Zavřít reklamu

Spot 1984 nebo legendární „Hello“ reklamu na iPhone zná jistě každý. Ale co třeba reklama na Apple Watch s Alicem Cooperem nebo starší reklamy na iMac? Reklamy – jak tiskové, tak třeba v podobě video spotů – jsou nedílnou a poměrně důležitou součástí historie společnosti Apple. Některé z nich se zachovaly, část jich lze dohledat díky internetovému archivu, hrstku videoklipů naleznete i na YouTube. Posledně jmenované ale postupně z webu mizí a na oficiálním kanále Applu v současné době najdete pouze novější reklamní spoty.

Ti, kteří si chtějí občas nostalgicky zavzpomínat na staré dobré časy a zhlédnout některou ze starších reklam na produkty společnosti Apple, museli buďto složitě pátrat v zákoutích internetu, nebo měli zkrátka smůlu – až donedávna. Sam Henri Gold totiž přišel s projektem s názvem The Apple Archive, sestávajícím ze stovek videí a obrázků, mapujících bezmála čtyřiačtyřicetiletou historii cupertinské společnosti. Archiv byl spuštěn tento týden.

Sam Henri Gold chce svou sbírkou podle svých vlastních slov především inspirovat příští generace designérů, vývojářů, ale také potěšit fanoušky společnosti Apple. „Celý projekt pro mě začal v dubnu roku 2017, kdy byl ukončen provoz youtubového kanálu EveryAppleAd,“ vzpomíná Sam, a dodává, jak okamžitě začal na YouTube vyhledávat všechny možné reklamy Applu a stahovat je na své iCloud úložiště. V červnu loňského roku spustil první verzi svého archivu na Google Drive, projekt ale vzal rychle za své kvůli přetížení disku a bezpečnostním zranitelnostem. Nakonec se mu ale podařilo přijít na fungující řešení – platforma Vimeo nabízí verzi přehrávače, který neumožňuje stahování.

Hledání obsahu pro archiv nebylo podle Sama nijak jednoduché – YouTube je doslova zalhcen nekvalitními kopiemi v nízkém rozlišení, řada spotů na tomto webu jednoduše zcela chybí. Sam se nicméně podle svých slov nehodlá dělit o to, jakým způsobem se mu podařilo jednotlivé reklamy získat, své nejmenované zdroje si ale chválí.

Celá kolekce čítá více než 15 tisíc souborů a její objem činí necelý 1TB dat. Jedná se soubory ve formátu PDF, tiskové reklamy, ale také momenty z WWDC, obskurní klipy z osmdesátých let minulého století nebo třeba obsáhlé kolekce tapet pro iOS a macOS. Tvorba archivu pochopitelně zabere nejen obrovské množství času, ale spolyká i nemalý objem finančních prostředků, proto Sam vítá jakoukoliv pomoc, ať už v podobě financí, nebo samotného reklamního materiálu. Je si podle svých zároveň vědom toho, že veškerou jeho dosavadní práci může společnost Apple odsoudit k zániku jediným příkazem, doufá ale, že firma přihlédne ke vzdělávacím účelům, které za vytvořením rozsáhlého archivu stojí. O novém obsahu bude Sam pravidelně informovat na svém Twitteru.

.