Zavřít reklamu

S příchodem iOS a iPadOS 14 jsme se dočkali kompletně přepracovaných a zmodernizovaných widgetů, které si oblíbila většina uživatelů, a to i přesto, že stále trpí menšími neduhy. Vůbec nejvíce si uživatelé iOS a iPadOS 14 stěžují na to, že Apple jaksi pozapomněl do nových systémů přidat nejpopulárnější widget s oblíbenými kontakty. Před několika dny jsme sice na našem magazínu vydali článek, pomocí kterého si můžete oblíbené kontakty přidat na plochu pomocí Zkratek, každopádně sami uznáváme, že se nejedná o tak úplně elegantní řešení. Všeobecně je velká škoda, že nativně není v rámci nových operačních systémů k dispozici vícero widgetů, ze kterých by si uživatelé mohli pořádně vybrat.

V minulých verzích iOS a iPadOS byly widgety doopravdy velmi limitované. Zobrazit jste je mohli jen na jediné obrazovce úplně vlevo a kompletně chyběla možnost pro přesun widgetů na domovskou obrazovku, mezi ikony aplikací. Uživatelé iPadů bohužel tuto možnost stále nemají, uživatelé iPhonů už naopak naštěstí ano. Pořád je tady ale ten problém, že si uživatelé jednoduše nemohou z widgetů pořádně vybrat. Dostupné widgety navíc nelze žádným způsobem upravit k obrazu svému – jak nám je tedy Apple připravil, tak je můžeme používat. Jediné, co můžeme změnit, je jejich velikost – konkrétně jsou k dispozici velikosti tři. Veškeré tyto limity, které bohužel Apple uživatelům nových systému podstrčil, se rozhodla kompletně zbořit aplikace Widgetsmith, díky které si můžete vytvořit widgety podle vlastních představ.

iOS 14:

Pokud se rozhodnete pro použití aplikace Widgetsmith na vašem iPhonu a iPadu, tak získáte možnost pro přidání nespočtu různých widgetů, které si samozřejmě můžete jednoduše vložit na vaši domovskou obrazovku. Widgety, které lze ve zmíněné aplikaci vytvořit, si můžete kompletně upravit podle svého gusta. Změnit můžete naprosto vše – typ obsahu, styl, velikost, detaily, písmo a další. Další skvělou funkcí, kterou Widgetsmith nabízí, je možnost pro automatickou změnu widgetu v průběhu dne. Apple sice u svých widgetů nabízí sady, ty jsou ale víceméně k ničemu, když se nemohou automaticky přepínat a je nutné po nich manuálně přejet prstem. S aplikaci Widgetsmith si tedy můžete nastavit jediný widget, který může ráno zobrazovat počasí, odpoledne úkoly v připomínkách a večer například kalendář. V rámci Widgetsmith si můžete nechat zobrazit informace týkající se počasí, kalendáře, světového času, připomínek, zdraví, astronomie či fotek.

Jak použít Widgetsmith k vytvoření vlastního widgetu

Pokud vás odstavce výše přesvědčily k instalaci aplikaci Widgetsmith a chcete si vytvořit svůj vlastní komplexní widget, tak se nejedná o nic složitého. Stačí se držet postupu, který uvádíme níže:

 • Prvně je samozřejmě nutné, abyste aplikaci Widgetsmith spustili.
 • Po spuštění si vyberte, zdali chcete vytvořit malý (Small), střední (Medium) nebo velký (Large) widget.
 • Tímto dojde k přidání nového widgetu do seznamu – po přidání na něj klepněte, abyste se ocitli v režimu úprav.
 • Na další obrazovce poté klepněte na Default Widget. Tento widget se zobrazí jakožto výchozí, který se bude vždy zobrazovat.
 • Po rozklepnutí Default Widget si nastavte jeho styl, písmo, barvy a další vizuální prvky tak, aby se vám widget líbil.
 • Jakmile bude widget vypadat podle vašich představ, tak se vraťte nazpět.
 • Pokud nechcete vytvořit Timed Widget, tedy widget, který v určitou hodinu nahradí ten výchozí, tak už jen stačí klepnout na Save vpravo nahoře.
 • Jestliže chcete vytvořit Timed Widget, tak na něj níže klepněte.
 • Nyní je nutné zvolit čas, kdy se bude Timed Widget zobrazovat.
 • Pro upravení Timed Widgetu na něj u časového údaje klepněte a upravte jej stejně, jako Default Widget.
 • Klepnutím na ikonu + uprostřed můžete přidat ještě další Timed Widgety.
 • Jakmile budete mít Timed Widgety nastavené, tak se přesuňte opětzpět.
 • Nakonec klepněte vpravo nahoře na Save, čímž se komplexní widget uloží.

Tímto způsobem jste úspěšně vytvořili vlastní widget. Nyní je samozřejmě nutné, abyste si tento widget přidali na plochu. Ani v tomto případě se nejedná o nic složitého, stačí postupovat následovně:

 • Prvně se přesuňte na domovskou obrazovku a přejeďte prstem zprava doleva.
 • Ocitnete se na ploše s widgety, kde sjeďte úplně dolů a klepněte na tlačítko Upravit.
 • Zde poté v levém horním rohu klepněte na ikonu + pro přidání nového widgetu.
 • V rámci další obrazovky sjeďte opět úplně dolů a klepněte na řádek s aplikací Widgetsmith.
 • Nyní si vyberte, jakou velikost widgetu chcete přidat – tato velikost musí samozřejmě korespondovat s velikostí vašeho widgetu.
 • Widget poté klasicky chyťte a přesuňte jej na domovskou obrazovku.
 • Pokud jste widgetů o stejné velikosti vytvořili více, tak na tom přidaném podržte prst a klepněte na Upravit widget.
 • Poté se objeví malé okno, ve kterém už si zvolte ten widget, který se má zobrazit.
 • Nakonec můžete celý režim úprav domovské obrazovky opustit.

I přesto, že je celý tento postup poněkud zdlouhavý, tak věřte, že se rozhodně nejedná o nic složitého. Stačí aplikaci Widgetsmith pouze porozumět, a poté už tuto příručku vůbec nebudete potřebovat. Z počátku se může zdát ovládání zmíněné aplikace o něco složitější, každopádně věřte, že to rozhodně stojí za to. S Widgetsmith si totiž konečně můžeme vytvořit takové widgety, o kterých se nám v minulosti pouze zdálo. Nebojím se říci, že by se Apple u Widgetsmith rozhodně mohl inspirovat. Naprosto skvělé jsou v tomto případě také tzv. Timed Widgets, které se dokáží měnit postupem dne.

.