Zavřít reklamu
iWant

Tomáš Perzl: Pro CrazyApps je český trh malý. Na zakázku neděláme

iWant

V poslední době je z českých, respektive československých vývojářů nejvíce slyšet o CrazyApps. Podařilo se jim totiž svézt na vlně iOS 7, pro který si připravili aplikaci TeeVee 2 a sklidili úspěch. Zeptali jsme se proto vývojáře Tomáše Perzla, jak to celé probíhalo, co si o iOS 7 myslí a jak vidí budoucnost CrazyApps.

crazyapps

S příchodem iOS 7 uživatelé hledají takové aplikace, které se novému prostředí dokázaly co nejlépe přizpůsobit. TeeVee 2 je jednou z nich. Pokud si správně pamatuji, přišli jste však s inovovaným rozhraním ještě před zveřejněním iOS 7. Byla to jen náhoda?

iOS 7 je jen vyvrcholením toho, co se v oblasti designu za poslední dobu odehrávalo. Flat design se používal už dávno před tím, než iOS 7 spatřilo slunce světa. Takže to bylo víceméně očekávatelné, že do systému zapadne, ale i tak jsme nějaké designové změny ještě udělali.

Co pro vás z pohledu vývojářů iOS 7 znamenalo? Z TeeVee 2 jste udělali iOS 7-only aplikaci, dosavadní práci prakticky hodili za hlavu. Když pomineme všechny ty změny, které vidí i „běžní smrtelníci“, znamená také z pohledu vývojáře iOS 7 výrazný posun či změnu?

Rozhodli jsme se opustit podporu iOS 6 pouze z pár prostých důvodu. Od té doby, co TeeVee 2 vyšlo, dostalo značku ‚iOS 7 app‘ a tuhle značku jsme podpořili tím, že jsme od vydání pouze iOS 7. Musím říct, že iOS 7 je fajn, ale… Stále je tam dost věcí, které nefungují tak, jak by vývojář očekával. Stále mnoho bugů, které koncový uživatel ani nepocítí, protože je vývojář musí obcházet.

Jelikož jste byli mezi prvními, kdo měl svou aplikaci připravenou pro iOS 7, stala se TeeVee 2 velice populární. Objevili jste se na mnoha renomovaných zahraničních serverech i na předních žebříčcích v App Store. Je právě tohle to, po čem vývojář touží? Nebo chcete ještě někam výš?

Určitě chceme výš. Je to sice super pocit vidět, že se aplikaci daří a lidem se líbí, ale tenhle pocit časem přejde a je třeba jít dál. Nejde usnout. Poučujeme se z chyb a pokračujeme dál – lépe.

Znamená to, že se uživatelé mohou těšit na další novinky v TeeVee 2, nebo už příliš taková aplikace, která v uvozovkách jen sleduje odvysílané seriály, posunout nejde?

Jasně, TeeVee 2 už dostalo 8 updatů za poměrně krátkou dobu. Jsem rád, že se nám daří udržovat tu aplikaci aktualizovanou. Není nic lepšího, než když uživatel vidí, že se o něj vývojář stará. Další větší update je již ve schválení a pracujeme na podpoře pro iPad. S tou se pravděpodobně přesuneme do verze TeeVee 3. Každopádně to určitě nebude nová aplikace, touhle cestou my nejdeme.

Hlavním tahákem TeeVee 3 tedy bude podpora pro iPad?

Myslíme si, že posun k iPadu si tohle povýšení verze zaslouží. Pro některé uživatele dává iPad verze mnohem větší smysl než ta na iPhonu. Pojali jsme celé UI iPadové verze trochu jinak – tak, aby to nebyla jen natažená iPhone verze. To je nuda, je třeba využít celou plochu toho zařízení. Společně s tím, co jsme už udělali s dosavadní verzí pro iPhone, je to důvod pro posun na TeeVee 3.

Jste sice českoslovenští vývojáři, nicméně čistě z TeeVee 2 by to patrně nikdo nepoznal. Proč cílíte především na zahraniční trhy – kvůli výdělku, většímu počtu uživatelů? A jaké plány máte v tomto ohledu do budoucna?

