Zavřít reklamu

Když Apple v roce 2017 představil revoluční iPhone X s Face ID, všem bylo ihned jasné, že se gigant bude ubírat právě tímto směrem. Systém pro rozpoznávání obličeje jsme pak mohli vidět v každém dalším iPhonu, s výjimkou iPhonu SE (2020). Od té doby se každopádně mezi jablíčkáři šíří spekulace a debaty na téma implementace Face ID do Maců. Tato vychytávka je totiž dnes dostupná i v iPadech Pro a teoreticky lze říct, že je na místě si s touto myšlenkou pohrávat i v případě jablečných počítačů. Dávalo by však Face ID v takovém případě vůbec smysl?

Souboj Touch ID vs Face ID

Stejně jako na poli jablečných telefonů, tak se i v případě Maců můžete setkat s dvěma názorovými tábory. Jedni favorizují čtečku otisků prstů Touch ID, přes což zkrátka nejede vlak, zatímco druzí by rádi uvítali Face ID jakožto technologii pro budoucnost. Aktuálně Apple u některých svých jablečných počítačů vsází na Touch ID. Konkrétně se jedná o MacBook Air, MacBook Pro a 24″ iMac, u kterého je čtečka otisků prstů zabudována v bezdrátové klávesnici Magic Keyboard. Tu lze propojit s Macy s čipy Apple Silicon, tedy i s ostatními laptopy či Macem mini.

imac
Klávesnice Magic Keyboard s Touch ID.

Touch ID lze navíc využít v hned několika případech a bezesporu musíme uznat, že se jedná o naprosto komfortní možnost. Čtečka totiž neslouží pro pouhé odemykání systému jako takového, ale lze ji uplatnit i pro autorizaci plateb Apple Pay, tedy na webu, v App Storu a v jednotlivých aplikacích. V takovém případě stačí po objevení příslušné hlášky položit prst na čtečku a máte hotovo. Jedná se o komfort, který by musel být u Face ID nějak šikovně vyřešen. Jelikož Face ID skenuje obličej, tak by muselo dojít k přidání kroku navíc.

Zatímco v případě Touch ID jsou tyto dva kroky prakticky jednotné, kdy se přiložení prstu ke čtečce a následná autorizace jeví jako jeden krok, tak u Face ID je to trošičku složitější. Počítač totiž vaši tvář vidí prakticky neustále a je tedy pochopitelné, že by před autorizací skrze sken obličeje muselo dojít k samotnému potvrzení, například prostřednictvím stisknutí tlačítka. Právě kvůli tomu by musel přijít zmiňovaný dodatečný krok, který by ve skutečnosti celý proces nákupu/ověření o něco málo zbrzdil. Stojí proto implementace Face ID vůbec za to?

Příchod Face ID je za rohem

I přesto se však mezi jablíčkáři objevují domněnky o relativně brzkém příchodu Face ID. Podle těchto názorů o tom vypovídá nový 14″ a 16″ MacBook Pro, u kterého jablíčkáře lehce šokoval příchod horního výřezu. Právě ten v případě iPhonů slouží pro TrueDepth kameru s Face ID. Nabízí se proto otázka, zdali nás Apple už dopředu nepřipravuje na příchod takovéto změny.

Apple MacBook Pro (2021)
Výřez nového MacBooku Pro (2021)

Nutno však podotknout, že ani leakeři a analytici v tomto nejsou tak úplně za jedno. Je tedy otázkou, zdali se této změny vlastně vůbec někdy dočkáme. Jedno je ale jisté – ať už Apple plánuje nasazení Face ID i do svých jablečných počítačů, tak je jasné, že podobná změna jen tak hned nepřijde. Jak na dané téma nahlížíte vy? Uvítali byste v případě Maců Face ID, anebo je současné Touch ID tou správnou cestou?

.