Zavřít reklamu

Ne všechny smartphony používají stejnou technologii pro odemykání obličejem. Některé jsou bezpečnější, jiné naopak méně. Některé skenují 3D, jiné zase 2D. I s rostoucím významem ohledem na bezpečnost byste však měli vědět, že ne všechny implementace rozpoznávání obličeje jsou stejné. 

Rozpoznávání obličeje pomocí fotoaparátu 

Jak název napovídá, tato technika se při identifikaci vašeho obličeje spoléhá na přední kamery vašeho zařízení. Prakticky všechny smartphony Android obsahují tuto funkci od vydání Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich v roce 2011, což bylo ještě dlouho předtím, než přišel Apple s jeho Face ID. Způsob, jakým to funguje, je poměrně jednoduchý. Když funkci aktivujete poprvé, vaše zařízení vás vyzve k pořízení snímků vašeho obličeje, někdy z různých úhlů. Poté pomocí softwarového algoritmu extrahuje vaše obličejové rysy a uloží je pro budoucí použití. Od této chvíle se při každém pokusu o odemknutí zařízení porovnává živý obraz z předního fotoaparátu s referenčními daty.

Face ID

Přesnost závisí především na použitých softwarových algoritmech, takže systém má k dokonalosti opravdu daleko. Ještě komplikovanější je, když zařízení musí počítat s proměnnými, jako jsou různé světelné podmínky, změna vzhledu uživatele a používání doplňků, jako jsou především brýle a šperky. Zatímco samotný Android nabízí rozhraní API pro rozpoznávání obličeje, výrobci smartphonů v průběhu let také vyvinuli vlastní řešení. Celkově bylo cílem zlepšit rychlost rozpoznávání bez přílišného obětování přesnosti.

Rozpoznávání obličeje na bázi infračerveného záření 

Infračervené rozpoznávání obličeje vyžaduje k přední kameře další hardware. Ne všechna řešení pro rozpoznávání obličeje na bázi infračerveného záření jsou však stejná. První druh zahrnuje pořízení dvourozměrného snímku vašeho obličeje, podobně jako předchozí metoda, ale místo toho v infračerveném spektru. Primární výhodou je, že infračervené kamery nepotřebují, aby byl váš obličej dobře osvětlený, a mohou fungovat i ve slabě osvětlených prostředích. Jsou také mnohem odolnější vůči pokusům o prolomení, protože infračervené kamery využívají k vytvoření obrazu tepelnou energii.

Zatímco 2D infračervené rozpoznávání obličeje je již mílovými kroky před tradičními metodami založenými na snímcích z fotoaparátu, existuje ještě lepší způsob. Tím je samozřejmě Face ID Applu, které využívá řadu senzorů k zachycení trojrozměrné reprezentace vašeho obličeje. Tato metoda používá přední kameru vlastně jen částečně, protože většinu údajů získávají ostatní senzory skenující vaši tvář. Je zde využíván osvětlovač, infračervený bodový projektor a infračervená kamera. 

Osvětlovač vám nejdříve nasvítí obličej infračerveným světlem, bodový projektor na něho promítne na 30 tisíc infračervených teček, které snímá infračervená kamera. Ta z nich vytvoří hloubkovou mapu vaší tváře a získá tím přesné údaje o obličeji. Vše pak vyhodnotí neuronový engine, který takovou mapu porovnává s nasnímanými daty při aktivaci funkce. 

Odemykání obličejem je pohodlné, ale nemusí být bezpečné 

Zde není sporu o tom, že 3D rozpoznávání obličeje za pomoci infračerveného světla je nejbezpečnější metodou. A Apple to ví, proto si i přes nevoli mnohých uživatelů drží u svých iPhonů výřez v displeji, dokud nevymyslí, kam a jak jednotlivé senzory schová. A protože se výřezy ve světě Androidů nenosí, je zde obvyklá spíše ta první technologie, která spoléhá jen na fotografie, i když doplněné četnými chytrými algoritmy. I tak vám většina výrobců takových zařízení nedovolí používat jej pro citlivější aplikace. Proto má nyní ve světě Androidu větší váhu např. technologie poddisplejové ultrazvukové čtečky otisků prstů.

V systému Android tak certifikační program mobilních služeb Google stanovuje minimální bezpečnostní limity pro různé biometrické metody ověřování. Méně bezpečné mechanismy odemykání, jako je právě odemykání obličejem pomocí fotoaparátu, jsou pak klasifikovány jako „pohodlné“. Jednoduše řečeno, nelze je používat pro ověřování v citlivých aplikacích, jako je Google Pay a třeba bankovních titulech. S Face ID Applu lze zamknout a odemknout cokoli, stejně jako s ním platit atd. 

V chytrých telefonech jsou biometrické údaje obvykle zašifrovány a izolovány v bezpečnostně chráněném hardwaru v rámci systému na čipu vašeho zařízení (SoC). Společnost Qualcomm, jeden z největších výrobců čipů pro chytré telefony se systémem Android, zahrnuje do svých SoC jednotku zabezpečeného zpracování, tedy Secure Processing Unit, Samsung má Knox Vault, Apple naopak zabezpečený subsystém Secure Enclave.

Minulost a budoucnost 

Implementace založené na infračerveném světle se v posledních několika letech staly spíše vzácnými, i když jsou nejbezpečnější. Mimo iPhony a iPady Pro již většina smartphonů totiž neobsahuje potřebné senzory. Nyní je tak situace poměrně jednoduchá, a jasně vyznívá pro řešení Applu. Bývaly však i doby, kdy mnoho zařízení s Androidem, a to od střední třídy až po vlajkové lodě, mělo potřebný hardware. Šlo třeba o Samsungy Galaxy S8 a S9, které uměly rozpoznávat i duhovku oka, Google ve svých Pixelech 4 poskytoval odemykání obličejem pojmenované jako Soli a 3D odemykání obličejem bylo dostupné i na telefonu Huawei Mate 20 Pro. Jenže nechcete výřez? Nebudete mít IR senzory.

Navzdory jejich odstranění v ekosystému Androidu je však možné, že se takto kvalitní rozpoznávání obličeje v určitém okamžiku ještě vrátí. Pod displejem jsou totiž už nejen snímače otisků prstů ale také fotoaparáty. Je tedy pravděpodobně jen otázkou času, kdy se infračerveným snímačům dostane stejného zacházení. A v ten moment už se s výřezy skutečně nadobro rozloučíme snad i u Applu. 

.