Zavřít reklamu

Koncem roku 2020 se počítače Mac dočkaly zásadní změny, kdy si konkrétně výrazně polepšily z hlediska hardwaru. Apple totiž upustil od procesorů Intel a vsadil na vlastní řešení s názvem Apple Silicon. Pro jablečné počítače se jedná o změnu větších rozměrů, jelikož nové čipy navíc staví na odlišné architektuře, kvůli čemuž se nejedná o zrovna jednoduhý proces. O všech limitech, výhodách a nedostatcích už dnes každopádně všichni víme. Čipy z rodiny Apple zkrátka přinášejí větší výkon a nižší spotřebu energie.

Z hlediska hardwaru se tak Macy, především tedy ty základní, jako je MacBook Air, Mac mini, 13″ MacBook Pro či 24″ iMac, dostaly na poměrně vysokou úroveň a hravě si dokážou poradit klidně i s náročnějšími úlohami. Z hlediska hardwaru se tedy Applu podařil zásah přímo do černého a objevila se tak další zajímavá příležitost. Podle zpětné vazby ze strany uživatelů jsou na tom Macy více než dobře, ale je na čase se nyní zaměřit na software a povznést jej na úroveň, kterou si zaslouží.

Nativní software v macOS si zaslouží vylepšení

Již delší dobu se uživatelská fóra plní nejrůznějšími připomínky a prosbami, ve kterých lidé prosí o zlepšení softwaru. Nalijme si totiž čistého vína – ačkoliv si hardware nebývale polepšil, software tak nějak trčí v závětří a nevypadá, že by jeho zlepšení mělo být na dosah. Jako příklad si můžeme uvést například aplikaci Zprávy. Ta se dokáže poměrně rychle zasekat a výrazně tak zpomalit celý systém, což zkrátka není nic příjemného. Zrovna dvakrát nejlépe na tom není ani Mail, který je stále trošku za svou konkurencí. Vynechat nemůžeme ani Safari. Pro běžného uživatele jde sice o parádní a jednoduchý prohlížeč, který se pyšní minimalistickým designem, ale i přesto se na jeho adresu hromadí stížnosti a dokonce je častokrát označován za novodobý Internet Explorer.

Tyto tři aplikace jsou navíc naprostým základem pro každodenní fungování na Macu. O to smutnější je pak pohled na software od konkurence, který i bez nativní podpory pro Apple Silicon dokázal fungovat poměrně svižně a bez větších problémů. Proč tak dobře nemohou fungovat i nativní aplikace je proto otázkou.

macbooky pro

Představení nových systémů je za rohem

Na druhou stranu je možné, že se případného vylepšení dočkáme relativně brzy. Apple totiž v červnu 2022 pořádá vývojářskou konferenci WWDC, při níž se tradičně odhalují nové verze operačních systémů. Není se proto čemu divit, že by mnoho fanoušků radši než zbytečné novinky uvítalo větší stabilitu nejen systémů, ale také programů. Zdali se toho dočkáme prozatím nikdo neví. Jisté každopádně je, že relativně brzy bychom měli vědět více. Jste spokojeni s nativním softwarem v macOS, nebo byste naopak uvítali vylepšení?

.