Zavřít reklamu

Runkeeper je sportovní aplikace, která používá GPS technologii ke sledování vaši iPhone sportovní aktivity. Na první pohled se sice tváří jako aplikace běžecká, ale zdání může klamat.

Dá se totiž využít i na několik dalších činností (jízda na kole, chůze, kolečkové brusle, turistika, sjezdové lyžování, běžky, snowboarding, plavání, horská jízda na kole, veslování, jízda na kolečkovém křesle a ostatní). Proto ji určitě ocení každý sportovní nadšenec.

Při prvním spuštění aplikace naběhne nabídka settings, kde si vytvoříte účet na váš e-mail. Tento účet je velké pozitivum aplikace, protože se vám na něj pak bude ukládat vaše sportovní aktivita, kterou si můžete prohlédnout buď v iPhone (nabídka activities) včetně trasy, rychlosti celkové, rychlosti za jednotlivé kilometry, vzdálenosti apod. nebo na internetových stránkách www.runkeeper.com, kde se navíc zobrazuje různé stoupání apod.

V aplikaci najdete čtyři “nabídky”, které jsou velmi intuitivní:

  • Start – Po kliknutí na nabídku Start budete informováni, že aplikace Runkeeper chce použít vaši stávající polohu. Po načtení vaší polohy si vyberete typ činnosti (rozepsány v prvním odstavci), playlist (hudbu si také můžete pustit v ipodu před spuštěním aplikace) a training – ať již předvytvořený, váš vlastní nebo nastavenou cílovou vzdálenost. Pak již jen stačí kliknout na “Start Activity” a můžete začít.
  • Training – Zde si nastavujete nebo upravujete již zmíněné “training workout”, podle kterých pak můžete sportovat.
  • Activities – Prohlédněte si jakoukoliv vaší předchozí sportovní aktivitu včetně vzdálenosti, rychlosti na kilometr, celkového času i času na kilometr nebo samozřejmě trasy. Tyto aktivity si můžete prohlédnout také na webových stránkách aplikace po přihlášení na svůj e-mail.
  • Settings – Tady najdete nastavení jednotky vzdálenosti, toho co se vám bude primárně zobrazovat na displayi (vzdálenost nebo rychlost), 15 sekundového odpočítávání před spuštěním aktivity a tzv. Audio cues, což jsou hlasové informace o tom, co si nastavíte (čas, vzdálenost, průměrná rychlost). Audio cues mohou být libovolně hlasité (podle vaší libosti) a podle nastavené doby pravidelně se opakující (každých 5 minut, každý 1 kilometr, na žádost).

Při běhu můžete pořizovat snímky přímo v aplikaci s tím, že s nimi uloží místo focení. Pořízené obrázky se uloží i na web, kde si je můžete zpětně prohlédnout a uložit. Pokud vám nebude vyhovovat zobrazení aplikace na výšku, jedním máčknutím ho změníte na šírku. Jako velké pozitivum hodnotím již zmiňované Audio cues. Nejen, že uživatele informují o tom, jaký podává výkon, ale mají také účinek motivující – např.: sportovec zjistí, že má špatný čas, což ho bude motivovat, aby běžel rychleji.

Další velká pozitiva jsou vzhled s celkovým zpracováním aplikace, ale také internetové stránky www.runkeeper.com, kde si můžete veškeré své aktivity prohlédnout. Také zde máte kartu “Profile”, která slouží jako takový souhrn. Najdete tu všechny činnosti rozdělené podle měsíců či týdnů. Po rozkliknutí dostanete mnohem podrobnější informace než na aplikaci v iPhone (jak již bylo zmiňováno), navíc se zobrazují vyšplhané metry, ukazatel stoupání, začátek a konec aktivity.

Pokud máte přátelé, kteří používají Runkeeper, můžete si je přidat do tzv. “Street Teamu”. Po přidání se vám budou zobrazovat aktivity přátel, což určitě přidá ke sportovní motivaci překonat jejich výkony. Jestli neznáte nikoho, kdo tuto aplikaci používá a chcete se podělit s přáteli ze sociálních sítí o svém sportování, stačí si nastavit na webu v kartě “Settings” pravidla ohledně sdílení na Twitter nebo Facebook.

Kdybych měl hledat nějaké zápory, tak mě napadá jedině vysoká cena, ale podle mého názoru budoucí uživatel koupě nebude litovat. Pokud by to pro někoho byla přeci jen příliš velká překážka, může vyzkoušet free verzi, která je také velmi použitelná, ale nenabízí však takové možnosti jako verze placená, což je logické. Ve free verzi chybí Audio clues, 15 sekundový odpočet a nastavení tréninků.

[button color=red link=http://itunes.apple.com/cz/app/runkeeper/id300235330?mt=8 target=““]Runkeeper – Zdarma[/button]

.