Zavřít reklamu

Operační systém macOS nabízí poměrně bohaté možnosti, co se týče práce s otevřenými okny aplikací. Díky zmíněným funkcím můžete pohodlně používat dvě okna vedle sebe, měnit velikost oken, nebo měnit jejich pozici. Přinášíme vám několik tipů pro práci s okny v macOS, které ocení nejen začátečníci.

Změna pozice a velikosti oken

Otevřené okno aplikace můžete po ploše vašeho Macu jednoduše přesouvat tak, že umístíte kurzor myši na jeho horní či dolní okraj, podržíte a zkrátka přetáhnete. Pokud chcete změnit velikost okna, zamiřte kurzorem myši do jednoho z jeho rohů, nebo na boční či horní okraj, klikněte, podržte a táhněte. Pokud při tažení budete držet stisknutou klávesu Option (Alt), budou se pohybovat obě protilehlé strany okna souběžně.

Maximalizace a Mission Control

Pro maximalizaci okna na Macu většina uživatelů využívá kliknutí na zelené tlačítko v levém horním rohu okna. Pokud ale chcete zobrazit více možností, nejprve na zelené tlačítko zamiřte kurzorem myši. Zobrazí se vám menu, ze kterého následně vyberete požadovanou možnost. Pokud se z celoobrazovkového režimu chcete přesunout do Mission Control, abyste si prohlédli náhledy dalších otevřených oken, stiskněte klávesy Control + šipka nahoru.

Minimalizace a skrytí

Minimalizaci okna aktivní aplikace můžete na Macu snadno a rychle provést tak, že v jeho levém horním rohu kliknete na žluté kolečko, případně stiskem kláves Cmd + M. Můžete ale také nastavit, aby se okno aplikace automaticky minimalizovalo poté, co na něj dvojitě kliknete. V levém horním rohu obrazovky Macu klikněte na Apple menu -> Předvolby systému -> Dock a řádek nabídek. Zaškrtněte možnost Dvojitým kliknutím v záhlaví okna, a poté v rozbalovacím menu zvolte minimalizovat. Můžete také aktivní aplikaci skrýt tak, že pravým tlačítkem myši kliknete na její ikonku v Docku a zvolíte Skrýt.

Split View

Skvělým nástrojem v rámci operačního systému macOS je funkce SplitView, která vám umožní pracovat ve dvou různých oknech vedle sebe současně. Ujistěte se, že žádné z oken, které chcete použít, není maximalizované. Poté u jednoho z oken zamiřte kurzorem myši do levého horní rohu na zelené kolečko, a v menu, které se vám zobrazí, zvolte podle potřeby Umístit okno na levou stranu obrazovky nebo Umístit okno na pravou stranu obrazovky. Totéž proveďte s druhým oknem. Poměr mezi oběma okny můžete měnit přetažením středové lišty.

Klávesové zkratky na maximum

Pro rychlou a efektivní práci s okny v rámci operačního systému macOS můžete použít celou řadu klávesových zkratek. Stiskem kláves Cmd + H skryjete okno aplikace v popředí, a naopak kombinací kláves Cmd + Option (Alt) + H skryjete všechna ostatní okna. Zkratka Cmd + M slouží k minimalizaci aktivního okna, s pomocí zkratky Cmd + N otevřete nové okno dané aplikace. Pokud chcete zavřít okno aktivní aplikace, použijte klávesovou zkratku Cmd + W. Stiskem kláves Control + šipka dolů zobrazíte všechna okna aplikace v popředí. A pokud stisknete klávesy Control + F4, můžete začít pracovat s klávesnicí v okně, které je právě aktivní.

.