ultra MTK Helio P10 Geekbench Multi-Core 2992
  iPhone 6 Apple A8 Geekbench Multi-Core 2935
  iPhone 6S Apple A9 Geekbench Multi-Core 4370

  Ano děkuji za opravu, Apple optimalizuje systém dokonce pouze na 1GB a kde samozřejmě nic není jen o tabech v prohlížeči ale o správě paměti tak aby se nic neztratilo, nic nepadalo, zobrazování bylo rychlé tedy běžná použitelnost tak aby uživatel neřešil HW.

  iMac, Mac Pro… celou řadu s OS X si Apple navrhuje sám, dříve si navrhoval PowerMac mimo platformu Intel. Takže to je čistě obchodní hledisko Apple, že se nezaměřuje na hráče. GPU v době uvedení MacPro 2013 byla výkonná dost. Apple neoptimalizuje systém ani na 1GB RAM ani na 2GB RAM, Apple akorát osazuje panely s nízkým rozlišením, takže renderování není náročné na paměť RAM. Nic víc v tom není. V tabletech si na tom Apple dává „záležet“ ještě víc, iPad Pro má rovnou dvanáctijádrovou (twelvecore) GPU.

  Já teda nevím ale Apple byl minimálně jeden z prvních kdo hnal rozlišení jak u počítačů, telefonů a tabletů výše. To, že už se to dnes žene do nesmyslna je věc jiná. Až to pro Apple bude mít smysl poženou to taky dál, ale osobně nevidím důvod. A dnešní verze VR tímto důvodem rozhodně není.
  Když porovnáme rozlišení prvního iPadu s Retinou a rozšíření RAM pouze na 1GB když konkurence s podobným ba i nižším rozlišením jela n 2GB a pořád ne tak dobře tak se obávám že tím co popisujete to rozhodně nebude. Určitě to nebude jediný důvod.

  Ten test je nesmyslný a velmi hloupě provedený, srozumitelné testy USER EXPERIENCE provádí kanál Tech Trinkets, nejedná se o testy VÝKONU. Samozřejmě hrubý výkon SoC má vliv na odezvu systému, dalším parametrem je právě optimalizace systému a hodnota rozlišení obrazovky. Naproti tomu benchmarky se provádí offscreen, takže u benchmarku, který poměřuje výkon zařízení, nemá rozlišení displeje na výsledek žádný vliv.

  1) Samsung s nadstavbou TouchWiz má jednu z nejhorších optimalizací ze všech androidů. Kdo chce používat Samsung a vytáhnout z jinak nadupaného hardware maximum, ten si do Gaysungu nahraje CyanogenMOD, který je lépe optimalizovaný.

  2) Optimalizace čistého androidu, nadstaveb od Sony, OxygenOS u OnePlus3, CyanogenMOD, FlymeOS nebo MIUI je na výborné úrovni, troufám si říct lepší než u iOS9.x.

  3) Apple přestože má v nabídce jen několik málo modelů se na optimalizaci software systému iOS8.x a iOS9.x vykašlal, místo tradičně výborné optimalizace systému na kterou jsme byli zvyklí z dob Steva Jobse naposled u iOS6 se stala pod Cookovým vedením absolutní tragédie. Apple u posledních modelů pouze navyšuje hrubý výkon SoC, takže telefony jsou rychlé, ale nejedná se o zásluhu optimalizace software.

  4) Vliv rozlišení na výkon prostředí a user experience.
  Většina topend androidů má QHD rozlišení. iPhony všechny „zhrubaHD“ rozlišení (5S,SE,6,6S) a jen minimum z iPhonů na trhu má alespoň FullHD (6 Plus a 6S Plus), které je jinak běžné u většiny androidů v ceně od 169$. Čím vyšší rozlišení, tím vyšší hardwarové nároky na plynulost systému a na paměť RAM. Pamět RAM je u vyššího rozlišení velmi důležitá hodnota, proto byl iPhone 6 Plus s 1GB RAM takový propadák, který nedokázal udržet v paměti RAM ani 3rd party klávesnice. V současnosti platí, že rozumné minimum pro plynulý chod systému je u FullHD panelu 2GB RAM, pro QHD panel 3GB RAM.

