Zavřít reklamu

EU nutí Apple aby u iPhonů přešel z Lightningu na USB-C. Výrobci zařízení s Androidem už jej používají zcela běžně, takže k nabíjení smartphonů budeme moci používat jednotné kabely, ať už používáme jakýkoli telefon jakéhokoli výrobce. Možná je kolem toho ale zbytečné haló, protože oproti situaci u chytrých hodinek zde máme jen dva standardy. U nositelností je to větší divočina. 

Můžete s tím nesouhlasit, ale je to jediné, co s tím můžete dělat. iPhony na USB-C dříve či později prostě přejdou, pokud tedy Apple nějak nařízení EU neobejde, a to třeba bezportovým zařízením. Jenže situace u nositelných zařízeních, tedy typicky chytrých hodinek a fitness trackerů je o poznání horší.

Proč nemohou všechny chytré hodinky používat stejný standard nabíjení? 

Např. Garmin má svůj jednotný konektor pro nabíjení celého portfolia značky. Je to dobré v tom, že jeden kabel použijete pro všechna zařízení, co na tom, že si musíte další přikoupit, abyste je měli tam, kde potřebujete. Není to ještě tak hrozné. Amazfit je na tom hůře, ten má jeden typ nabíječky pro své hodinky, jiný pro fitness trackery. Fitbit se s tím pak příliš nepáře, a dá se říci, že pro každý model má jiný typ nabíječky, podobně je na tom Xiaomi s jeho MiBandy. Apple pak má své magnetické puky, které od něho odkoukal i Samsung (nečekaně). Ten jej ale s Galaxy Watch5 zmenšil.

Nositelná zařízení mají příliš mnoho tvarů a velikostí a prosazování univerzálního standardu nabíjení pravděpodobně způsobí více škody než užitku. Regulace nabíjecího standardu by tak potlačila inovace, které by pravděpodobně poškodily spotřebitele ještě více než jen množství nabíječek a s tím spojené kumulování elektronického odpadu. Většina výrobců chytrých hodinek přešla na jedné straně už na USB-C, na druhé ale mají své vlastní řešení, nejčastěji právě v podobě puku s bezdrátovým nabíjením, který umožňuje nastavit vlastní velikost cívky v zařízení (jako to právě udělal Samsung), a který vyhovuje všem senzorům, které na zařízení stále přibývají. Třeba Pixel Watch Googlu nabijete i na nabíječce Samsungu, obráceně už to ale kupodivu nejde.

Chytré hodinky nejsou tak rozšířené jako smartphony a nucením společností k přijetí určitých „ideí“ vlád se riskuje snížení cenové konkurenceschopnosti a zpomalení růstu segmentu. Pokud totiž přijetí správného standardu Qi nebo použití stejné velikosti cívky pro nabíjení, které využil daný výrobce ve své minulé generaci produktu, znamená opuštění od klíčových nových funkcí, které by přilákaly další zákazníky, nemá to pro společnost smysl. Ta raději vyrobí nový kabel, i když pořád bude mít plná ústa o svých ekologických iniciativách.

Jak to bude dál? 

Problém chytrých hodinek je to, že musí být malé a s velkou baterií, na konektory zde není místo, stejně jako na jakoukoli další zbytečnou techniku. Garmin pořád používá svůj konektor, každodenní nutnost nabíjení obchází dlouhou výdrží hodinek ale u modernějších modelů i solárním nabíjením. Jenže kdyby musel přidat bezdrátové nabíjení, zařízení by narostlo do výšky i váhy, což není žádoucí.

Pokud se v oblasti telefonů vybíralo podle toho, který standard je rozšířenější a vyhrálo USB-C, jak by tomu bylo u chytrých hodinek? Nejprodávanějšími hodinkami světa jsou přece Apple Watch, takže všichni ostatní výrobci by museli přijmout standard Applu? A co když jim ho Apple nedá? 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Nabíjení hodinek je dávno vyřešeno, apple bezdrátová nabíječka má dávno usb-c a je to. Výmysl autora že když nemají konektor ale jen apple bezdátovou nabíječku všichni budou muste podle applu bezdrátově nabíjet je zcestné, standard je usb-c a je jedno jestli je v hodinkách nebo na kabelu bezdrátové nabíječky ono jde to tiž hlavně o adaptér aby byl univerzální :D

celý text

Čtěte více.