Zavřít reklamu

Srdcem jablečných počítačů je jejich operační systém macOS. Ten je ve srovnání s konkurenčním Windowsem, který je mimo jiné nejpoužívanějším operačním systémem na světě, vyzdvihován především za svou jednoduchost a grafické provedení. Samozřejmě každý z nich má své světlé i stinné stránky. Zatímco Windows je naprostou jedničkou v oblasti gamingu na PC, macOS se spíše zaměřuje na práci a má k tomu trošku odlišné důvody. Z hlediska základní softwarové výbavy však jablečný zástupce pomalu nemá konkurenci.

Samotný operační systém pochopitelně nestačí. Pro práci s počítačem logicky potřebujeme řadu programů pro nejrůznější úkoly, v čemž právě macOS jednoznačně vede. Mezi nejdůležitější aplikace tak můžeme zařadit například prohlížeč, kancelářský balíček, e-mailového klienta a další.

V softwarové výbavě Maců nic nechybí

Jak už jsme lehce naznačili výše, v rámci operačního systému macOS je k dostání hned několik nativních a dobře optimalizovaných aplikací, díky kterým se dokážeme obejít bez jakékoliv alternativy. To nejlepší však na tom je, že jsou k dostání zcela zdarma a pro každého. Jelikož za nimi stojí Apple, tak můžeme nepřímo určit, že jejich cena je již započtena v celkové částce za dané zařízení (MacBook Air, iMac apod). Jablíčkáři tak mají k dispozici například kancelářský balíček iWork, který si hravě poradí s běžnými úlohami.

iwork-icons-big-sur

Tento kancelářský balíček lze rozdělit na tři jednotlivé aplikace – Pages, Numbers a Keynote – které tak konkurují nejpopulárnějším programům z balíčku Microsoft Office jako Word, Excel a PowerPoint. Samozřejmě cupertinské řešení kvalit Microsoftu bohužel nedosahuje, ale na druhou stranu nabízí vše, co bychom mohli jakožto běžní uživatelé potřebovat. Bez jediného problému tak dokážou splnit naše potřeby a výsledné soubory klidně exportovat do formátů, s kterými pracuje zmiňovaný Office. Zásadní rozdíl je však v ceně. Zatímco konkurence si naúčtuje nemalé peníze za nákup či předplatné, iWork je k dostání zcela zdarma z prostředí App Store. Stejně tak je tomu i v dalších oblastech. Apple totiž nadále nabízí například iMovie, celkem spolehlivý a hlavně jednoduchý editor videa, s jehož pomocí lze velice rychle sestříhat a exportovat videa. Podobně je na tom pak i GarageBand pro práci s audiem, nahrávání a další.

Ačkoliv na Windowsu lze sehnat alternativní a bezplatná řešení, stále se to nerovná úrovni Applu, které všechny tyto své aplikace nabízí nejen pro Mac, ale rovnou pro celý ekosystém. K dostání jsou tedy i na iPhonech a iPadech, což značně usnadňuje celkovou práci a automaticky řeší synchronizaci jednotlivých souborů skrze iCloud.

V minulosti to tak slavné nebylo

Dnes se tedy macOS může z hlediska softwarové vybavenosti jevit jako bezchybný. Ať už nový uživatel potřebuje poslat prostý mail, sepsat dokument, nebo sestříhat video z dovolené a proložit jej vlastní hudbou, vždy má k tomu k dispozici nativní a dobře optimalizovanou appku. Opět ale musíme zdůraznit, že tyto programy jsou k dostání zcela zdarma. Jenže vždy tomu tak nebylo, jelikož ještě před lety si cupertinský gigant za tyto své aplikace nechal naúčtovat pár set korun. Pro příklad si můžeme vzít celý kancelářský balíček iWork. Ten se nejprve prodával jako celek za 79 dolarů, později pak za 19,99 dolarů za aplikaci pro macOS, v případě iOS za 9,99 dolarů za aplikaci.

Změna pak přišla až v roce 2013, respektive po osmi letech od zavedení balíčku iWork. Tehdy Apple oznámil, že všechna OS X a iOS zařízení zakoupená po říjnu 2013 mají nárok na bezplatné kopie těchto programů. Balíček je pak plně zdarma (i pro starší modely) až od dubna 2017.

.