iWant

Jak přejít z Evernote na Poznámky a vzít si s sebou veškerá data

iWant

Mezitímco Apple v iOS 9 a OS X El Capitan podstatně vylepšil systémovou aplikaci Poznámky, populární Evernote naopak své uživatele tento týden rozhořčil omezením bezplatné verze a zdražením těch placených. Uživatelé proto z Evernotu hromadně utíkají právě k Poznámkám či k OneNotu od Microsoftu. Pokud budete chtít z Evernotu na Poznámky přejít i vy, dobrou zprávou je, že je to velice jednoduché a veškerá data lze snadno přenést. Ukážeme vám jak.

Abyste mohli veškerá data z Evernotu jednoduše přenést do Poznámek od Applu, budete potřebovat Mac s operačním systémem OS X 10.11.4 či novějším. Na takovém Macu navíc budete potřebovat i aplikaci Evernote, kterou můžete zdarma stáhnout z Mac App Storu.

Krok 1

Otevřete na Macu aplikaci Evernote a přihlaste se ke svému účtu. Následně nechte sesynchronizovat všechny své poznámky, abyste v aplikaci měli aktuální data. Průběh synchronizace je značen točícím se kolečkem v levé části horního panelu okna aplikace.

Krok 2

Evernote_notes

Co se týče samotného exportu poznámek, možné je z Evernotu dostat všechny poznámky najednou, ale vybírat je lze i po jedné, a to klasickým způsobem – klepnutím myší na jednotlivé poznámky s podržením klávesy Command (⌘). Možné je takto i vybírat k exportu celé zápisníky a zachovat si tak své záznamy roztříděné.

Když máte poznámky vybrané, stačí v Evernotu klepnout na Edit > Export Notes… Následně uvidíte kontextové okno s možností nastavit si volby exportu. Zde máte možnost výsledný soubor pojmenovat a vybrat jeho umístění a formát. Nutné je vybrat formát Evernote XML Format (.enex).

Evernote_notes

Krok 3

Jakmile je export dokončen, otevřete si aplikaci Poznámky a zvolte možnost Soubor > Importovat poznámky… V okně, které se zobrazí, nyní vyberete soubor exportovaný z Evernotu a volbu potvrďte. Poznámky z Evernotu se vám nyní nahrají do nové složky s názvem Importované poznámky. Odtud je pak budete moci třídit do jednotlivých složek.

Evernote_notes_1

 • Peter Uzek

  Skusal som to. Po 2 dnoch som presiel spat na evernote

  • cakpuh

   Ale nemrnci. Snad to tak zle nebolo.:-)

 • Dali

  Dnes jsem zkušebně importoval vše z Evernote do Apple poznámek. 650 poznámek a 203MB dat. Apple poznámky se nyní „spouštějí“ cca 10 sekund (iphone 6S) než s nimi lze rychle pracovat, přes web rozhraní se načítají na rychlé lince mnoho minut. Dále mi 200MB poznámek zabralo téměř 1,2GB dat v iphonu. Na icloudu mi ubylo 1,2GB místa díky tomu, že poznámky, které již na icloudu jsou se tam dostávají duplicitně v záloze iphonu, která narostla o 1GB (proč když poznámky mají 200MB????). Nepochopitelné jak je to špatně celé udělané. Nejspíše to celé odpískám a zůstanu u Evernote dokud to Apple neopraví. Teď se poznámky sesynchronizují i do ipadu, záloha ipadu naroste také o 1GB a icloud bude plný….

  • Michal

   díkec, to mi ušetřilo spoustu času :(
   S OneNote jsem udělal výrazně lepší zkušenost, ale pořád ne dost dobrou na to abych u OneNote zůstal. Takže zatím zůstávám u Evernote a budu doufat že do obrátky mého subscription se nějaká konkurence pochlapí :)

   • Dali

    Já si nejprve zaplatil Plus variantu a teď testuji. Bohužel opravdu asi jiná rozumná náhrada není. OneNote mi nesedí, ale mám v plánu ho otestovat dnes. Je to obrovský moloch, moc se mi do něj nechce. Jiné alternativy nejsou multiplatformní a kromě OSX a IOS potřebuji i verzi pro Windows.

    • Michal

     Já hodně využívám plnou verzi Evernote – indexace dokumentů je pro mě základ. A bohužel to mám taky tak: mac doma, iphone, ipad mobilně a win7 v práci – A já na windows trvám a tak je ta volba ještě omezenější :(

     • Dali

      Ano indexace je výborná, ale na skenování dokumentů používám skener Fujitsu ScanSnap a ten vytváří prohledávatelné PDF již sám o sobě, takže i Evernote i Apple poznámky vyhledávají i v těchto dokumentech přímo bez podpory ze strany Evernote. Tudíž mi stačí Plus balíček.
      Evernote má ale jednu hezkou vlastnost, že když vyhledávám v PDF dokumentu, tak mi zvýrazní hledané slovo přímo v tom PDF. To asi neumí žádná jiná poznámková aplikace.

      • Michal

       OneNote mě právě překvapil že to dělá taky :)
       Hledané slovo zvýraznil v PDF dokumentu.

       • Jan Šalomoun

        Ad. Dali. OneNote určitě není oproti Evernote moloch. Evernote ho možná molochovostí dávno dohnal (nevím, přestal jsem používat před rokem). Ale ano, je prostě jiný než Evernote. Co se týče toho textu ve OneNote – umí také bez problémů převést text z obrázku a to fakt moc pěkně včetně češtiny. Hodi se, když si člověk vyfotí iPhonem třeba nějakou ceduli a potřebuje z ní rychle dostat informace…

        • Dali

         Já to bral podle velikosti instalačky :-) 500MB vs 80MB. Momentálně jsem půl hodiny bojoval s tím, jak s Apple Notes vymazat všechny naimportované poznámky. Jediná cesta byla nakonec taková, že jsem na všech zařízeních vypnul pro poznámky icloud. Potom jsem ručně na Macu ve správě úložiště iCloud vymazal veškerá data Poznámek (jedno kliknutí) a poté jsem pozapínal na všech zařízeních poznámky s iCloudu. Nakonec jsem ručně na ios zařízeních domazal některé poznámky, které tam zůstaly. Asi nějaký pozůstatek rozbité synchronizace. Celkem to byl opruz a v dohledné době podobné pokusy svěřit větší množství dat Applu určitě dělat nehodlám.

         Každopádně 200MB poznámek z evernote zabíralo 1,2GB na iCloudu a v zařízeních. Když připočtu stejný prostor pro zálohování iphonu a ipadu, tak mi rázem 200MB poznámek zabralo na iCloudu 3,6GB dat :-) Strašné….

        • Dali

         Umí OneNote pro Mac přehodit sidebar zprava na levou stranu? Já na to nějak nepřišel.

 • riešim to zrovna opačne, chcem z poznámok utiecť do niečoho sofistikovanejšieho … sú ešte iné programy čo používate?

 • Jirka

  Me spíš vadí, že poslední iOS – nesynchronizuje poznámky s předchozím OSx , jen s posledním El Capitan. Ale do toho jít nemohu, protože na něm mi zase nechodí korektně některé ovladače na plotery apod. Proč tuto synchronizaci v poslednim iOS zaříznul, to je mi záhadou a navíc není možný ani návrat na předchozí versi poznámek před updatem.