Zavřít reklamu

Nativní prohlížeč Safari se mezi jablíčkáři těší nemalé popularitě. Většina uživatelů už u něj totiž zůstává a alternativy nehledá, a právě proto se prohlížeč těší naprosté dominanci na jablečných platformách. Každopádně ne nadarmo se říká, že není všechno zlato, co se třpytí. Samozřejmě i tento software má své nedostatky, které naopak jiní uživatelé nedokážou překousnout. Pro někoho může být zásadním problémem absence rozšíření, podpora některých webových aplikací či v určitých případech rychlost.

Na druhou stranu je tady jeden poměrně zásadní benefit, který prohlížeči nemůže nikdo upřít. Safari je totiž perfektně spojen se zbytkem jablečného ekosystému, díky čemuž tak jablíčkáři mohou vytěžit maximum z celkové souhry jejich produktů. Shodou okolností jednou z hlavních dominant je také rychlost. Ačkoliv někteří si na ni konkrétně stěžují, benchmarkové testy a dlouhodobé zkušenosti mluví o opaku. A navíc aby toho nebylo málo, právě se dostává na povrch, že to Apple se Safari myslí skutečně vážně.

Safari: Nejrychlejší prohlížeč na světě

Když nám Apple představoval nový operační systém macOS 13 Ventura, který by měl pro veřejnost vyjít letos na podzim, zmínil, že se Safari dočká vylepšení. Na svém webu jej pak prezentuje jakožto nejrychlejší prohlížeč světa. Samozřejmě na první pohled se to jeví jako poměrně přestřelený opis, který je na druhou stranu u technologických firem víceméně běžný. Každá společnost se pochopitelně snaží svůj produkt vykreslit jako nejlepší a nejpokročilejší. Právě proto se nabízí jednoduchá otázka. Může si Apple dovolit Safari označit za nejrychlejší prohlížeč světa?

Safari MacBook fb

Právě z tohoto důvodu jsme začali bádat a vrhli se do benchmarkového testování – konkrétně Speedometer 2.0 a MotionMark 1.0. Benchmarkových testů je však samozřejmě více. Ještě předtím jsme ale narazili na žebříček nejrychlejších prohlížečů od CloudWards, podle něhož je na prvním místě, podle výsledků plynoucích z testu v Speedometer 2.0, Chrome, za ním Edge, Opera, Brave a Vivaldi. Nikde zde nenajdeme ani zmínku o Safari, podle čehož lze usoudit, že se žebříček zaměřuje jen na operační systém Windows.

Výsledky benchmarkového testování

Právě z tohoto důvodu jsme se pustili do vlastního benchmarkového testování. Na MacBooku Air M1 (s 8jádrovým GPU), běžícím na macOS 12.4 Monterey, jsme v rámci benchmarku Speedometer 2.0 naměřili 231 bodů v Brave, 266 v Chrome a 286 v Safari. Z tohoto hlediska se tak Safari stává jasným vítězem. Aby toho ale nebylo málo, stejný test jsme provedli i na 13″ MacBooku Pro, běžícím na 3. vývojářské beta verzi macOS 13 Ventura, kde jsme naměřili 332 bodů v Safari. Právě z toho jasně vyplývá, že by si měl nativní prohlížeč s příchodem nové verze operačního systému macOS parádně přilepšit.

Aby toho nebylo málo, provedli jsme i malé srovnání v rámci zmiňovaného benchmarku MotionMark 1.0. Na zmiňovaném MacBooku Air, v prohlížeči Google Chrome, jsme naměřili 1216,34 bodů, zatímco prohlížeč Safari si dokázal získat 1354,88 bodů. I zde lze tedy zpozorovat mírnou nadřazenost. V případě 13″ MacBooku Pro s nainstalovanou 3. vývojářskou beta verzí macOS 13 Ventura jsme ale narazili na ještě lepší hodnoty. V takovém případě jsme v benchmarku naměřili 1634,80 bodů.

MotionMark benchmark v Safari (macOS 13 Ventura Beta)
MotionMark benchmark v Safari (macOS 13 Ventura Beta)

Je Safari nejlepším prohlížečem?

V závěru je proto na místě se ptát, zdali je Safari tedy aktuálně nejlepším prohlížečem. Není pochyb o tom, že jde o jednu z nejlepších voleb pro jablíčkáře, kteří tak mohou těžit z provázanosti se zbytkem jablečného ekosystému, úspornosti a výkonu. Na druhou stranu absence rozšíření může být pro některé uživatele naprosto klíčová. Z hlediska výkonu to ale vypadá tak, že se máme rozhodně na co těšit. Dle všeho si totiž Apple v macOS Ventura náramně polepšil.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Nechapu tu zminku o nemoznosti rozsireni v Safari, ja mam nainstalovane tri rozsireni. Min. 1Password pro Safari ma snad kazdy kdo tento spravce hesel pouziva

celý text

Čtěte více.