  Pokud chceme přímo srovnávat, za optimální lze považovat situace, kdy proti 6S Plus s FullHD panelem postavíme jiný přístroj s displejem o stejné hodnotě rozlišení a zhruba srovnatelném výkonu SoC. Jen v takovém případě lze hodnotit určitou míru optimalizace software. Na druhou stranu v okamžiku, kdy např. mobilní telefon se stejně výkonným SoC jako Apple A9 a vyšším rozlišením displeje než 6S Plus, je v 95% všech činností rychlejší než 6S Plus s iOS9.x, lze s jistotou říci, že softwarová optimalizace přístroje s QHD rozlišením je na vyšší úrovni, než u iOS9.x.

  5) Porovnání benchmarkem.
  Benchmarky se provádí offscreen,u benchmarku, který poměřuje výkon zařízení, nemá rozlišení displeje na výsledek žádný vliv.
  Z porovnání lze vyloučit AnTuTu, které s každým druhým vydáním mění metodiku a jednotlivá srovnání nejsou moc relevantní. Screenshot z help guide AnTuTu http://i.imgur.com/i7J4LFO.png

  Pro multiplatformní srovnání je vhodný benchmark GeekBench3, pokud nás zajímá hrubý výkon SoC, pak nejlépe vypovídající hodnota je Multi-Core Score. Ve všech činnostech využívá drtivá většina přístrojů MultiCore výkon. Single-Core výkon mobilní telefon pracující pod systémem iOS nebo Android využívá zpravidla pouze když je uspaný, s vypnutým displejem nebo ve specifických činnostech. Reálně pokud je požadavek na výkon podstatným parametrem je pouze MultiCore Score. Pro hráče her je kromě MultiCore výkonu zajímavé score v benchmarcích GFXbench nebo 3Dmark, pokud hry nehrajete, tyto hodnoty Vás nemusí zajímat. Dobré je upozornit na to, že z žádného benchmarku nevyčtete, za jak dlouho při plném výkonu začne SoC throttlit a podtaktuje se. Při běžné činnosti taková situace nikdy nenastane, pro hráče her je to podstatný parametr. http://goo.gl/IkNHo9

  6) Tech Trinkets provádí testy user experience a to jak rychlost spouštění appek, tak multitasking.

  Porovnání Nexus 6P se Snapdragonem810v2 a iPhone 6S Plus s Apple A9.
  Oba SoC mají zhruba stejný MultiCore výkon. Nexus 6P má QHD rozlišení 3 686 400 pixelů, iPhone 6S Plus 2 073 600 pixelů. http://goo.gl/qiGT8P

  Nexus 6P je v 95% činností rychlejší než 6S Plus, a to i přesto, že má násobně vyšší rozlišení displeje. SoC mají oba telefony podobně výkonné, z toho plyne, že optimalizace čistého androidu je na daleko lepší úrovni, než optimalizace iOS9.x.

  Nejsem jediný, kdo si všimnul, co provedl Apple s iPhony:

  Profits are great. Apple should make profits, but some people aren’t blind to what apple is doing to it’s customers, which is giving them what would be a mid range $299 device, for android flagship prices. And, is one of the reasons Apple is losing customers. No doubt that iOS is great, but that doesn’t change the fact that Samsung (and many others) are giving their customers 2560×1440 resolutions ( yes, you CAN see a difference ) vs. 750p/1080p as well as 3-6GB ram vs 1-2GB. (yes, I get that iOS doesn’t „need“ those specs to run smoothly) but you are paying for it even though you aren’t „getting“ those specs.

  All { Flagship } android devices ship with Double the internal storage (yes android + oem skin takes up a little more room than iOS, but still end up with WAY more user available in the end on android) Not to mention SD card for more storage for music and pictures.

  Apple 90% profits is because they are ripping you off on cheap hardware parts. 750p is a joke just like a 16Gb phone in 2016.

  750p 2GB phones on android sell for $199 and they still make a small profit. Apple users pay $650 for that same hardware because of iOS/ecosystem I guess. If apple charged $499 for the 6S, they would still be making a Massive profit. The 6S has about $140 in parts. Apple users pay that 400% markup. I am all for apple making profit, but for the money, I should be getting Better parts. I want 1080p on the 6S. I want 1440p on the 6S Plus. I want 3GB ram so that when iOS 12 comes out, if I still have my phone, it doesn’t slow down to being nearly useless. I want certified water resistance like galaxy phones have. I want wireless charging. I want to be able to add an SD card or have 64GB internal storage (not 16GB) for a $650+ phone.

  They can still make profits and give us something WORTH $700.
  http://goo.gl/lDMPfP

  u lapsing videa je rozlišení stejné tam se to srovnávat dá. A celkem mě nezajímá co a jak mám porovnávat když výsledek v užívání je trága. Na co tam to nesmyslný rozlišení teda cpou.

