Zavřít reklamu

V souvislosti s Čínou se v posledních dnech objevuje v mediálním prostoru jedna kauza za druhou. Ať už jde o několika měsíční protesty v Hong Kongu, kauzu společnosti Blizzard z minulého týdne či konflikt s NBA. Medializaci se nevyhnul ani Apple, a to na základě v pondělí zveřejněné zprávy, že Apple skrze Safari v iOS sdílí informace s čínskou stranou. Ještě včera Apple vydal prohlášení, ve kterém celou situaci vysvětluje.

Kryptolog a bezpečnostní expert z John Hopkins University, profesor Matthew Green v pondělí publikoval informace o tom, že může docházet ke sdílení dat ze Safari s čínským gigantem Tencent. Zprávu následně okamžitě převzala valná většina světových médií. Americkému magazínu Bloomberg se podařilo získat oficiální prohlášení Applu, které by mělo celou situaci uvádět na pravou míru.

Apple pro Safari využívá služby tzv. „bezpečeného prohlížení internetu“ (Safe Browsing services). Jde v podstatě o jakýsi whitelist jednotlivých webů, dle kterých se určuje, zda-li je web bezpečný z hlediska návštěvy uživatele. Do iOS 12 Apple pro tuto službu využíval Google, s příchodem iOS 13 však musel (údajně kvůli podmínkám čínských regulátorů), začít pro čínské uživatele iPhonů a iPadů využívat služby Tencentu.

iPhone-iOS.-Safari-FB

Celý systém má v praxi fungovat tak, že prohlížeč stáhne onen whitelist webů, dle kterého vyhodnocuje navštěvované stránky. Pokud chce uživatel navštívit web, který na seznamu není, zobrazí se mu upozornění. Systém tak nefunguje způsobem, jakým to bylo původně prezentováno – tedy že prohlížeč odesílá data o prohlížených webových stránkách na externí servery, kde je možné si zobrazit jak IP adresu zařízení, tak prohlížené webové stránky a vytvářet tak „digitální stopu“ o konkrétním uživateli.

Pokud výše uvedenému prohlášení nevěříte, funkci jako takovou je možné vypnout. V České mutaci iOS jí najdete v Nastavení, Safari a jde o možnost „Upozornit na phishing“ (česká lokalizace není doslovná).

Zdroj: 9to5mac

.