Jsou pro to prosté důvody. Bylo nám to už vytýkáno v některé české recenzi TeeVee 2, že jako tuzemští vývojáři nepodporujeme v TeeVee 2 české televize. My jsme nikdy nedělali žádnou zakázku. Riskujeme vydělávání vlastním nápadem a aplikací. Český App Store je velmi malý, o slovenském ani nemluvě, ten je ještě mnohem menší. Tyhle obchody by nás nikdy nedokázaly uživit. Ale jsem strašně rád, že aplikace se zalíbila i tady v Česku. První den prodeje jsme zde měli kolem 250 stažení, což je na naše poměry velmi dobré a jsme za to vděční.

Jen pro zajímavost: když říkáš 250 stažení, znamená právě pár stovek stažení atakování prvních příček v českém App Store?

Paradoxně stačí na TOP 10 v České republice kolem 20 stažení.

Oproti zahraničí, zejména Spojeným státům, je to asi neporovnatelný rozdíl. Na jednu stranu nabízí americký trh potenciálně větší výdělky, na druhou stranu na něm panuje obrovská konkurence. Vy jste se s tím ale vypořádali tak, že jste na rozdíl od konkurence okamžitě nabídli iOS 7 verzi, je to tak?

Je to tak. USA tvoří 50 procent našich výdělků a stažení. My jsme si zvolili poměrně těžkou kategorii Entertainment, která je plná všelijakých kravin od emotikonů až po mluvící opice. Takže všeobecně je tato kategorie napěchovaná aplikacemi. Nicméně my jsme přišli s tím, že jsme nabídli něco jiného.

Konkurence kašle na aktualizování, kašle na úpravy, vylepšení a vykašlali se i na iOS 7. Takhle to nemůže fungovat. My jsme přišli s něčím, co vypadá hezky, funguje fajn a staráme se o to. Je to obdobné u Twitter klientů – je jich spousta, ale každý je jiný. Podle feedbacku nových uživatelů jsme přetáhli spoustu uživatelů dominantním aplikacím, které jsou na trhu roky. Spoustu z nich jsme ještě získali po implementaci důležité funkce „správy nezhlédnutých dílů“. Jejich škoda, naše výhra.

Platí tedy podle tebe to, že iOS 7 je jakousi zelenou loukou pro vývojáře, a mohou se nyní prosadit i tací, kteří dosud neměli šanci?

Určitě si ti vývojáři nemůžou říct, že prostě vydají aplikaci na iOS 7 a vydělají na tom. Stale je důležité mít minimálně kontakty v některých mediích a protlačit tu aplikaci do povědomí. Samo se nestane nic. Je potřeba nepodceňovat samotné vypuštění aplikace a dát si pozor na detaily. Jak řekl Steve: „Details matter, it’s worth waiting to get it right.“

Vám se start TeeVee 2 povedl. Z hlediska velkých aktualizací už toho pro TeeVee 2 ale příliš zřejmě udělat nejde. Chystáte již v CrazyApps nějaký další velký projekt?

Upřímně řečeno, nevydařil se úplně tak, jak bychom si představovali. Byly tam problémy. Dost uživatelům aplikace padala. V jednu chvíli jsme museli aplikaci dokonce stáhnout z App Store. Takže ano, testování ve větším množství je též důležité, ale podařilo se to vyřešit co nejrychleji. Chtěli bychom vydat ještě jednou aplikaci do konce roku, ale víc zatím říct nemohu. Naším zvykem byla jedna aplikace ročně. Takhle to dál nepůjde. Chceme zařadit větší rychlost a aplikace od nás se pohrnou. Možná je to jen přání, ale uděláme pro to všechno.

Říkal jsi, že nepracujete na zakázku. Znamená to, že máte tak kreativní tým, který dokáže přijít během roku s několika nápady, které stojí za to zrealizovat?

Nápady jsou problém, se kterým se náš tým bohužel potýká, ale přijít dnes s unikátním nápadem, když je v App Store již tolik aplikací, je takřka nemožné. Máme dost kreativní tým, který dokáže podat svůj vlastní pohled na již zavedené věci. Jinými slovy jsou stále možnosti, jak podat např. To-Do nebo Twitter aplikace. Není nutností mít vlastní unikátní nápad.

Tím pádem nezbývá než popřát hodně úspěchů do budoucna, budeme se těšit na další aplikace z vaší dílny. Děkuji za rozhovor.

Chtěl bych poděkovat za to, že se Jablíčkář rozhodl pro rozhovor s námi. Je dobré cítit, že někdo se zajímá a podporuje místní vývojáře.