  Nevim v cem ma byt test od Tech Trinkets lepsi nez ten co je v clanku. Tech Trinkets srovnava aplikace na ios a android, ktery nejsou uplne shodny na obou platformach. Kazda ma jinnou animaci a proto se pak zda, ze by mohl byt nexus rychlejsi nez iphone i kdyz jsou stejne rychli (mozna je iphone o chlup rychlejsi, ale na tech milisekundach uz podle mne nezalezi). PhoneBuff aspon srovnava aplikace co maji stejnou animaci a tim padem se daji srovnat na obou platformach. Ten test co provadi odpovida i casto ralanymu pouziti mobilu v zivote. Clovek neco vyfoti pak upravi, zahraje si hru, a tady pak klidne ty rozdili naskakuji.

  I kdyby stale nemusel byt test od Phone Buffu uplne tak objektivni, tak je aspon stejne objetivni jako ten test od vaseho Tech Trinketsu. ;-)

  Jasny, ze clovek si u Applu nekoupi ten nejvykonejsi hardware, ale podle mne o to ani tady nejde, to je podobny jako ty zavody o megapixeli ve fotacich. Clovek nepotrebuje stale to nejvykonejsi, kdyz celek funguje dobre. ;-)

  Neobjektivita PhoneBuff je právě v tom, že pouští appky za sebou a stopuje celkový čas…grr to není dobré. Tech Trinkets porovnává vždy appky v jednom okamžiku, browser taky…takže je krásně vidět, který z telefonů je za jaké situace rychlejší a kdy má třeba jen appka jinou animaci. Tak má vypadat test user experience. To co předvádí PhoneBuff je srovnání od hlupáků a pro hlupáky. Koho zajímá jak jsou na tom jednotlivá zařízení s user experience doopravdy, ten vyžaduje srovnání face to face.

  Především Tech Trinkets provádí vždy i test multitaskingu, díky tomuto druhu testu se přišlo na agresivní správu RAM u první verze sestavení OxygenOS modelu OnePlus3.

  Když si pustím ten test PhoneBuff, přestože je nepřehledný, tak ani v něm nejsou všechny appky na obou platformách se shodnými animacemi, i kdyby ano, bylo by hloupý porovnávat jen appky, které mají „shodné“ animace. Protože oba systémy jsou odlišné, i když se appka jmenuje stejně, je na obou konkurenčních systémech psaná jinak, může mít odlišné hw nároky atd.

  V testu je evidentní, že se nezdá, že by mohl být Nexus 6P rychlejší. Nexus 6P je rychlejší v 95% všech appek i web browsingu.

  Odemykání duhovkou? Ať si to autor vyzkouší, nic tak otravného a zdlouhavého dlouho nikdo nevymyslel – mimochodem přišel s tím MS v 950XL a nefunguje to řádně dodnes.

  U MS to byl „tradičně“ podvod, telefony se odemykaly pouze podle barvy očí, přišlo se na to náhodou, když někdo odekmnul omylem cizí Lumii.

  Přesně.. Technolgie samsungu je mnohem více vyladěna atm už co se týče přesnosti nebo rychlosti. Oblast skenování očí a interakce s nimi (scroolování v textu atd.) považuji za zajímavou ale naráží na celou řadu problémů jako nefunkčnost u lidí s brýlemi a nebo špatné fungování v horších světelných podmínkách. Telefon taktéž musíte u obličeje držet celkem blízko..

  Přehlednější srovnání S7 Edge vs iPhone 6S Plus.
  S7 Edge s QHD panelem má v GeekBench zhruba 5400point. iPhone 6S Plus s FullHD, 4400point GeekBench. Vychází to půl na půl, někdy je rychlejší iPhone jindy S7 Edge. Každopádně ve srovnání s Nexusem 6P, který má čistý android je zřetelné, že optimalizace TouchWiz u Samsungu je na horší úrovni, zvlášť, když má o více než 20% výkonnější SoC než 6S Plus nebo Nexus6P. http://goo.gl/xKMqOg

  Jenže se testovala US verze Note 7 s mnohem horším Snap Dragonem 820, Exynos verze, která je pro náš trh aktuální je zrovna v testovaných věcech mnohem rychlejší. (Snap má zas rychlejší GPU na druhou stranu)

  Co je na tomhle zvláštního???
  Toto byl test note 7 se snapdragonem a
  ne s exynosem, což je i jedno, ale každý ví, že systém ios je rychlejší
  než android a tudíž tenhle článek i video nemá žádnou vypovídající
  hodnotu, než že ukáže na neodbornost těch kteří tu toto prezentují.
  6s bude rychlejší než jakýkoliv android a ne jen note 7

