Zavřít reklamu

Apple končí s kočkami. Alespoň s těmi, po kterých se pojmenovával operační systém pro počítače Mac. Nová verze operačního systému OS X nese název Mavericks a přináší několik nových funkcí.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Craig Federighi, který vývoji OS X šéfuje, proběhl novinky v OS X Mavericks velice rychle. Apple se v nové verzi soustředil jednak na přinesení nových funkcí a aplikací pro širokou veřejnost a zároveň pro přidání vítaných vylepšení pro náročnější uživatele. Apple tvrdí, že OS X 10.9 Mavericks celkem obsahuje přes 200 novinek.

Finder je nově doplněn o panely, které známe z prohlížečů, pro pohodlnější listování souborovými strukturami; ke každému dokumentu lze přidat štítek pro snadnější a rychlejší orientaci a konečně je vylepšena podpora více displejů.

V OS X Lion a Mountain Lion byla práce na více displejích spíše obtíží než benefitem, to se nyní v OS X Mavericks mění. Na obou aktivních obrazovkách se nyní bude zobrazovat dock i horní lišta nabídek a již nebude problém na obou spustit různé aplikace. Kvůli tomu bylo výrazně vylepšeno Mission Control, správa obou obrazovek nyní bude mnohem pohodlnější. Zajímavostí je, že je nyní možné na Macu využít jako druhý displej libovolnou televizi připojenou přes AirPlay, tedy přes Apple TV.

Apple se také podíval do vnitřností svého počítačového systému. Federighi na plátně za sebou komentoval spoustu technických výrazů, které přinesou úspory výkonu i energie. Například aktivita CPU se v Mavericks sníží až o 72 procent a díky kompresi paměti se výrazně zlepší odezva systému. Probouzet se má počítač s OS X Mavericks 1,5krát rychleji než s Mountain Lionem.

Mavericks dostane také inovované Safari. Novinky se u internetového prohlížeče týkají jak zevnějšku, tak vnitřku. Postranní panel, který dosud obsahoval Reading List, nově slouží také k prohlížení záložek a sdílení odkazů. S tím souvisím velice hluboké propojení se sociální sítí Twitter. Se Safari souvisí také nová iCloud Keychain (iCloud klíčenka), což je klasické šifrované úložiště hesel, které se nyní bude synchronizovat napříč všemi zařízeními přes iCloud. Zároveň bude umět automaticky doplňovat hesla nebo kreditní karty v prohlížečích.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Funkce zvaná App Nap zajistí, že jednotlivé aplikace budou rozhodovat, kam soustředí svůj výkon. Podle toho, jaké okno jaké aplikace budete používat, tam bude soustředěna zásadní část výkonu.

Vylepšení potkalo notifikace. Vítaná je možnost okamžité reakce na příchozí notifikaci. To znamená, že pro odpověď na iMessage nebo e-mail nemusíte otevírat příslušnou aplikaci, ale stačí zvolit příslušnou volbu přímo v okně notifikace. Zároveň se mohou do Macu dostávat i notifikace z přidružených iOS zařízeních, což zajišťuje hladší spolupráci mezi různými zařízeními.

Po stránce uživatelského rozhraní a celkového vzhledu zůstává OS X Mavericks věrný dosavadním zvyklostem. Rozdíl je nicméně poznat například v aplikaci Kalendář, odkud zmizely kožené prvky a další podobné textury, které nahradil plošší design.

Zbrusu novými aplikacemi v OS X Mavericks budou Maps a iBooks. Pro uživatele iOS zařízení nic nového, obě aplikace nabídnou prakticky to samé jako na iPhonech a iPadech. U Maps stojí za zmínku možnost naplánování trasy na Macu a její následné jednoduché odeslání do iPhonu. U iBooks zase nyní bude snadné číst celou knihovnu i na Macu.

OS X 10.9 Mavericks nabídne Apple od dnešního dne vývojářům, na podzim pak nový systém pro Macy vydá pro všechny uživatele.

Sponzorem živého přenosu z WWDC 2013 je První certifikační autorita, a.s.

Diskuze k článku

  Uz jsou venku oficialni pozadavky?

  – iMac (Mid-2007 or later)
  – MacBook (13-inch Aluminum, Late 2008), (13-inch, Early 2009 or later)
  – MacBook Pro (13-inch, Mid-2009 or later), (15-inch, Mid/Late 2007 or later), (17-inch, Late 2007 or later)
  – MacBook Air (Late 2008 or later)
  – Mac Mini (Early 2009 or later)
  – Mac Pro (Early 2008 or later)
  – Xserve (Early 2009)

celý text

Čtěte více