Zavřít reklamu

S pojmem Evernote jste se pravděpodobně již setkali. Tato multiplatformní služba, která umožňuje evidovat, organizovat, sdílet a snadno dohledávat různé typy informací od jednoduchých textových poznámek až po webové výstřižky, se těší obrovské popularitě a počet uživatelů neustále roste (nedávno zveřejnila společnost Evernote informaci o dosažení hranice 100 000 000 založených uživatelských účtů). Ačkoliv je plnohodnotné využití všech možností této služby založeno na instalaci desktopové i mobilní verze, lze prakticky fungovat (a znám osobně několik takových uživatelů) pouze s aplikací nainstalovanou na iOS zařízení. Právě tato verze aplikace je vynikajícím nástrojem pro první ze zmíněných aktivit – sběr různorodých typů poznámek. Samozřejmě jí nahrává mobilita iPhonu či iPadu, jednoduchému sběru informací je však přizpůsobeno také uživatelské prostředí Evernote. Co vše můžete do iOS aplikace sbírat, si povíme v následujících odstavcích.

Textové poznámky

Nejjednodušší variantou poznámky je prostý text, případně jeho formátovaná úprava. Je možné využít založení přímo v aplikaci Evernote, ve které jste schopni upravit jednoduchou poznámku prostřednictvím základních formátovacích nástrojů (tučné písmo, kurzíva, měnit velikost, font a další). Pro jednodušší a mnohem rychlejší zadání jednoduché poznámky v terénu využijte některou z externích aplikací. Já mohu z vlastních zkušeností doporučit FastEver pro iPhone (případně FastEver XL pro iPad).

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Zvukové nahrávky

Během přednášky či schůzky se může hodit také zaznamenání zvukové stopy, která se následně stane přílohou nově vytvořené nebo stávající poznámky. Nahrávání spustíte rovnou z hlavního panelu Evernote (založí novou poznámku) nebo je možné začít se zvukovou stopou v aktuálně otevřené a právě editované poznámce. Paralelně můžete zapisovat také textové poznámky.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Obrázky a skenování papírových materiálů

Kromě možnosti vložit kamkoliv do poznámky libovolný obrázek lze využít Evernote také jako mobilní skener. Evernote opět nabízí možnost zahájit ihned snímání libovolného dokumentu spuštěním módu Camera a nastavením na Document, který založí novou poznámku a do té postupně vkládá vámi pořizované snímky, stejně jako zapnout tento mód v právě editované poznámce. Chcete-li využít možnosti ještě lepšího skenování s případnou podporou více formátů nebo vícestránkových dokumentů, rozhodně mohu doporučit aplikaci ScannerPro, kterou lze velmi jednoduše s Evernote propojit.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

E-maily

Evidujete ve své e-mailové schránce informace, které vám později slouží jako podkladový materiál třeba ke služební cestě? Jízdenky, potvrzení o rezervaci hotelového pokoje, popis trasy k místu schůzky? Pro snadnější dohledání a dostupnost je skvělé mít možnost uložit tyto informace do Evernote a vyhnout se tak neustálým návštěvám e-mailového klienta. Jelikož by kopírování a vkládání bylo poměrně komplikované, Evernote nabízí možnost přeposlat si takové informace na unikátní e-mailovou adresu, kterou disponuje každý uživatelský účet, díky čemuž vznikne během několika vteřin z běžného e-mailu nová poznámka. Součástí takového e-mailu může být rovněž příloha (například jízdenka ve formátu PDF), kterou rozhodně během přeposlání neztratíte a bude připojena k nově vzniklé poznámce. Třešničkou na dortu je pak speciální syntaxe, díky níž můžete e-mail zařadit do konkrétního zápisníku, přiřadit mu štítky či nastavit připomínku (viz níže). Dokonce existují i speciální aplikace, jako třeba CloudMagic, které přímo podporují ukládání do Evernote.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Soubory

Součástí každé z poznámek mohou být také soubory nejrůznějších formátů. Z Evernote se dá vytvořit perfektně přístupný a přehledný elektronický archiv, ve kterém bude na dosah ruky jakýkoliv váš dokument – faktury, smlouvy nebo třeba manuály. Připojení souboru v iOS zařízení samozřejmě není tak snadné jako v OS X. Doporučuji využít možnosti „Otevřít v“ (Open In) v nejrůznějších aplikacích, případně přeposlání na e-mailovou adresu vašeho účtu (viz předchozí odstavec).

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Webové výstřižky

Ukládat můžete také části webu, které vás z nějakého důvodu zaujaly – články, zajímavé informace, podklady k průzkumům či projektům. Čistě s mobilní aplikací Evernote si zde nevystačíte, prozkoumejte však například možnosti nástroje EverWebClipper pro iPhone, případně EverWebClipper HD pro iPad, a zjistíte, že také na mobilním zařízení lze velmi snadno odeslat během několika okamžiků webovou stránku do jakéhokoliv zápisníku v Evernote.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Vizitky

Evernote již delší dobu umožňuje v iOS verzi ukládat vizitky, automaticky najít a uložit kontaktní údaje a díky propojení se sociální sítí LinkedIn dohledávat a připojit údaje chybějící (telefon, web, fotografie, pracovní pozice a další). Skenování vizitky spustíte podobně jako skenování dokumentů, v módu Camera a nalistováním režimu Business Card. Dalšími kroky vás již provede sám Evernote (případný popis krok za krokem naleznete v článku na serveru LifeNotes).