  Že je Apple po HW stránce pozadu je jasné. Ale po SW stránce je stále dál. U androidu jsou problém aktualizace. Nejnovější systém má je pár vlajkových lodí a zbatech nemá většinou ani bezpečnostní aktualizace. Sám mám Note 3. Koupil jsem ho před rokem a půl. Měl android 4.4.2. Po půlroce jsem s velkou slávou dostal 5.0. Tato verze mi zkrátila výdrž baterie na jeden den. Před tím v pohodě dva. Byl to všeobecně známý problém verze 5.0. Většina mobilů jiných značek s verzí 5.0 dostala vcelku brzo update na 5.0.1 nebo 5.0.2. Note 3 nic.Stále 5.0. Sice mám možnost si tam dát nějakou alternativní romku, ale to zrovna u řady Note, kde přijdete o to nejhlavnější a to je pero, jaksi nejde. Chápu, že note 3 je 3 roky starý telefon, ale já ho koupil před rokem a půl. Za 12200. A jsem bez podpory. Telefon prakticky neprodejnej. Nabíjím denně. Kdybych si tehdy koupil iPhone, mám zaručenu aktualizaci ještě na pár let. Takže z androidu pro příště snad jen Nexusy. Ale i tam končí aktualizace po 3 letech. Cena za Nexus 6P je taky nemalá, ale na aktualizace Apple to furt nemá.

  Chyba není v Androidu, chyba je, že sis vybral Samsung. Kdyby sis vybral Nexus, nemusíš updaty vůbec řešit. Na 5X a 6P proudí updaty neustále. Aktuálně Android7 Nougat. Sony řada Z a X má taky výbornou podpora updatů.

  To je pravda. Ale ja jsem chtel radu Note kvuli stylusu. Vyuzivam ho docela dost. Jinak bych do Samsungu nesel. Bohuzel nikdo jiny podobny telefon nedela. Ma to stylus, umi to pracovat s vice okny, takze muzes mir klidne 5 oken pres sebe. Dve aplikace takto vyuzivam docela casto. Az to bude umet cisty android, tak si koupim klidne Nexus. Spis jsem udelal chybu, ze jsem chtel usetrit. V dobe, kdy jsem kupoval Note 3 za 12200 byl v prodeji Note 4 za necelych 20. Kdybych si ho koupil, mel bych dneska lepsi displej, android 6.0.1, Nougat na ceste a lepsi fotak. Pouceni pro priste. Nebyt skrt kupovat nejnovejsi telefony.

  Jinak ještě taková úvaha pro ty co tady tvrdí, že není potřeba takové rozlišení displeje, jaké má Note 7. Toto rozlišení je tam jen a pouze z důvodu virtuální reality a právě z tohoto důvodu se bude i zvyšovat. iPhony jsou pro VR nepoužitelné. Tato rozlišení dostane budoucí iPhone také a nebude to dlouho trvat. Jinak FullHD na tak malém displeji je až až, ale VR si žádá více.

  Virtuální realita na mobilu. Dementnější nápad jsem neviděl. Stejná pitomost a lákadlo jako 3D u TV. Už teď se válí spousta brýlí po bazarech, protože je to nedořešená hovadina kazící oči. Apple zkoumá AR což má dalo větší budoucnost než VR která se už 20 let nikam nehnula ve vývoji. Stále je to o dementně robustních brýlích na hlavě nyní s telefonem.

  Bohužel patřím k majitelům IPHONE 6+, denně nabíjím 2x a mohu Vám říct, že větší krám jsem NIKDY neměl. Už hledám kupce. A dál? Volba je jasná HP ELITE X3. Super systém, BANG OLUFSEN STEREO REPRODUKTOR!! Jen ten reprák má větčí cenu jak 2 ajfouny!!
  EPL-UŽ NIKDY

  Jenze tohle je teoreticka rovina. Telefon potrebuji pro praci a renderovani videa ci hry na nem neprovozuj. A hra kulecniku pri cekani v cekarne u lekare mi tu rychlost neoceni. A samotne pouzivani telefonu od mailu pocinaje a webovym prohlizecem konce nerozlisite dnes uz skoro u zadneho telefonu. Jejich vykon je dostacujici ne vsechny bezne potreby. A pokud neco ocenim, tak je to kvalitni a rychly fotak a tam bohuzel apple uz davno neexceluje

celý text

Čtěte více.