Zavřít reklamu

Hlasová asistentka Siri je v dnešní době neodlučitelnou součástí jablečných operačních systémů. Primárně dokáže jablíčkářům usnadnit život prostřednictvím hlasových příkazů, kdy na základě jedné či více vět zvládne například někoho vytočit, odeslat (hlasovou) zprávu, zapnout aplikace, měnit nastavení, nastavovat připomínky či budíky a podobně. Častokrát je však Siri kritizována za svou nedokonalost až „hloupost,“ primárně tedy ve srovnání s hlasovými asistenty od konkurence.

Siri v iOS 15

Siri bohužel nefunguje bez aktivního připojení k internetu, což spousta jablíčkářů kritizuje. To se každopádně nyní změnilo s příchodem operačního systému iOS 15. Díky nejnovější aktualizaci si tato hlasová asistentka poradí s alespoň základními příkazy a zvládne dané operace provést i bez zmiňovaného připojení. Má to ale jeden háček, který bohužel opět směřuje spíše k nedokonalosti, avšak má své opodstatnění. Siri dokáže fungovat bez připojení k internetu pouze na zařízeních s čipem Apple A12 Bionic či novějším. Kvůli tomu si tak novinku vychutnají pouze majitelé iPhonu XS/XR a novějších. Nabízí se proto otázka, proč taková limitace vlastně přichází. Zpracování lidské řeči bez zmiňovaného připojení je vcelku náročnou operací, která si žádá dostatek výkonu. Přesně proto je funkce omezena pouze na „novější“ iPhony.

iOS 15:

Jelikož se navíc dané požadavky na hlasovou asistentku nemusí zpracovávat na serveru, tak je pochopitelně i reakce podstatně rychlejší. Ačkoliv si Siri neporadí se všemi příkazy od svého uživatele v režimu offline, tak alespoň mu dokáže nabídnout poměrně pohotovou odezvu a rychlé provedení. Apple zároveň při samotném představení novinky zdůraznil, že v takovém případě neodchází z telefonu žádná data, jelikož se vše zpracovává takzvaně on-device neboli v rámci daného zařízení. Tímto se samozřejmě také posiluje i segment soukromí.

Co Siri offline (ne)umí

Pojďme si ještě v rychlosti shrnout, co nově Siri bez internetového připojení vlastně umí a neumí. Nutno však podotknout, že od funkce nesmíme očekávat žádné zázraky. Každopádně i přesto se jedná o poměrně příjemnou změnu, která bezesporu posunuje jablečnou hlasovou asistentku o krůček kupředu.

Co Siri offline umí:

  • Otevírat aplikace
  • Měnit nastavení systému (měnit mezi světlým/tmavým režimem, nastavovat hlasitost, pracovat s funkcemi Zpřístupnění, přepínat režim letadlo či režim nízké spotřeby baterie a další)
  • Nastavovat a měnit časovače i budíky
  • Přehrát následující či předcházející skladbu (funguje i v rámci Spotify)

Co Siri offline neumí:

  • Provést funkci, která se spoléhá na internetové připojení (počasí, HomeKit, Připomínky, Kalendář a další)
  • Specifické operace v rámci aplikací
  • Zprávy, FaceTime a telefonní hovory
  • Spustit hudbu či podcast (ani v případě staženého obsahu)
.