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Připomínky

Pro každou ze založených poznámek můžete vytvořit také tzv. Reminder neboli připomínku. Evernote vás poté upozorní například na blížící se konec platnosti dokladu, záruční doby koupeného zboží, případně může díky této funkci sloužit také jako jednoduchý nástroj pro správu úkolů včetně upozornění.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Seznamy

Pokud nevyužíváte kontrolní seznamy, začněte s nimi třeba právě v Evernote. V rámci běžné textové poznámky můžete ke každému z bodů připojit tzv. checkbox, díky kterému se z běžného textu stane vizuálně odlišný typ informace (úkol nebo položka, kterou chcete v rámci daného seznamu zkontrolovat). Takový seznam poté můžete využít ve chvíli, kdy odjíždíte na dovolenou nebo se chystáte na uzavření projektu a nechcete opomenout žádný z důležitých bodů.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Variací, které jsem v článku nezmínil, bude určitě ještě dlouhá řada. Evernote je velmi silný nástroj s mnoha možnostmi, jehož pozdější implementace do života jednotlivce, týmu nebo firmy přechází ve velmi kvalitní databázi informací s jednoduchou dostupností odkudkoliv a dohledatelností právě té informace, kterou v dané chvíli potřebujete. Pokud chcete o Evernote a jeho možnostech zjistit více, doporučuji navštívit portál LifeNotes, který se zaměřuje přímo na možnosti využití Evernote v praxi.

Ať Vám ukládání informací do Evernote slouží co možná nejlépe.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/evernote/id281796108?mt=8″]

Autor: Daniel Gamrot

Diskuze k článku

  Nainstaloval, ale zustal jsem u jednotlivych nastroju iOS/OSX. Musel bych se ucit novou organizacni strukturu a jednotlive orig appky maji vyhodu, ze uz jsou primo v neomezene mire v systemu. A jsou v realnem case synchronizovany s iCloudem a OSX. a to appka: Poznamky, ios Diktafon, Pripominky, Kalendare a Safari Ctecka – seznam cetby, zalozky. Vetsina toho navic umoznuje vsemozne sdileni seznamu a delegovani dalsim uzivatelum. Myslim, ze spousta lidi se nenaucila poradne vyuzivat samotne nastroje systemu ios-icloud-osx, a instaluje misto nich duplicity pomoci extrernich aplikaci. Appstory jsou zahlceny aplikacemi, ktere jsou treba jen barevne tlacitko a vyuzivaji program, ktery uz v systemu je :) Toto neni kritika autora a nebo Evernote. Evernote ma trebas vse pohromade a trebas prinasi dalsi funkcionality, jen by to chtelo srovnani vyhod a nevyhod. Proc si priplacet treba za nejaky fastever, kdyz je „fast ever“ otevrit si v ios Poznamky a pak si je v OSX precist, a zdarma.

  Souhlasím. I když evernote a podobné speciální programy mají většinou více možností, tím jsou ale na druhou stranu nepřehlednější. Já evernote využívám hlavně proto, že ve firmě jedeme na microsoftu a outlook evernote podporuje, takže můžu maily přesunout do poznámek a vytvořit z nich úkoly.

  Já se přidám, jako autor:) Moc děkuji za komentář. Určitě souhlasím, že pro sběr se dají najít alternativy v iOS aplikacích. S organizací a hledáním to však potom tak slavné není. V dalších dílech určitě přidám informace o tom, proč volit právě Evernote a v čem ostatní „nestíhají“, případně se „zadýchají“.

  Daniel Gamrot

  Největší výhoda těchto programů je existence pro každý os a mnoho doplňků pro různé programy a jednoduchá možnost sdílení.

  Napojení na další SW je určitě obrovskou předností právě Evernote.

  Další obrovskou výhodou, obzvláště v poslední době (od vzniku Business verze) je to, že se dá relativně rychle a levně vybudovat firemní nebo týmový archiv informací (wiki, DMS, jednoduchá správa kontaktů,…), který mají členové týmu dostupný klidně i v letadle offline bez větší námahy.

  Evernote je fajn, osobně ho používám na krátké poznámky a výstřižky z webu. Škoda, že pro verze je relativně drahá a ve free verzi pro ios mě štve nemožnost zaheslovaní aplikace. Mohu pro to doporučit Awesome note, který se dá s evernote synchronizovat. Na podrobnější a obsáhlejší poznámky zase mohu doporučit Onenote.

  Nestačí přidat PIN pouze pro iOS s okamžitým uzamčením a smazáním dat po 10 pokusech? Chápu, že to není „to pravé“, ale jako základní ochrana postačí.

  Na výstřižky je Evernote určitě skvělý, jak v počítači, tak mobilním zařízení. Obsah webu v archivu včetně zorganizování na pár kliknutí (nebo klidně i bez kliknutí).

  Například Awesome note je chráněn heslem, takže mi to nevadí. Je to hlavní důvod proč nepoužívám oficiální evernote klient.

  Hola všem. Jsem stále ještě začátečník u Applu. Ale snažím se a učím se… Evernote používám společně s Penultimate. Co si načmárám na jednání v Penultimate, mám hned v Evernote. Používám Mac, Ipad a Iphone, čili vše mám hned všude. Hodně to používám a dělá mi to radost.

  Skvělé, moc děkuji za doplnění, tato možnost v článku chybí.

  Tento postup, stejně jako skenování kamerou z papíru přímo do Evernote je vynikající způsob pořizování digitální podoby ručně psaných poznámek, ke kterým mám poté přístup odkudkoliv a vyhledám je během několika vteřin. V mobilu, tabletu, počítači – i cizím.

  Jak se Vám daří vyhledávat ručně psaný text v obrázcích?

  tak daleko jsem se nedostal a možná to ani nepotřebuji. Potřebuji jen zápisky z jednání, ty doma na Macu přepíšu do žádané podoby a to je vše. Jelikož se snažím mít „bezpapírovou“ kancelář, toto je pro mne ideální způsob. Vše mám na Icloudu, nebo na G Disku.

celý text

Čtěte více