Zavřít reklamu

Když Apple v roce 2017 představil revoluční iPhone X s Face ID, všem bylo ihned jasné, že se gigant bude ubírat právě tímto směrem. Systém pro rozpoznávání obličeje jsme pak mohli vidět v každém dalším iPhonu, s výjimkou iPhonu SE (2020). Od té doby se každopádně mezi jablíčkáři šíří spekulace a debaty na téma implementace Face ID do Maců. Tato vychytávka je totiž dnes dostupná i v iPadech Pro a teoreticky lze říct, že je na místě si s touto myšlenkou pohrávat i v případě jablečných počítačů. Dávalo by však Face ID v takovém případě vůbec smysl?

Souboj Touch ID vs Face ID

Stejně jako na poli jablečných telefonů, tak se i v případě Maců můžete setkat s dvěma názorovými tábory. Jedni favorizují čtečku otisků prstů Touch ID, přes což zkrátka nejede vlak, zatímco druzí by rádi uvítali Face ID jakožto technologii pro budoucnost. Aktuálně Apple u některých svých jablečných počítačů vsází na Touch ID. Konkrétně se jedná o MacBook Air, MacBook Pro a 24″ iMac, u kterého je čtečka otisků prstů zabudována v bezdrátové klávesnici Magic Keyboard. Tu lze propojit s Macy s čipy Apple Silicon, tedy i s ostatními laptopy či Macem mini.

imac
Klávesnice Magic Keyboard s Touch ID. Zdroj: apple.com

Touch ID lze navíc využít v hned několika případech a bezesporu musíme uznat, že se jedná o naprosto komfortní možnost. Čtečka totiž neslouží pro pouhé odemykání systému jako takového, ale lze ji uplatnit i pro autorizaci plateb Apple Pay, tedy na webu, v App Storu a v jednotlivých aplikacích. V takovém případě stačí po objevení příslušné hlášky položit prst na čtečku a máte hotovo. Jedná se o komfort, který by musel být u Face ID nějak šikovně vyřešen. Jelikož Face ID skenuje obličej, tak by muselo dojít k přidání kroku navíc.

Zatímco v případě Touch ID jsou tyto dva kroky prakticky jednotné, kdy se přiložení prstu ke čtečce a následná autorizace jeví jako jeden krok, tak u Face ID je to trošičku složitější. Počítač totiž vaši tvář vidí prakticky neustále a je tedy pochopitelné, že by před autorizací skrze sken obličeje muselo dojít k samotnému potvrzení, například prostřednictvím stisknutí tlačítka. Právě kvůli tomu by musel přijít zmiňovaný dodatečný krok, který by ve skutečnosti celý proces nákupu/ověření o něco málo zbrzdil. Stojí proto implementace Face ID vůbec za to?

Příchod Face ID je za rohem

I přesto se však mezi jablíčkáři objevují domněnky o relativně brzkém příchodu Face ID. Podle těchto názorů o tom vypovídá nový 14″ a 16″ MacBook Pro, u kterého jablíčkáře lehce šokoval příchod horního výřezu. Právě ten v případě iPhonů slouží pro TrueDepth kameru s Face ID. Nabízí se proto otázka, zdali nás Apple už dopředu nepřipravuje na příchod takovéto změny.

Apple MacBook Pro (2021)
Výřez nového MacBooku Pro (2021) Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Nutno však podotknout, že ani leakeři a analytici v tomto nejsou tak úplně za jedno. Je tedy otázkou, zdali se této změny vlastně vůbec někdy dočkáme. Jedno je ale jisté – ať už Apple plánuje nasazení Face ID i do svých jablečných počítačů, tak je jasné, že podobná změna jen tak hned nepřijde. Jak na dané téma nahlížíte vy? Uvítali byste v případě Maců Face ID, anebo je současné Touch ID tou správnou cestou?

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více