Zavřít reklamu

Jakkoli může vypadat nadpis komicky, jde o skutečné informace. Počítač Apple II bychom dnes očekávali spíše v muzeu techniky a elektrotechniky, avšak Leninovo muzeum by bez něj nebylo schopné fungovat.

Leninovo muzeum se nachází zhruba 30 km na jih od Moskvy. Jde o muzeum věnované významné a kontroverzní osobě Ruských dějin, Vladimiru Iljiči Leninovi. Samotné muzeum obsahuje mnoho expozic, které spoléhají na audiovizuální techniku. A nejzajímavější je, že o chod všeho osvětlení a ozvučení se starají dnes už historické počítače Apple II.

Konkrétně jde o modely Apple II GS, které byly vyráběny v průběhu roku 1986 a byly osazeny až 8 MB paměti RAM. Velkou novinkou bylo zobrazení barev přímo v uživatelském rozhraní na obrazovce. Samotné Leninovo muzeum pak vzniklo v roce 1987. Sověti však potřebovali pro osvětlení vhodnou techniku, která se v tehdejším režimu sháněla obtížně, a domácí produkty byly nedostatkovým zbožím.

Apple-IIGS-Museum-Russia

Apple II řídí muzeum i po více než 30 letech

Představitelé muzea se proto odhodlali k překonání všech bariér, které před ně kladlo území východního bloku. I přes zákaz obchodu s cizími zeměmi si dokázali vyjednat výjimku a nakonec úspěšně nakoupili techniku od Britské firmy Electrosonic.

Audiovizuální systém plný světel, posuvných motorků a relé byl pak napojen a synchronizován se softwarem počítače. Znalost práce s těmito počítači se následně předávala mezi techniky po desítky let.

Leninovo muzeum tak využívá počítače Apple II až dodnes, více než 30 let od jejich vyrobení. Společně utváří historický aspekt muzea a trochu připomíná obecně neúspěšné prosazení se Apple produktů na území Ruska.

Ačkoli má Apple v Rusku oficiální zastoupení, nedaří se mu nijak výrazně prosadit. Tamní orgány totiž oficiálně prosazují Linuxová řešení a vyvíjí dokonce vlastní mobilní operační systém. Obecné doporučení pro státní zaměstnance je, aby se produktům s iOS a iPhonům vyhýbali. Počítače Mac nevyjímaje.

Zdroj: iDropNews

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.