Zavřít reklamu

Průzkum trhu chytrých telefonů pod taktovkou Stategy Analytics ukázal zajímavá čísla, kdy Samsung navýšil svou dominanci v počtu prodaných smartphonů, druhý zůstává Apple. Během čtvrtého kalendářního čtvrtletí roku 2015 prodala jihokorejská společnost okolo 81,3 milionu chytrých telefonů, což je o 6,5 milionu kusů více než Apple (74,8 milionu). Celé tříměsíční období zahrnovalo i obvykle nejsilnější prázdninovou sezónu.

Prodej chytrých telefonů za minulý rok celosvětově vzrostl oproti roku 2014 o 12 procent, když se za minulý rok prodalo okolo 1,44 miliardy zařízení. K tomuto číslu znatelně přispěl Apple, který prodal okolo 193 milionů telefonů, ale jasnou vedoucí pozici uhájil Samsung, který má se 317,2 miliony prodaných telefonů značný náskok před všemi konkurenty.

Při srovnání čísel z Q4 2014 a Q4 2015 (které jsou stejné jako fiskální Q1 následujícího roku, které Apple používá při vyhlašování finančních výsledků) si kalifornská firma malinko pohoršila, jelikož se její podíl na trhu snížil o 1,1 procenta (na 18,5 procenta). Naopak jihokorejský rival si mírně polepšil, a to konkrétně o 0,5 procenta (na 20,1 procenta).

Strategy-Analytics-Q4-15

Celkově držel Samsung v loňském kalendářním roce 22,2 procenta trhu a Apple 16,1 procenta. O necelých devět procentních bodů bylo pozadu Huawei a kolem pětiprocentního podílu se pohybovaly Lenovo-Motorola a Xiaomi.

Apple a Samsung tak se společným, téměř dvoupětinovým podílem ovládají značnou část trhu. Zásadní výhoda Samsungu nicméně tkví v tom, že každoročně vydává tucty nejrůznějších modelů svých telefonů, kterými pak zaplaví různé trhy po celém světě. Apple proti tomu nabízí jen pár modelů, a tak není příliš překvapivé, že Samsung v počtu prodaných kusů drtivě vede.

V dalším čtvrtletí nicméně Apple poprvé v historii očekává meziroční propad prodejů iPhonů, a tak bude zajímavé sledovat, zda sníženou poptávku zaznamená také Samsung, anebo v roce 2016 ještě navýší svůj podíl na trhu s chytrými telefony.

Zdroj: MacRumors
Foto: Macworld

 

Všechny články autora

Diskuze k článku

    ja rikam ze je to dobra zprava. Znamena to ze kvuli investorum (akcionarum) musi ted apple prijit s necim skutecne zajimavym. Prodavat „jen“ lehce upravene verze porad do kola se neda.. Hold musi pridat neco u ceho zase bude duvod byt na iPhonu :). Nicmene ja jsem spokojeny.. 6S Plus je bozi dabel a jeho vykon je brutalni.. fotak famozni a velikost mi dokonale vyhovuje.. iOS je bozi a Android se muze jit zahrabat. Staci se ze staram o telefony v rodine jez bezi na androidu.. bleeeee.. :)

    Jako taky mám 6s Plus a moc fajn kousek a s většinou souhlasím, jen ten foťák nijak famózní není – jsem zvyklej na jinou ligu z Lumie 1020 – to byl famózní foťák. Byť je po funkční a praktické stránce iPhone daleko lepší, pokud si člověk na 1020 pohrál s manuálním nastavením 1/1,5 megačipu s 41MPx, skleněnou ASFÉRICKOU optikou o skvělé světelnosti f2,2 (musíte brát v potaz úplně jinou velikost čipu) a xenonovým bleskem, v aplikaci co v základu umožnila profesionální nastavení a snímání do RAW (DNG) tak získal fotku kvalitou vysoce převyšující tu z iPhone 6s Plus.

    Fotoaparát iPhone považuji za největší slabinu.
    Přiložená fotka má trochu sníženou kvalitu, jinak to nejde vložit, ale i tak….

celý text

Čtěte více.