Zavřít reklamu

Vyznáte se v nabídce Android telefonů? Ani my ne, a není se čemu divit. Zařízení s Androidem totiž vyrábí velké množství výrobců, které se snaží vzájemně si konkurovat a k tomu i držet krok s Applem. Vybrat si tak ideální Android smartphone tedy může být docela svízel, kdežto Apple se drží zajetého kopyta – cena zde rozhoduje o vybavenosti. 

Samozřejmě narážíme na nově představený iPhone SE 3. generace. Jedná se o jasný low-end v portfoliu společnosti, který se snaží zákazníkovi nabídnou ekosystém Applu ve starém kabátku ale s vylepšeným výkonem. I když se jedná o novinku, krčí se na dně portfolia společnosti. Oproti tomu zde máme řadu iPhonů 13, kde konkrétně iPhone 13 Pro Max stojí už v základní paměťové konfiguraci pomalu trojnásobek iPhonu SE.

Cena zde jasně určuje výkon a vybavenost zařízení. Vše je ale dáno vlastně malou nabídkou společnosti. Na to, jak je totiž Apple veliký, si drží pořád poměrně úzké portfolio svých iPhonů. Stačí mu představit jednu novou řadu telefonů za rok a sem tam uvést model SE. Díky tomu poté zachovává v aktuální nabídce svého Online Storu i tři roky stará zařízení. Vedle iPhonů 13 tak koupíte i iPhone 12 a 11, avšak již bez verzí Pro. Vše je pak pěkně cenově odstupňované. 

  • iPhone SE 3. generace: Od 12 490 Kč 
  • iPhone 11: Od 14 490 Kč 
  • iPhone 12 mini: Od 16 990 Kč 
  • iPhone 12: Od 19 990 Kč 
  • iPhone 13 mini: Od 19 990 Kč 
  • iPhone 13: Od 22 990 Kč 
  • iPhone 13 Pro: Od 28 990 Kč 
  • iPhone 13 Pro Max: Od 31 990 Kč 

I kdybyste netušili, jak se mezi sebou jednotlivé modely liší, jasně vám dojde, že vyšší označení nabízí novější model, vybavenost určuje i cena. Pak je samozřejmě na vás, jestli si dohledáte detaily, v čem je jaký model lepší než jiný a jestli za ty investované peníze stojí. Díky tomuto portfoliu se pak samozřejmě nestane, že nějakou vlastnost nového modelu dostane nižší model. Jedinou výjimkou je řada SE. Teď si ale vezměte situaci u jiných výrobců, kteří nabízejí vícero řad.

Více nemusí být lépe 

Pojmenovávání a řazení modelů společnosti Samsung už jsme se věnovali v samostatném článku. Nyní se ale zaměřme spíše na jejich vybavenost. Vrcholem portfolia je řada Galaxy S, po které následuje řada Galaxy A. I sama společnost pak uvádí, že ta má být právě tou, která přiblíží technologické pokroky vyšších řad více uživatelům v cenově dostupnější třídě.

Rozdíly mezi špičkovými a dostupnějšími modely se tak neustále zmenšují díky podobně velkým displejům, jejich technologie, dokonce i počtu fotoaparátů, kdy však není výjimkou, že nižší řada jich má i více než ta vlajková. Apple si však jede co rok to nový čip, ostatní výrobci mají k dispozici širokou paletu různě výkonnostních čipů, kdy ty nejlepší dávají jen do vlajkových modelů a ty méně výkonné pak do toho zbytku.

Např. Galaxy S22 Ultra má vynikat svým 108MPx fotoaparátem. Jenže společnost jej nyní osadila i do zařízení Galaxy A73 5G. Možný potenciál ale zase zazdila absencí teleobjektivu, takže konečná soustava vlastně není nijak oslnivá, pokud neskočíte na marketingová čísla s tím, že více je přece lépe.

Nejprodávanějším telefonem světa za rok 2021 je navíc Samsung Galaxy A12. Zařízení v ceně 3 500 Kč s čtverným fotoaparátem a 48MPx hlavní kamerou, 5000mAh baterií a 6,5“ displejem, který je sice jen technologie LCD, ale i tak by mu jeho velikost mohl iPhone SE závidět. A kdo je druhý? Podle nejnovějších čísel společnosti Omdia je to iPhone 12, tady zařízení z úplně opačné cenové kategorie. I toto tak může naznačovat, že Apple razí ideální strategii, kdy opravdu není třeba příliš rozšiřovat své portfolio, když se na vrchol vyšvihne i s několikanásobně dražším zařízením 

.