Zavřít reklamu

Víte, jak rychle lze nabíjet váš iPhone? Nebo se jen spokojíte s informací, že máte za 30 minut nabíjení 50 % kapacity baterie? Rychlosti nabíjení nejsou pro Apple důležité, zakládá si naopak na výdrži. Oproti konkurenci tak v rychlostech jasně zaostává, na druhou stranu dbá o to, aby vám baterie vydržela co nejdéle. Je to dobře, nebo ne? 

Apple uvádí, že už iPhone 8 a novější můžete rychle nabít až na 50 % baterie za přibližně 30 minut. Podmínka je taková, že k tomu potřebujete USB-C/Lightning kabel a některý z výkonnějších adaptérů, tedy konkrétně 18W, 20W, 29W, 30W, 35W, 61W, 67W, 87W, 96W nebo 140W USB-C napájecí adaptér Apple či srovnatelný adaptér jiného výrobce.

Jak je tedy vidět, už od roku 2017 toho v tomto ohledu Apple příliš neudělal (jen přišel s bezdrátovým MagSafe), přitom ostatní se velice snaží. Jenže americký výrobce razí jasnou strategii – nabíjet pomalu, ale neničit baterii. Čím rychlejší nabíjení je, tím větší je zde riziko degradace baterie a tím její stárnutí. Kapacita baterie se tím pádem bude s postupem času snižovat, což mimochodem ukazuje i kondice baterie.

Jaká je ideální cesta? 

Baterie a jejich kapacita jsou Achillovou patou všech aktuálních elektronických zařízení. Všichni bychom si totiž přáli, aby vydržely déle, zároveň ale chceme, aby zařízení byla pořád tenčí. Jenže baterie s velkou kapacitou si také žádá patřičné množství prostoru, které se v útrobách moderních smartphonů zrovna nedostává.

Apple tedy není rekordmanem ani v jednom (tedy výdrži a kapacitě baterie), pořád ale díky svému systému a vzájemnému odladění hardwaru s ním dokáže každý nový iPhone zvládnout celý váš náročný den (jak sám uvádí). Lídrem v rychlostech nabíjení není třeba ani největší konkurent Applu, a to Samsung. Jeho aktuální Galaxy S22 Ultra můžete nabíjet maximálně 45 W, což ostatní už dávno přesahují. Navíc nejmenší z řady, tedy Galaxy S22, umí jen 25W nabíjení. Dříve přitom společnost nabízela o poznání více, jenže také pochopila, že tudy cesta nevede.

Dravci z Číny 

Samsung přitom na čísla dá. Už několik let jeho modely řady Galaxy S s přídomkem Ultra obsahují 108MPx fotoaparát, nyní se od Galaxy S23 Ultra navíc očekává 200MPx fotoaparát. Proč by se tedy vzdával i honosného označení rychlostí nabíjení? Nejspíš proto, že je jeho přínos pořád sporný. Ano, dobijete s ním své zařízení za několik málo minut, ale opravdu je to dobře?

Společnost Realme aktuálně ohlásila, že jeho Smartphony zvládnou 240W nabíjení. Jako první by jej měl dostat telefon Realme GT Neo 5 nebo Realme GT3 Pro. Ostatní konkurence nyní zvládá kolem 200W. 240W představilo i Oppo, ale to už loni a zatím jej reálně nepoužilo. Podle slov Realme by se ale dalo soudit, že technické omezení možná postupně ustupuje. Údajně totiž zařízení zvládne více jak 1 600 nabíjecích cyklů. Protože pak při takovém nabíjení vzniká značné teplo, prý baterii nevadilo ani to atakující 85°C. Vše je údajně maximálně bezpečné i protože testovaný telefon obsahuje 13 teplotních čidel.

Dáváte přednost rychlosti nabití před trvanlivostí baterie? Můj osobní názor je takový, že bych raději zůstal tam, kde jsem. U telefonů nevidím tak palčivý problém v tom dobít je za delší čas, i proto, že většina z nás je stejně nabíjíme přes noc a se zapnutým optimalizovaným nabíjením. Větší problém je zde s chytrými hodinkami. Ty se nám totiž sundávat nechce ani na spaní, a mít možnost dobít je za 5 minut by bylo rozhodně příjemnější, než nabít za 5 minut svůj smartphone.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    V dnešní době, když můžete nabíjet v autě, na motorce a kdekoliv jinde použít rychlonabíjecí powerbanku, mi připadá opravdu zbytečné rychlejší nabíjení než 20w. I tak 50% (což vystačí klidně na den) nabít za půl hoďky úplně stačí.

celý text

Čtěte více.