Zavřít reklamu

Není to tak dávno, co jsme vás informovali o vzniku obsáhlého archivu reklam společnosti Apple, tiskových a dalších materiálů. Tvůrcem archivu byl Sam Henri Gold, který se o shromáždění těchto materiálů neúspěšně pokoušel již v létě loňského roku. Primárním účelem archivu bylo zachování reklam pro potřeby kreativců a dalších odborníků, jejichž práce souvisí nejen s reklamou a marketingem, ale třeba také s technologiemi. Archiv – respektive jeho video část – se ale udržel při životě jen několik málo dní.

Archiv, který měl být neoficiální poctou historii společnosti Apple, čelil kvůli videím, zprostředkovaným webem Vimeo, stížnostem ohledně porušení autorských práv ze strany Applu. V tuto chvíli se nicméně na stránkách archivu stále ještě nacházejí některé tiskové reklamy, tiskové fotografie a pár dalších materiálů.

Sam Henri Gold spustil neoficiální archiv historie společnosti Apple v polovině tohoto měsíce, a chtěl tím mimo jiné vzdát hold práci, kterou na mnohdy kultovních reklamách odvedl nespočet designérů, copywriterů a producentů. Neoficiální archiv mapoval více než čtyřicet let marketingu Applu, a Sam Henri Gold v době jeho spuštění mimo jiné uvedl, že doufá, že jeho provozu neučiní společnost Apple okamžitou přítrž. Kromě videí, která již v současné chvíli na webu nenajdete, obsahoval archiv také velké množství nezveřejněného materiálu z marketingových kampaní.

Sam Henri Gold obdržel od serveru Vimeo doslova stovky e-mailů, v nichž byl upozorněn na smazání svých videí z důvodu porušení autorských práv. Gold se k částečnému zániku obsáhlého archivu stručně vyjádřil na svém Twitteru.

Apple Archive
Zdroj

Zdroj: iMore

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.